Podczas briefingu prasowego, który odbył się we wtorek, 30 sierpnia, na tarasach Domu Zdrojowego, przedstawiciele miasta oraz sopockich służb podsumowali kończący się sezon letni w mieście.
Bezpieczeństwo w mieście i na kąpieliskach, działalność instytucji kultury i klubów sportowych, turystyka i frekwencja w najchętniej odwiedzanych miejscach w Sopocie – o tym, w kontekście mijającego sezonu, mówili: Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, inspektor Marek Stanulewicz, Komendant Miejski Policji w Sopocie, Tomasz Dusza, Komendant Straży Miejskiej w Sopocie, Marian Hinca, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie oraz Wojciech Sadowski, ratownik Grupy Interwencyjnej Sopockiego WOPR.
Jakie było tegoroczne lato w Sopocie?
Sezon letni to okres wzmożonej pracy sopockiej Straży Miejskiej. Sopoccy strażnicy w okresie od 1 czerwca do 28 sierpnia wystawili 1488 mandatów na kwotę 301 370zł (wzrost kwotowy o 38%). 1234 mandaty dotyczyły wykroczeń drogowych, a w szczególności nieprawidłowego parkowania. Strażnicy założyli 833 blokady, wydano również 179 dyspozycji holowania (w sezonie 2019 było ich 127), w tym 136 dotyczyło hulajnóg elektrycznych (w 2021 r. odnotowano 52 dyspozycje dotyczące hulajnóg). Operatorzy hulajnóg zostali obciążeni kosztami 20 672zł z tytułu ich holowania i parkowania.
Strażnicy miejscy wylegitymowali 2006 osób, a do pogotowia socjalnego trafiły 54 osoby. Pracownicy monitoringu miejskiego ujawnili także 328 zdarzeń (225 zdarzeń w sezonie 2021), w tym dotyczących wykroczeń w ruchu drogowym, spożywania alkoholu czy zakłócania porządku publicznego. Na podobnym poziomie utrzymuje się liczba zgłoszeń do dyżurnego – w tym sezonie odnotowano ich 1240. Zgłoszenia dotyczą w głównej mierze wykroczeń drogowych, zakłócania porządku publicznego, zwierząt oraz kwestii sanitarno-porządkowych. Ponadto, sopocka Straż Miejska realizowała program profilaktyczny „Bezpieczne wakacje”, skierowany do dzieci przebywających na koloniach i półkoloniach.
Sezon letni to dla policjantów czas wytężonej pracy. W czasie od 1 czerwca do 25 sierpnia 2022 roku sopoccy funkcjonariusze, wsparci przez policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku przeprowadzili 3051 interwencji (3687 w ubiegłym sezonie) i wylegitymowali około 5 tys. osób (o 1 tys. więcej w stosunku do roku ubiegłego). Ponadto, mandatami ukarali 758 sprawców wykroczeń, kolejnych 562 pouczyli, a wobec 58 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Policjanci prewencji doprowadzili do pogotowia socjalnego 69 osób.
Od początku czerwca sopocka policja wszczęła 157 postępowań z kategorii przestępstw najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, do których należą: kradzież mienia - liczba przestępstw 97, kradzież samochodu - 14, kradzież z włamaniem - 5, uszkodzenie mienia -25, uszkodzenie ciała - 14, bójka i pobicie - 2.
W porównaniu do sezonu letniego 2021 roku liczba tych przestępstw jest na podobnym poziomie (w roku 2021 odnotowano 158 wszczętych postępowań).
Czuwający nad bezpieczeństwem na drodze policjanci Ruchu Drogowego KMP Sopot ujawnili 2092 wykroczenia. Prawie połowa z nich, bo aż 924, związana była z przekraczaniem dopuszczalnej prędkości. Policjanci drogówki udaremnili dalszą jazdę 55 kierującym pojazdami pod wpływem alkoholu i narkotyków. Pod wpływem alkoholu były też 62 osoby kierujące hulajnogami i 21 rowerzystów. Funkcjonariusze zabezpieczyli też 26 imprez masowych i 19 zgromadzeń, które odbywały się na terenie miasta.
Policjanci realizowali również programy i projekty edukacyjne: „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, „Uczę się bezpieczeństwa - Bezpieczny w czasie wakacji”, „Jednośladem bezpiecznie do celu” oraz „ Bezpieczne Wakacje”.
