Zamknij

Wyjątkowa para ozdobiła molo. W Sopocie odsłonięto kolejny fotopomnik

12:40, 20.09.2022 .
Skomentuj Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu i Wojciech Wieteska, autor zdjęcia-fotopomnika. Fot. materiały UMS Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu i Wojciech Wieteska, autor zdjęcia-fotopomnika. Fot. materiały UMS

Wojciech Wieteska, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów, odsłonił szósty sopocki fotopomnik - zdjęcie swojego autorstwa zrobione przed 25 laty. Zdjęcie przedstawiające parę stojącą na ławkach na molo zostało zawieszone przed bramkami wejściowymi na molo.

Fotografia Wojciecha Wieteski została wykonana w 1996 roku. Jest kolejnym zdjęciem na stałe wpisującym się w przestrzeń miasta. Pierwszy z sopockich fotopomników, zdjęcie przedstawiające słonia wykonane przez Tadeusz Rolke, został w 2018 roku umieszczony przy wejściu do Państwowej Galerii Sztuki. Autorem kolejnego, przedstawiającego Parasolnika, zawieszonego przed wejściem na plac Jasia Rybaka, jest Chris Niedenthal. W roku 2020 na falochronie mariny zawisły zdjęcia wykonane przez Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, a w 2021 roku zdjęcie Rafała Milacha zostało zawieszone na budynku Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Fotografie są nie tylko śladami minionych edycji Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”, ale także częścią projektowanego szlaku sopockich fotopomników. 

Wojciech Wieteska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Ukończył wydział Operatorski i Realizację Telewizyjną w PWSTTviF w Łodzi, gdzie obronił tytuł doktora sztuk wizualnych. Wykładał na wielu uczelniach, realizuje kampanie reklamowe i społeczne, jest autorem albumów i książek fotograficznych, pisze o fotografii, jest kuratorem wystaw. Jego fotografie zobaczyć można w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Odsłonięcie kolejnego sopockiego fotopomnika było jednym z ostatnich akcentów zakończonego w niedzielę, 18 września 8. Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”. Festiwal odbywał się Sopocie, w dniach 2-18 września br.Informacje na temat festiwalu, a także pozostałych wydarzeń, w których jeszcze można wziąć udział znaleźć można na stronie Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%