Zamknij

W Sopocie rozmawiali o mieszkalnictwie. "Sytuacja na rynku jest tragiczna"

07:07, 23.09.2022 . Aktualizacja: 07:36, 23.09.2022
Skomentuj

21 września w siedzibie sopockiego Art Inkubatora przy ul. Goyki 3 odbyło się spotkanie eksperckie na którym omawiane były problemy dotyczące mieszkalnictwa. Wcześniej podobne spotkanie miało miejsce w Wieliczce. Celem jest wypracowanie rozwiązań mogących wpłynąć na poprawę sytuacji związanej z mieszkalnictwem w Polsce.

Z inicjatywy prezydenta Jacka Karnowskiego, przy współpracy obu miast Sopotu i Wieliczki oraz Fundacji Centrum PPP do udziału w rozmowach udało się zaprosić wielu ekspertów z całej Polski, reprezentujących samorządy, naukę i przedsiębiorców. W sopockim panelu wzięli udział: Domicela Kopaczewska, wiceprezydent Włocławka, Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska, Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu, Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, Tomasz Lewandowski, prezes Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu, Piotr Mync, zastępca Prezydenta Miasta Stargard, Bartosz Mysiorski, prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP, dr Irena Herbst – przewodnicząca Rady Fundacji Centrum PP, dr Alina Muzioł-Węcławska, ekspertka ds. polityki mieszkaniowej.

– Po 11 podwyżkach stóp procentowych, przy tak wysokiej inflacji, ratach kredytów i jednoczesnym dramatycznym spadku zdolności kredytowych wielu osób, sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce jest tragiczna. Do tego dochodzi jeszcze kryzys uchodźczy i potrzeby mieszkaniowe osób, które uciekły od wojny z Ukrainy – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Potrzeba pilnych rozwiązań, dlatego szukamy ich w gronie ekspertów – dodał wiceprezydent.

– Mieszkańcy mają ogromne oczekiwania, poszukują wsparcia w budowie i zakupie mieszkań. Teraz te oczekiwania pomocy będą jeszcze mocniejsze. Dlatego postawienie teraz na budownictwo to również metoda na kryzys. Będzie wsparciem dla rynku pracy i skutecznie wzmocni gospodarkę – podkreślił Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

Wg spisu powszechnego z 2021 roku w Polsce jest ponad 15,3 mln mieszkań w tym ponad 1,8 mln mieszkań określanych jako niezamieszkałe. Dlatego tak ważne jest wdrożenie „zachęty” wykorzystania nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem np. wprowadzenie podatku od nieruchomości wykorzystywanej niezgodnie z przeznaczeniem czy uregulowanie kwestii najmu krótkoterminowego. Należy rozważyć wprowadzenie regulacji czynszów obejmującej również mieszkania wynajmowane przez prywatnych właścicieli. Szacuje się, że w szybkim czasie można byłoby w ten sposób pozyskać znaczną liczbę mieszkań.

Podczas spotkań rozmawiano m.in. o potrzebie odejścia od funkcjonującego obecnie programu tzw. mieszkań socjalnych. Rodziny potrzebujące wsparcia w opłatach czynszowych powinny być objęte programem mieszkań na wynajem i korzystać z dodatków mieszkaniowych. Skuteczna i efektywna realizacja zaproponowanych programów wymaga zmian regulacji instytucjonalno-prawnych. Dotyczy to w szczególności: zmiany ustawy o ochronie lokatorów - bez nich nie będzie możliwe uruchomienie segmentu najmu komercyjnego, powrotu do wspierania środkami publicznymi systemu oszczędzania na cele mieszkaniowe (ulgi podatkowe), a także do współfinansowania przez budżet państwa dodatków mieszkaniowych wypłacanych przez gminy, promocji projektów mieszkaniowych realizowanych w formule PPP, czy współfinansowania z budżetu państwa dodatków mieszkaniowych.

Zwieńczeniem spotkań będzie prezentacja założeń przyszłej polityki mieszkaniowej na konferencji Local Trends, w październiku 2022 r. w Poznaniu. 

Źródło: UMS

[ZT]14451[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

mieszkankamieszkanka

11 4

A może by zwiększyć podatek dla osób posiadających 3 i więcej mieszkania/nieruchomości? 08:49, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

11 6

Tylko i wyłącznie podatek katastralny!
compero . pl/poradnik/podatek-katastralny 10:56, 23.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Morfeusz Morfeusz

4 1

No to cytat z tego artykułu: "Na dzień dzisiejszy raczej wątpliwe jest wprowadzenie podatku katastralnego w najbliższych latach, ponieważ wiązałoby się to z ryzykiem wzrostu cen nieruchomości oraz wymagałoby wprowadzenia wielu trudnych zmian i skomplikowanych procesów.

Natomiast wzrost cen nieruchomości na polskim rynku, mógłby doprowadzić według analiz rządu do niepożądanego kryzysu, a to z kolei skutkowałoby na przykład zaburzeniem struktury społeczno-ekonomicznej w Polsce. " 21:43, 23.09.2022


MorfeuszMorfeusz

3 5

Katastralny nie rozwiązuje problemu, to przecież widać po Zachodzie Europy. Tylko ceny najmu rosną JESZCZE BARDZIEJ i postępuje rozwarstwienie dzielnic na dobre / drogie i na tanie / słabe. Właściciele i tak przerzucą ten podatek na najemców. Rozwiązaniem jest posiadanie stabilnej gospodarki, która przekłada się na stabilne stopy procentowe, stabilne zatrudnienie: słowem - na przewidywalność. A tej w PL brakuje. 16:21, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%