Państwowa Straż Pożarna w Sopocie w okresie wakacyjnym wyjeżdżała do 210 zdarzeń. W analogicznym okresie roku 2021 tych akcji było 174, a w roku 2020 - 131. W roku bieżącym odnotowano ok. 20% wzrost ogólnej liczby zdarzeń w stosunku do roku poprzedniego. Strażacy wyjeżdżali do 23 pożarów oraz 176 miejscowych zagrożeń, takich jak wypadki drogowe, połamane gałęzie drzew czy zalania posesji, jakie miały miejsce 15 sierpnia 2022 r. W prowadzonych działaniach ratowniczych odnotowano łącznie 18 osób poszkodowanych.
Okres wakacyjny to zwiększona liczba imprez masowych, jakie odbywają się w Ergo Arenie oraz Operze Leśnej. W związku z podjętymi czynnościami wydano opinie na 26 imprez, z których część skontrolowano w trakcie ich trwania. Podczas imprez, w których udział brało od 1000 do 15 000 osób, prowadzone było zabezpieczenie przeciwpożarowe.
W ramach prowadzonych działań prewencyjnych przeprowadzono kontrole obiektów, w których organizowany był wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży. Skontrolowano również 5 obiektów wypoczynkowych, takich jak hotele czy pensjonaty oraz obiekty widowiskowo-sportowe. W ramach przygotowania służb do sezonu letniego w strefie brzegowej odbyły się kilkudniowe wspólne ćwiczenia z Policją oraz Sopockim WOPR.
Sopoccy strażacy w związku z kampaniami społecznymi „Bezpieczne wakacje” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo cały rok”, prowadzili również spotkania edukacyjne z dziećmi na terenie komendy i podczas festynów rodzinnych, organizowanych na terenie miasta.
Już 15 czerwca uruchomione zostało pierwsze strzeżone kąpielisko przy sopockim molo. Od 1 lipca działa 7 stanowisk strzeżonych. Codziennie w gotowości były też dwa zespoły dwuosobowe (tzw. Grupa Interwencyjna), które wspierały ratowników na kąpielisku oraz działały na akwenach niestrzeżonych. Grupa Interwencyjna dyżurowała także w godzinach nocnych, od 20.00 do 8.00. W Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego czynny jest całodobowy numer ratunkowy nad wodą 601 100 100.
W sumie ratownicy WOPR podjęli 75 akcji (w ubiegłym sezonie 69), z czego 35 związanych było z bezpośrednim zagrożeniem życia. Ratownicy udzielali pomocy medycznej w związku z urazami, skaleczeniami, omdleniami. Pomocy udzielono 72 osobom (w zeszłym roku pomocy potrzebowały 53 osoby). Poszukiwano 15 zagubionych na plaży dzieci i osób dorosłych. Aż 10 akcji prowadzonych było w godzinach nocnych. Odnotowano 250 wypłynięć jednostek pływających (421 h 01 min) oraz 609 wyjazdów lądowych (765 h 44 min). 1236 godzin ratownicy przepracowali w formie wolontariatu. W tym roku wykorzystano również dron z kamerą termowizyjną, który brał udział w 2 akcjach poszukiwawczych. Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę grup kolonijnych na sopockich kąpieliskach, w tym roku było to 3228 dzieciaków. Ratownicy Sopockiego WOPR wypili w tym sezonie 12155 kaw.
100 353 uczestników, 30 koncertów na dużej scenie i 8 wydarzeń w cyklu LASY, 10 220 zaangażowanych twórców i pracowników technicznych oraz 23832 osób zwiedzających – tak prezentują się najważniejsze dane dotyczące funkcjonowania sopockiego amfiteatru w bieżącym sezonie (od 1.05. do 25.08). Obserwujemy powrót Opery Leśnej do „formy” sprzed pandemii. Bałtycka Agencja Artystyczna BART, we współpracy z Muzeum Sopotu zaskoczyła gości nową wystawą, poświęconą Międzynarodowym Festiwalom Piosenki w Sopocie (1961-1969). Wystawa ta znajduje się pod sceną główną amfiteatru.
W sezonie 2022 odbyły się dwa najbardziej rozpoznawalne i oczekiwane wydarzenia muzyczne w Polsce – Polsat SuperHit Festiwal 2022 oraz Top of the Top Sopot Festival. Warto zaznaczyć, że pierwsze wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem w całej Polsce - transmisje koncertów oglądało łącznie 11 milionów widzów, natomiast drugi festiwal obejrzało blisko 4,5 miliona widzów.
Sukcesem okazała się ponownie kameralna scena i przestrzeń kulturalna w Operze Leśnej, czyli LASY. W trwającym sezonie zorganizowano 8 koncertów, w których udział wzięło 244 muzyków i prawie 2,5 tys. widzów.
