Zamknij
REKLAMA

"Dzięki Bogu są nowi mieszkańcy z Ukrainy". Jacek Karnowski o uchodźcach i wakacjach w Sopocie

12:40, 17.06.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski był gościem Beaty Lubeckiej na antenie Radia Zet. Samorządowiec odniósł się do sytuacji panującej obecnie w kurorcie. Opisał sytuację związaną z obecnością uchodźców z Ukrainy oraz prognozy na rozpoczynający się sezon letni.

Jacek Karnowski zwrócił uwagę m.in. na obecność dzieci z Ukrainy w sopockich szkołach. Dodał, że w kurorcie mieszka ponad dwa tysiące osób uciekających przed rosyjską agresją.

Prawie 20 proc. dzieciaków w naszych szkołach to są Ukraińcy. Trochę boimy się tej sytuacji. Większość z nich jest poza naszym systemem oświaty - zaznaczył na antenie Radia Zet prezydent Sopotu.

 

Sopot z nowymi mieszkańcami

Samorządowiec odniósł się także do rozmów, które samorządowcy prowadzą z rządem.

Rozmawiam z MSWiA, żeby chociaż część uchodźców dalej obejmować dopłatą 40 złotych – ludzi starszych, niepełnosprawnych czy rodziny wielodzietne, czyli matki z więcej, niż 3 dzieci. [...] Ciągle czekamy na długofalowe działania państwa ws. uchodźców. Stąd spotkanie z prezydentem, okrągły stół i „biała księga”, którą przekazaliśmy Andrzejowi Dudzie. Mamy nadzieję we wtorek przekazać również panu premierowi - powiedział Jacek Karnowski.

Prezydent Sopotu zaznaczył też, że miasto miasto pracuje nad „kartą dla nowego mieszkańca z Ukrainy”.

Chcemy, żeby mieli równe prawa. Już mogą pobrać kartę, która upoważnia ich do zniżek, darmowego wejścia na molo, a dzieciaki mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej - poinformował.

 

"Wielki szacunek" dla prezydenta Dudy

Beata Lubecka pytała także Jacka Karnowskiego o obecną sytuację międzynarodową związaną z sytuacją w Ukrainie. Prezydent Sopotu odniósł się m.in. do wizyty w Kijowie przywódców państw zachodnich, która odbyła się ponad 100 dni od momentu wybuchu wojny. 

Francja i Włochy leżą troszkę dalej, niż Polska, Czechy, Słowacja, Finlandia, Litwa czy Łotwa. Obywatele tamtych państw „mniej czują” wojnę, niż Polacy. [...] Nam, Litwie i Łotwie szczególnie zależy na tym, by Ukraina się obroniła. Powinniśmy przekonywać sojuszników z UE, a nie ich lżyć i opluwać. [...] Jeśli to prawda, że była propozycje dla premiera Morawieckiego, by pojechać razem z Macronem i Scholzem do Kijowa, to trzeba było pojechać. Mówi się, że była taka propozycja. Żeby znów nie było tak, że to Francuzi, Niemcy i Włosi decydują o pokoju - powiedział Jacek Karnowski.

Prezydent Jacek Karnowski pozytywnie ocenił także działania Prezydenta RP - Andrzeja Dudy.

Gratulowałem mu odwagi pobytu w Kijowie. Ja odważyłem się pojechać tylko do Lwowa. Do Kijowa miałbym duże wątpliwości. Prezydent Andrzej Duda był tam dwukrotnie. Wielki szacunek 

 

Czarnek do dymisji

Prezydent Sopotu negatywnie ocenił działania obecnego ministra edukacji - Przemysława Czarnka. Zwrócił uwagę, że jest to osoba na nieodpowiednim miejscu, która powinna podać się do dymisji.

Myślę, że minister Czarnek stara się być bardziej skrajny od Ziobry i Konfederacji. To jego zadanie w PiS – bycie frontmanem na prawo. Taki minister powinien się podać do dymisji, po porównaniu w jednym rozdziale nazizmu i feminizmu czy ekologizmu. [...] Ja jestem katolem, ale jak można porównać liberała do człowieka, który strzela do żołnierzy wyklętych?! To zupełny skandal - skomentował Jacek Karnowski ostatnie wystąpienia Przemysława Czarnka.

