Szeroko rozumiana opieka nad dziećmi dotkniętymi kryzysem humanitarnym to obecnie jeden z priorytetów w działaniach sopockiego samorządu. Podpisane 12 lipca przez prezydenta Jacka Karnowskiego oraz Rasheda Mustafę Sarwara, przedstawiciela UNICEF na Polskę memorandum, daje możliwość finansowania takich działań z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.
Osobne memoranda podpisali także: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Pakiet partnerski dotyczy możliwości współpracy z UNICEF przy zapewnieniu dzieciom uchodźców i ich rodzinom dostępu do edukacji i opieki nad dzieckiem, programów zdrowotnych oraz integracji ze społecznością naszego miasta. Finansowanie działań polegać będzie na transferze środków na konto Gminy, wskazanego partnera, którym może być organizacja pozarządowa lub bezpośrednim zaopatrzeniu miasta w niezbędne produkty.
Pierwszym krokiem do nawiązania współpracy było podpisanie Memorandum o Porozumieniu, które jest zbiorem ogólnych zasad współpracy pomiędzy Sopotem a UNICEF, określającym ogólne kierunki działań, partnerstwa, koordynacji i monitorowania.
Szczegóły współpracy, czyli wskazanie konkretnych działań, zostaną określone w Planie Roboczym. Będzie to drugi etap współpracy dotyczący zapewnienia wsparcia w zakresie reagowania na sytuacje związane z uchodźcami.
– Chcemy podejmować działania, które w młodych ludziach, którzy są u nas czasowo albo na stałe, pozostawią jak najlepsze wspomnienia o Polsce – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Chcemy dać im takie możliwość, by w tych trudnych czasach jak najwięcej z tego pobytu wyniosły. Oczywiście nie myślimy tylko o Trójmieście. Rozmawiamy z przedstawicielami UNICEF, aby współpracę rozszerzyć na mniejsze miasta – dodaje prezydent Jacek Karnowski.
UNICEF to Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, międzynarodowa i międzyrządowa organizacją powołaną przez ONZ. Wśród jej podstawowych zobowiązań jest ochrona praw dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi.
– Współpracujemy ze 190 krajami na całym świecie, a pomaganie poszkodowanym dzieciom jest dla nas naturalnym środowiskiem – mówi Rashed Mustafa Sarwar, starszy koordynator ds. reagowania kryzysowego, przedstawiciel UNICEF na Polskę. – Jestem przekonany, że rozpoczęta dziś współpraca zaowocuje wkrótce wspaniałymi działaniami. Będziemy pracować nad różnymi sferami i obszarami społecznymi, także nad edukację tych dzieci, pomocą społeczną, wsparciem osób z niepełnosprawnościami i innymi ważnymi społecznie zagadnieniami. Jest to o tyle ważne, że 94 proc. wszystkich migrantów w Polsce to matki z dziećmi – dodaje Rashed Mustafa Sarwar z UNICEF.
Źródło: Urząd Miasta Sopotu
[ZT]13328[/ZT]
16 2
"Kryzysem humanitarnym" czyli 100% na ukraińske dzieci.
Przecież polskie dzieci mają w Polsce mleko i miód!
1 0
5% głosów na plus = czyli w Sopocie już mieszka pięć procent Ukraińców, czytających po polsku? Czy to może pięć procent palieznych i..ow, kak gawarił tawariszcz Lenin?