Sezon 2022 upłynął pod znakiem jubileuszy, między innymi: 50-lecia pracy artystycznej Krzesimira Dębskiego, polskiego kompozytora, 40-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i 50-lecia pracy artystycznej Wojciecha Rajskiego. Na scenie Opery Leśnej jubileusz świętowała Justyna Steczkowska oraz Doda. Widzowie oglądali również występy jubileuszowe zespołów T.Love i LemON, a także urodziny stacji TVN. Dużą popularnością cieszyły się koncerty gwiazd zagranicznych: Roberta Planta i Alison Krauss, Pata Metheny, Sondry Radvanovsky oraz występ Orkiestry Filharmonii z Pragi.
Działania Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w okresie letnim koncentrowały się wokół przypadającego w czerwcu jubileuszu 40-lecia orkiestry. 6 czerwca 2022 r. – dokładnie w dniu powstania orkiestry przed czterdziestoma laty, odbył się galowy koncert jubileuszowy w sali sopockiego hotelu Radisson Blu. W programie koncertu wybrzmiało m.in. wyjątkowe dzieło – VI Symfonia „Pieśni chińskie” Krzysztofa Pendereckiego, które jako pierwsze na świecie zarejestrowała na płycie CD właśnie Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Na początku lipca obyła się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Tegoroczna liczba słuchaczy podczas 4 koncertów festiwalowych wyniosła niemal 9 tysięcy.
W okresie wakacyjnym Biblioteka Sopocka odnotowała wzrost wszystkich statystyk w porównaniu do roku 2021. Stała oferta warsztatowa, cykliczne spotkania autorskie, jak również poszerzanie oferty o nowe wydarzenia zaowocowały dwukrotnie większą liczbą uczestników – w czasie wakacji, ponad 200 wydarzeń zorganizowanych przez Bibliotekę odwiedziło ponad 4 700 osób.
Dzięki współpracy z Fundacją Czas Dzieci, Fundacją Artystyczna Podróż Hestii, Sopockim Grodziskiem, Goyki 3 Art Inkubatorem i sopockim Statkiem Pirat naszych bibliotekarzy można było spotkać w przestrzeni miejskiej podczas licznych festynów, festiwali i mniejszych wydarzeń kulturalnych. Pomimo niełatwych warunków pogodowych sporą popularnością cieszyły się również cztery spacery, zapoznające uczestników z mniej oczywistymi aspektami historii Sopotu i okolic. Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się zupełnie nowe wydarzenie w ofercie bibliotecznej – Gra Miejska „Dzień z życia Słowian”, zorganizowane we współpracy z Sopockim Grodziskiem. Nowa siedziba Miniteki przy ul. Goyki 1 świetnie sprawdziła się jako miejsce sopockiej edycji Festiwalu Ojce i Dziatki.
Bibliotece udało się również zwiększyć liczbę gości i wypożyczeń w porównaniu do roku poprzedniego. W okresie wakacyjnym (01.06–26.08) filie Biblioteki Sopockiej odwiedziło 26 902 gości, łącznie wypożyczając 17 279 książek, czyli o 36% więcej niż w tym samym okresie roku 2021.
Muzeum Sopotu
Na okres letni Muzeum Sopotu zaoferowało zwiedzającym program obejmujący między innymi wystawy czasowe i plenerowe, działania edukacyjne i spacery historyczne. W siedzibie instytucji udostępniono do zwiedzania następujące wystawy: „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego”, „Wczasy na Wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek" oraz ekspozycję stałą, poświęconą zabytkowym wnętrzom mieszczańskim z początku XX w. i historii mieszkańców willi Claaszena. Ponadto, wspólnie z Bałtycką Agencją Artystyczną BART na terenie Opery Leśnej zorganizowano wystawę "Festiwale Piosenki w Sopocie – Opera Leśna 1961-1989”.
Muzeum zorganizowało też 6 spacerów historycznych po mieście, cykl zajęć dla dzieci „Lato w Muzeum", przygotowano również mapę kurortu dla najmłodszych „Sowy, kraby i wiewiórki. Co kryją sopockie domy” oraz zorganizowano festyn. W czasie wakacji odbywały się również oprowadzania kuratorskie po prezentowanych wystawach. Jak co roku w ogrodach Muzeum Sopotu zorganizowano koncerty z cyklu „Swingujące Trójmiasto". Frekwencja w Muzeum wyniosła ponad 6200 osób, co w porównaniu do ubiegłego roku stanowi 90% wzrost.