Prezydent Sopotu odniósł się także do wciąż niepewnej sytuacji polskich samorządów i współpracy z rządem. Zaznaczył, że obóz Zjednoczonej Prawicy doprowadził do utrudnienia sytuacji gmin, powiatów i województw.

Oczekujemy przede wszystkim wyjaśnienia sytuacji finansowej samorządów. Pędząca inflacja, hiperinflacja, szczególnie w energetyce. Na pewno będziemy rozmawiali głównie o finansach. [...] Oczekujemy mobilizowania dochodów własnych. Każdy woli zarobić, niż dostać zapomogę. Żebyśmy mieli dochody własne, a nie czekali na subwencje. [...] Oczekujemy ustabilizowania subwencji oświatowej, bo jest ona za niska. Oczekiwalibyśmy też środków na zieloną energię, na poprawę ochrony środowiska. To zostało scentralizowane - zaznaczył Jacek Karnowski.

Prezydent Miasta Sopotu domaga się także poprawy sytuacji w polskim systemie edukacji.

Jako samorządowcy rozmawiamy z prośbą, by sprawy oświatowe też były sprawami ponad podziałami, z pełnym szacunkiem dla różnic ideologicznych, z poszanowaniem dla nauczycieli. Efekty spotkania? – Pan prezydent obiecał, że stworzy specjalny zespół, do którego zostaniemy zaproszeni, by wypracować taką politykę [pomocy dla uchodźców – red.] i wypracować kolejne rozwiązania - powiedział Jacek Karnowski w rozmowie z Beatą Lubecką.

 

Tanio nie będzie

W drugiej części rozmowy z Beatą Lubecką Jacek Karnowski skomentował rozpoczynający się w mieście sezon letni. Dodał, że napływ osób z Ukrainy ułatwił sytuację lokalnej gastronomii.

Dzięki Bogu są nasi nowi mieszkańcy z Ukrainy w Sopocie. Inaczej mielibyśmy kłopoty, szczególnie w gastronomii z zapełnieniem miejsc pracy - powiedział.

Prezydent Miasta Sopotu zwrócił także uwagę, że cena wczasów w mieście staje się coraz droższa. Wpływ na to ma mieć inflacja oraz wzrastające ceny energii elektrycznej i gazu. Zaznaczył jednak, że centrum Sopotu jest mimo wszystko zapełnione.

Przyjeżdża bardzo dużo turystów z zagranicy, szczególnie tych z Warszawy. Trzeba uważać, żeby wcześniej kupić sobie bilet. Ja ostatnio spędziłem podróż w Warsie częściowo na stojąco, bo wszystkie pociągi są przepełnione - mówił Jacek Karnowski.

Źródło: Radio Zet 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

mmmmmm

22 1

To Warszawa teraz to jest zagranica ? 13:19, 17.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RafałRafał

15 3

Boga w to nie mieszaj i mu nie dziękuj,ty grzeszniku. 22:58, 17.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RafałRafał

21 1

Zainteresuj się kłopotami i problemami Sopocian i tym że niektórzy też potrzebują pomocy a ty ich zlewasz, myślisz już o jednej liście może załapiesz się po wyborach na jakiegoś ministra twoje niedoczekanie. 23:04, 17.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KanadaKanada

18 2

Skoro dla Pana jest ważniejsi Ukraińcy niż mieszkańcy miasta, pora jechać na Ukrainę i tam zacząć być merem jakiegoś miasta? 07:54, 18.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KK

1 10

Czemu nie macie blokady, przeciez to jeden troll i vpn strzela tak *%#)!& komentarze
Wstyd dla Sopotu, ktory w rzeczuwistosci jest otwarty na innych. Przeciez 3miasto to zbior Polakow i ich potomkow z roznych stron Polski, zwlaszcza z kresow , ktorzy sami uciekali przed wojna. 19:31, 18.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RR

10 0

Tyle wiesz co zjesz. Moi przodkowie pochodza z Gdanska, tam sie urodzili i znikad nie przyjechali. I w 3City mieszka wielu takich, jak ja ! 22:05, 18.06.2022


PiotrPiotr

7 0

Odezwał się specjalista od wyzwisk i pisania hurtem komentarzy. 08:49, 19.06.2022


xx

13 1

Sopot również miałby mieszkańców, Polaków, gdyby w mieście były mieszkania w normalnych cenach. 01:17, 19.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%