W sezonie letnim w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie prezentowane były następujące wystawy: Maciej Szemelowski „Retrospektywa”, Henryk Cześnik „Wotywy motywne i inne historie ”, Alicja Kubicka „Pospieszny odwrót” (laureatka III Triennale Sztuki Pomorskiej w kategorii malarstwo), Wojciech Zaniewski „Pejzaże”, „Stan Wyjątkowy” (wystawa młodych artystów ukraińskich, w której udział wzięli Julia Beliaeva, Andrii Dostliev, Lia Dostlieva, Olia Fedorova, Alena Grom, Daria Koltsova, Sasha Kurmaz, Timothy Maxymenko, Hanna Shumska, Vitalii Shupliak, Olga Skliarska), „Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka” (wystawa klasyki polskiej sztuki powojennej prezentująca dzieła między innymi Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Tadeusza Kantora, Teresy Pągowskiej, Andrzeja Wróblewskiego). Państwowa Galeria Sztuki była współorganizatorem, wraz z ArtInkubatorem Goyki 3, wystawy kolektywu trójmiejskich artystek G8 „Gimme Shelter” . W dniach 18-21.08 galeria gościła także festiwal Literacki Sopot, który w PGS zgromadził publiczność w ilości 1150 osób.
Galeria prowadziła też działalność edukacyjną oraz popularyzatorską, organizując warsztaty oraz oprowadzania po wystawach, w tym warsztaty dla dzieci oraz spotkanie dla seniorów. W oprowadzaniach oraz warsztatach udział wzięły 543 osoby. Najliczniej odwiedzaną była wystawa „Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka”. Na uroczyste otwarcie przybyło niemal 500 osób. W okresie od 1.06 do 28.08. 2022 wystawy w Państwowej Galerii Sztuki odwiedziło 14 388 osób.
W sezonie letnim 2022 r. zespół Goyki 3 Art Inkubatora organizował wystawy, koncerty, warsztaty, spotkania i festiwal Literacki Sopot. Wśród wydarzeń czerwcowych warto zwrócić uwagę na cykl koncertów „Songwriter Festival Sopot”. W Parku na Goyki w każdy poniedziałek maja i czerwca odbywały się kameralne koncerty, które gromadziły średnio 60 osób. W lipcu w przestrzeni parku, willi na Goyki3 i w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbywała się wystawa kolektywu kobiecego G8 „Gimme Shelter”. Wystawa i oprowadzania kuratorskie i autorskie skupiły blisko 500 osób.
Tegoroczna 11. Edycja Festiwalu Literacki Sopot była okazją do spotkań z 13 twórcami z Irlandii, odbyło się 27 spotkań autorskich, na targach książki swoje stoiska miało 44 wystawców i 51 wydawnictw. Wydarzenia odbywały się w 12 przestrzeniach festiwalowych, odbyło się 9 debat, 9 warsztatów i spotkań dla dzieci, 3 projekcje filmowe, 1 instalacja artystyczna, 1 słuchowisko, 1 premierowe wydarzenie teatralne oraz 1 gra miejska. W Literackim Sopocie udział wzięło około 10 000 uczestników offline. To również blisko 35 000 wyświetlonych minut transmisji i retransmisji spotkań na FB podczas samych tylko dni festiwalowych
Lato 2022 r. w sopocko-gdańskiej hali było wyjątkowo udane pod względem frekwencji i bogactwa wydarzeń.
Sport
Zagrano 16 meczów Ligi Narodów siatkarzy z udziałem najmocniejszych kadr globu, odbyła się gala MMA, święto koszykówki ulicznej oraz zupełna nowość - międzynarodowy turniej brydża sportowego, co sprowadziło na granicę Sopotu i Gdańska pasjonatów dyscypliny, która w ERGO ARENIE dopiero zadebiutowała. Szósty sezon wakacyjnych Rolkowisk w ERGO ARENIE przyniósł osiem spotkań na rolkach i wrotkach, które prowadzili topowi trójmiejscy instruktorzy. Każdy chętny, niezależnie od wieku i umiejętności, mógł wypożyczyć sprzęt i nieodpłatnie jeździć na płycie głównej hali o powierzchni 4 000 metrów kwadratowych!
Muzyka
Jeszcze w czerwcu w hali na granicy Sopotu i Gdańska, dwukrotnie z udziałem Orkiestry Johanna Straussa wystąpił holenderski skrzypek Andre Rieu. ERGO ARENA była jedynym przystankiem w naszej części Europy, gdzie Holender zagrał dwa koncerty i dwukrotnie zgromadził na trybunach komplet widowni! Coś dla siebie w kalendarzu znaleźli również fani mocniejszych brzmień – sierpniowy show amerykańskiej formacji Slipknot uzupełnił ukraiński Jinjer. Także w sierpniu ERGO ARENĘ odwiedził legendarny, australijski artysta Nick Cave z zespołem.
Inne wydarzenia
Spółka Hala Gdańsk-Sopot, operator ERGO ARENY, razem z partnerami, a także Sponsorem Tytularnym udostępniła swoje przestrzenie najmłodszym sopocianom, którzy aklimatyzują się w nowym miejscu. Integracyjny Dzień Dziecka, bezpłatne treningi pod szyldem Trefl Kids i zajęcia w ramach programu artystyczno-terapeutycznego ERGO Hestii pomagały w procesie oswajania się z nową rzeczywistością dzieci, które schronienie znalazły w Sopocie. W ERGO ARENIE prowadzone były również półkolonie, wycieczki z przewodnikiem, imprezy firmowe, targowe i konferencyjne. Łącznie w ERGO ARENIE latem bawiło się ponad 100 000 osób.
Sezon letni 2022 był na Hipodromie bardzo udany. W czerwcu zorganizowano najwyższej rangi zawody jeździeckie w Polsce - CSIO5* Sopot Horse Show. Zawody te przyciągnęły do Sopotu wielkie nazwiska ze świata jeździeckiego. Można było zobaczyć zawodników zajmujących aktualnie czołowe miejsca w światowym rankingu, w tym aktualnego Mistrza Olimpijskiego i Mistrza Świata, Szweda Henrika von Eckermanna. Na zawodach doskonale wypadli także Polacy, którzy z roku na rok zdobywają coraz wyższą pozycję w jeździeckim rankingu. Pula nagród w zawodach wynosiła ponad 2 400 000 zł. Transmisję można było zobaczyć na antenach telewizji Polsat, Eurosport oraz w kilkunastu innych stacjach w 92 państwach świata.
W ostatni weekend czerwca rozegrano Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu na Kucach, Mistrzostwa Polski Młodzików na dużych koniach oraz Mistrzostwa Polski w paraujeżdżeniu.
Lipiec rozpoczęły dwa weekendy wyścigów konnych. W każdy z nich rozegrano po 13 gonitw, w których ścigały się konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej oraz kłusaki. Impreza przyciągnęła tłumy widzów, miłośników koni i sportowych emocji.
Trzeci weekend lipca to pokaz i czempionat koni arabskich. Impreza ta, która na Hipodromie odbyła się po raz trzeci, jest jedynym pokazem koni arabskich w Polsce, odbywającym się poza Państwowymi stadninami. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem hodowców i widzów.
W sierpniu rozegrano Ogólnopolskie Zawody Dzieci i Młodzieży w skokach przez przeszkody, w rekordowej obsadzie ponad 250 koni. Młodzi zawodnicy walczyli o zwycięstwa w swoich kategoriach, jak również o kwalifikacje do halowego cyklu Cavaliada Future.
Podczas wszystkich wymienionych wydarzeń Hipodrom odwiedziło ponad 30 tysięcy widzów.
1 czerwca 2022 roku odbył się festyn z okazji dnia dziecka dla sopockich przedszkoli i szkół podstawowych klas (1-3) z wieloma atrakcjami sportowo-rekreacyjnymi oraz nagrodami dla wszystkich uczestników (około 500 dzieciaków).
Również w czerwcu odbył się Piknik Rodzinny Wielkie Sąsiedzkie Grillowanie.
W dniach 3-4.08.2022 r. rozegrano 35. edycję dwudniowego mityngu Tyczka na Molo. Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem sopocian i turystów. Tradycyjnie w mityngu udział wzięła silna grupa tyczkarzy i tyczkarek z różnych państw.
Od 01.06.2022 do 28.08.2022 r. klub zorganizował m.in. cykliczne turnieje Ziaja Grand Prix +50 oraz Open, Ogólnopolski Turniej Tenis 10, Ogólnopolski Turniej OTK Młodzików-Memoriał Braci Korneluków, Ogólnopolski Turniej OTK Skrzaty, Drużynowe Mistrzostwa Polski U12, Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjna U12, Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny U14, Tenis 1o- Wielki Szlem PWZT, Tenis 10 – grupa pomarańczowa, czerwona, Drużynowe Mistrzostwa Polski U12, Turniej Otwarcia Sezonu Letniego, ITF S700 – Sopot 61st Int Polish Camp – Sopot Cup 2022, w którym udział wzięło 236 zawodników z całego świata, Turniej Deblowy Kobiet (20 zawodniczek), Turniej Kobiet Top PZT Lejdis Tour Sopot, cykl turniejów OTK o Puchar AS-PL oraz turniejów deblowych Przyjaciół Sopotu, a także Akademickie Mistrzostwa Polski.
Sopocki Klub Żeglarski od 1 czerwca do 28 sierpnia organizował szkolenia dla dzieci i młodzieży, zarówno w postaci półkolonii, jak i szkoleń klubowych grup zawodników, którzy rywalizują na arenach krajowych i międzynarodowych.
W dniach 10-12 czerwca w Sopocie odbyła się 43. edycja regat o Puchar Prezydenta Sopotu, jednej z najstarszej cyklicznej imprezy na polskim morzu. Na starcie stanęło ponad 150 zawodników z całej Polski.
Klub zorganizował Finał Ekstraligi Rugby, który śledziło ok. 2500 kibiców; Haka Rugby Camp, w którym wzięło udział 42 młodych zawodników i zawodniczek oraz inaugurację Ekstraligi Rugby Ogniwo Sopot - Awenta Pogoń Siedlce, przy udziale ok. 300 kibiców.
Żółto-czarni czerwiec zainaugurowali Dniem Dziecka w ERGO ARENIE. Na ponad 400 dzieci czekały stacje sportowe, zajęcia z koszykówki i siatkówki, równe zabawy, malowanie twarzy oraz tańce. W połowie lipca klub podsumował zajęcia z cyklu „Trefl Kids”. To wyjątkowy projekt, który tym razem głównie był przeznaczony dla dzieci z Ukrainy. W zajęciach wzięło udział 1307 uczestników, którzy uczestniczyli w 37 bezpłatnych treningach prowadzonych m.in. przez zawodników Trefla Sopot.
W okresie wakacyjnym Klub zorganizował 3 imprezy żeglarskie: Puchar Polski Katamaranów Sopot Catamaran Cup, Mistrzostwa Polski Katamaranów Sopot 2022 oraz Puchar Polski dla najmłodszych żeglarzy Sopot Optimist i Open Skiff Cup. Na wydarzeniach gościło około 250 zawodników z całej Polski oraz z Czech i Finlandii. Ponadto, klub zorganizował półkolonie żeglarskie na Optimistach i katamaranach, w których udział wzięło około 80 dzieci. Klub prowadził również w tym okresie szkolenie żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
MOSiR zorganizował kilkanaście wydarzeń w sezonie letnim m.in.: Bieg na 5 km w ramach sopockiego Lata na stoku Łysej Góry w Sopocie, cykl 13 turniejów siatkówki plażowej dla: młodzieży rocznik 2005 i młodszych, w kat. Open i w kat. kobiet. Jak co roku odbyły się 3 wyścigi pływackie dookoła molo (frekwencja wynosiła odpowiednio 147, 172 i 157 osoby). Wspólnie z Fundacją Edwarda Hodury zorganizowano Sopot Beach Rugby, w którym rywalizowało około 400 osób.
Za swoje działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, MOSiR został nagrodzony certyfikatem dostępności infrastruktury plażowej przy wejściu Nr 23 „Plaże dla wszystkich”.
W organizowanych Wakacjach pod żaglami, jachtem szkoleniowym ALF skorzystało 312 osób.
We wspaniałej atmosferze odbyły się jubileuszowe, nadmorskie zawody w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski 2022 pod nazwą 25. Grand Prix Sopot-Gdynia.
W zawodach wystartowało 48 kierowców, którzy konkurowali na ponad 3 kilometrowej trasie wyścigowej z Sopotu do Gdyni. Zmagania zawodników podziwiało 18 tysięcy kibiców sportów motorowych i fanów motoryzacji.
Podobnie jak w ubiegłym roku, podczas wydarzenia Porsche Dog Day, organizatorzy wyścigu przekazali sopockiemu schronisku Sopotkowo pół tony karmy dla psów i 50 kg karmy dla kotów.
W okresie wakacyjnym UKS Siódemka Sopot zorganizowała 4 obozy sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z gminy Sopot. W lipcu najstarsi pływacy UKS-u doskonalili swoje umiejętności pływackie pod okiem najlepszych trenerów z województwa. Obóz skończył się Mistrzostwami Polski w Olsztynie, na których zawodnicy znacznie poprawili swoje życiówki.
W okresie 7-15.08.2022 grupa 55 dzieci (dziewcząt i chłopców) pojechała do Tucholi na obóz koszykarski, na którym najstarsi zawodnicy przygotowywali się do sezonu sportowego. W terminie 11-20.08.2022 w Szczecinku odbył się obóz pływacko-rekreacyjny, na którym dzieci doskonaliły umiejętności pływackie oraz miały okazję spróbować innych sportów jak koszykówka, narty wodne, siatkówka itd. Na ostatni termin 21-28.08.2022 zakwalifikowani byli najmłodsi, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z koszykówką. Grupa trzydziestu 9 i 10-latków, pod okiem wykwalifikowanych trenerów zdobywała nowe umiejętności, ale przede wszystkim dobrze bawiła się na obozie.
30 lipca 2022 roku na plaży przy sopockim molo uczczono dwa jubileusze. W ramach XXX Memoriału Edwarda Hodury została rozegrana X edycja Sopot Beach Rugby. W trzech turniejach: mężczyzn, kobiet i amatorów wzięło udział ponad 300 zawodniczek i zawodników z Polski oraz zagranicy. W 10-letniej historii tej imprezy uczestniczyło już ponad 100 drużyn. Wiele z nich grało po 7-8 razy. Rugby 5-osobowe uchodzi za najszybszą i jedną z najbardziej widowiskowych gier zespołowych na plaży. Wszyscy uczestnicy turniejów, bez względu na osiągnięte wyniki, otrzymali złote jubileuszowe medale SBR 2022. Popularność Sopot Beach Rugby Fundacja wykorzystuje do promowania zachowań proekologicznych i do wspierania różnego rodzaju akcji charytatywnych.
Długo wyczekiwany przez branżę oraz turystów sezon letni okazał się bardzo dobry. Średnie obłożenie w obiektach noclegowych w miesiącach od czerwca do sierpnia wyniosło ponad 80 proc. Najwyższe obłożenie obiekty odnotowały w drugiej połowie lipca i w sierpniu - nawet ponad 90%. Pojawiają się opinie, że ten sezon pod kątem liczby nocujących gości był lepszy niż w 2019 roku.
Najważniejsze wnioski:
Blisko 10 000 osób skorzystało z usług dwóch punktów Informacji Turystycznej SOT (Plac Zdrojowy 2 oraz Dworcowa 4). Punkty były czynne codziennie w godz. 9:00-17:00.
W tym czasie wydano 945 Kart Turysty w obu punktach.
Punkt IT przy Dworcowej 4 ramach oferowanej usługi – przechowalni bagażu – przyjął 3352 sztuki bagażu.
Wnioski:
W sezonie letnim do obiektów świadczących usługi hotelarskie w Sopocie dostarczone zostały pakiety zawierające praktyczne informacje dla gości, dotyczące m. in. pobierania opłaty uzdrowiskowej, informacji ZOM na temat selekcji śmieci w Sopocie, możliwości korzystania z Karty Turysty, kolejnej odsłony kampanii „Turysto, szanuj Sopot”, Eko parkingu. Lokalom gastronomicznym przekazano 30 tysięcy podkładek z kalendarzem wydarzeń kulturalnych na lipiec i sierpień oraz podkładek z kampaniami turystycznymi „Turysty, szanuj Sopot” i „Pomagaj mądrze”.
Kontynuowana była kampania „Stop golasom na ulicy” i „Turysto, szanuj Sopot”. Plakaty oraz ulotki przekazane zostały branży, spółdzielniom mieszkaniowym, a także były widoczne w przestrzeni miejskiej. Krótkie filmy dotyczące zasad zachowania zobaczyć można było na Facebooku, w punktach IT, przed seansami Kina Letniego oraz na infomatach w regionie pomorskim.
W okresie od 1 czerwca do 26 sierpnia do miasta wpłynęła kwota 1 142 613,87zł tytułem opłaty uzdrowiskowej. To więcej niż w roku ubiegłym, kiedy z tego samego tytułu miasto zebrało 960 407,38zł. Warto przypomnieć też, że w 2020 roku, podczas szczytu pandemii, tytułem opłaty uzdrowiskowej udało się zebrać zaledwie 534 023,80zł. W tym sezonie wpływ jest już wyższy niż w roku 2019, w którym w porównywalnym okresie zebrano 1 041 487,43zł. Opłatę uzdrowiskową pobiera się od każdej osoby nocującej w Sopocie. W zamian uprawnia ona do otrzymania bezpłatnej Karty Turysty, dzięki której można korzystać z systemu zniżek.
W okresie od 1 czerwca do 28 sierpnia odnotowanych zostało 732 174 wejść na molo (w analogicznym okresie roku 2021 było 718 760 wejść).
W tym roku na terenie skweru i molo odbyło się wiele wydarzeń i aż 89 koncertów (od 1 maja do 28 sierpnia). Wśród wydarzeń wymienić należy m.in. Slow Food Festiwal, Tyczka na Molo, targi Pasja i Tradycja, AleRzeczy czy Jarmark Włoski. W muszli koncertowej obejrzeć można było przedstawienie Krakowskiego Teatru Komedia. Ponadto, odbyły się takie wydarzenia jak Sopot Molo Jazz Festiwal, BrassWood, Mundus Cantat, koncerty zespołów ludowych, rockowych i muzyki pop. Zainteresowaniem cieszyły się też organizowane przy molo potańcówki.
Na 2022 rok podpisano 104 umowy rezydenckie, z czego blisko połowa to osoby fizycznie lub przedsiębiorstwa prowadzące interesy w Sopocie. W okresie 1 czerwca-28 sierpnia odnotowano ruch tranzytowy na poziomie 586 jednostek, były to wpłynięcia na postoje krótsze niż 3-4 dni. Przed sezonem wyremontowane zostały dwa pomosty pływające w Marinie.
Podobnie jak w latach poprzednich, sopocka plaża w okresie od maja do września sprzątana jest codziennie, w sezonie już od godz. 6.00. Funkcjonuje 7 kąpielisk strzeżonych, a koszt ich utrzymania wynosi 650 000zł. Łącznie na sopockich plażach w czasie sezonu było 246 koszy, 69 „oczek” w toaletach oraz 20 opłukiwaczy. Na terenie plaży miejskiej ustawiono w tym roku 16 przebieralni, w tym jedną dla osób z niepełnosprawnościami. Plaża ta wyposażona jest również w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
- Inwestycje
Od 9 maja trwa przebudowa ulicy 3 Maja. Prace na pierwszym odcinku, od ul. Grunwaldzkiej do ul. Dębowej zakończyły się 29 sierpnia. W ramach tej inwestycji wybudowano 460 mb drogi, rondo na skrzyżowaniu z ul. Jana Sobieskiego oraz pasy ruchu dla rowerów. Przy okazji przebudowane zostało oświetlenie uliczne oraz sieci: gazowa, energetyczna, wodno-kanalizacyjna i kanalizacji deszczowej. Wybudowano także nowe chodniki, zatoki postojowe dedykowane komunikacji miejskiej i miejsca postojowe.
W ramach prac inwestycyjnych przebudowano także ponad 200-metrowy odcinek głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, czyli Alei Niepodległości, od numeru 649 do 665. Zakończyła się też przebudowa schodów przy ul. Lipowej w Sopocie. Schody oświetla sześć stykowych lamp, stwarzających niezwykły klimat tego miejsca. Zakończyła się też „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii”, realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Inwestycja realizowana była od 2018 roku, w jej ramach wymieniono w Sopocie 791 punktów świetlnych. W ostatnim etapie wymienione zostały 193 punkty świetlne.
Kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Sopocie rozbudowano o kolejne 45 nisz. W okresie od 1 czerwca do 26 sierpnia na sopockim cmentarzu było 89 pogrzebów, w tym 39 urnowych.
- Parkowanie
W okresie 01.06-25.08.2022r. ze Strefy Płatnego Parkowania uzyskano wpływy w kwocie 2 847 013,95 zł. Wystawiono również 1 786 zawiadomień o nieuiszczeniu opłaty za postój.
- Zieleń
W Sopocie mamy już ponad 3 tys. m² łąk kwietnych. Zasadzono ponad 2 tys. sadzonek kwiatów letnich (m.in.: szałwie, begonie jasnoróżowe i białe, stipy i kocanki) oraz kolejnych 69 drzew (lipy, olsze, kasztanowce, klony, jesiony).
Dużym zainteresowaniem cieszył się w tym roku miejski Eko Parking oraz funkcjonująca linia eko busów. To już szósty sezon, w którym miasto udostępniło całodobowy parking przy ERGO ARENIE na ponad 700 miejsc i uruchomiło możliwość transportu do centrum, na plażę oraz do Opery Leśnej. Postój pod Ergo Areną był możliwy na podstawie bezpłatnego biletu, pobranego z parkometru. Mieszkańcom przysługiwał rabat w wysokości 50% kosztów. Do 26 sierpnia z przejazdów skorzystało ponad 11 000 osób. Parking działał codziennie od 24 czerwca (plus dodatkowo jeden poprzedzający weekend) i zakończy swoją działalność 31 sierpnia. Eko pojazdy kursowały co 20-30 minut, w godz. 10.00-20.00.
[ZT]14270[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz