W drugiej połowie czerwca nie będziemy mogli narzekać na nudę. Czekają nas ciekawe imprezy artystyczne, spektakle i warsztaty. Będzie to też czas, kiedy wystartują LASY, czyli cykl koncertów organizowanych w nastrojowej przestrzeni tuż przy Operze Leśnej. Oprócz tego wrażeń dostarczy nam także Sopoteka, Teatr BOTO i Grodzisko w Sopocie. Sprawdźcie, gdzie warto być i w czym uczestniczyć w najbliższym dniach!
Kiedy: 17 czerwca, godz. 20.30
Gdzie: Opera Leśna, ul. Stanisława Moniuszki 12
Wstęp: 69 zł
Bilety: kliknij i sprawdź.
JUCHO swój powrót na scenę muzyczną zaznaczyła piosenką pt. "Drzewa". Nie ma dla niej lepszego miejsca niż LASY!
JUCHO, czyli Justyna Chowaniak - wokalistka, autorka tekstów, muzyki, poezji, producentka, fotografka. W latach 2004-2011 związana z Teatrem Buffo, brała udział m.in. w spektaklach: Metro, Romeo i Julia, Tyle Miłości, Polita.
Założycielka, pomysłodawczyni i autorka piosenek formacji DOMOWE MELODIE, z którą w latach 2012-2018 podbiła serca polskiej publiczności. W ciągu sześciu lat zespół zagrał setki wyprzedanych koncertów w kraju, a także trasy po zakątkach Islandii, Portugalii oraz Niemiec. Oprócz warstwy muzycznej i producenckiej Jucho stworzyła również szatę graficzną okładek płyt wydawnictwa, oraz była odpowiedzialna za scenariusz i reżyserię teledysków zespołu.
W grudniu 2018 Jucho oficjalnie zakończyła działalność formacji, wydając pożegnalną książkę pt. „Nutny Pamiętnik”, która została nominowana do nagrody „Najpiękniejsza KsiążkaRoku”, a jej pierwsza edycja wyprzedała się w błyskawicznym tempie.
Po kilku latach przerwy Justyna Chowaniak wraca na muzyczną scenę pod pseudonimem JUCHO. Jak mówi artystka, jej piosenki mają charakter lirycznych opowieści nasączonych sporą dawką emocji, kobiecości, ciepła i buntu.
Podczas solowych koncertów zaprezentuje nowe, do tej pory niepublikowane utwory oraz kilka swoich ulubionych piosenek z repertuaru Domowych Melodii.
Idźcie w LASY. Czeka na Was dobra muzyka, scena, bar i doświadczenie bycia razem stworzone przez zespół Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART.
Kiedy: 17 czerwca, godz. 20:00-22:00
Gdzie: ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, 81-759 Sopot
Wstęp: 40 zł
Bilety: kliknij i sprawdź.
W najbliższy piątek w Teatrze BOTO czekają na Was aż dwa koncerty. Tego dnia wystąpią Namena Lala oraz Anavada.
One woman show z towarzyszeniem loopera i wiolonczeli w gatunku experimental indie trip. Namena Lala to jedna z wysp wulkanicznych Fiji, na krańcu mapy świata. Kształtem przypomina smoka, a na jej ziemi, spustoszonej w 2016 roku przez cyklon Winston, znajduje się jedynie rezerwat dzikich ptaków. To jedno z tych nielicznych miejsc, które ominął pędzący „Wielki Świat”.
Namena Lala to prywatne terytorium – pełne dzikich głosów, ech i melodii wypuszczanych na wolność. To osobisty ekosystem dźwięków i słów zasłyszanych, wysączonych i wyszeptanych. To mgliste wspomnienie i zarazem postulat planety w jej życiodajnym kształcie. To przestrzeń wolności do własnej ekspedycji w głąb lądu, nie by go zdobyć – by go dotknąć i usłyszeć.
‘Lala’ z j. fidżyjskiego ‘pustka’, ‘przestrzeń’ i ‘nagość’.
ANAVADA to muzyczna opowieść inspirowana intymną relacją z naturą i ludźmi. Projekt tworzy trójmiejska singer-songwriterka i producentka Aneta Wadowska. Komponując, artystka czerpie z różnych gatunków muzycznych, takich jak world music, folk, trip-hop, jazz często łącząc pozornie sprzeczne ze sobą muzyczne elementy w zaskakujący sposób. Koncert w BOTO zagra w duecie z Filipem Arasimowiczem.
Aneta Wadowska - frontwoman zespołu ANAVADA. Pochodzi z Beskidów, jednak jej miejscem na ziemi jest Sopot. Ukulele, na którym komponuje było z nią m.in. w Wietnamie, Indiach, Walii, Szkocji. Teksty jej piosenek opowiadają o samorealizacji, a głównym punktem odniesienia w większości piosenek jest natura. Końcem 2020, w ramach projektu organizowanego przez Gdański Archipelag Kultury, ukazała się płyta z jej udziałem: "Migrants Culture Association Project (MCAP) & Ciepłe Popołudniowe Kakao". W wyniku współpracy z prestiżowym zespołem tańca Art_Color_Ballet powstał teledysk do jej druiego singla, pt. The River. Razem z zespołem wystąpiła niedawno również na 14 festiwalu Metropolia Jest Okey.
Filip Arasimowicz - trójmiejski muzyk młodego pokolenia, gitarzysta basowy, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na specjalności kontrabas jazzowy. Członek lokalnych formacji jazzowych i alternatywnych. Od 2021 roku jako instrumentalista współpracuje z Teatrem Wybrzeże i Teatrem Muzycznym w Gdyni.
Kiedy: 18 czerwca, 12:00-16:00
Gdzie: Skansen Archeologiczny Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63
Wstęp: Wolny. Obowiązują zapisy.
Europejskie Dni Archeologii to coroczna impreza, zainicjowana w 2010 roku we Francji, a od kilku lat organizowana na całym kontynencie. Z tej okazji 18 czerwca 2022 r. Grodzisko w Sopocie zaprasza na wydarzenie plenerowe, którego hasłem przewodnim jest archeologia eksperymentalna, czyli odtwarzanie dawnych rzemiosł, takich jak garncarstwo, tkactwo, obróbka kamienia. Wszystkiego będzie można doświadczyć osobiście pod okiem rekonstruktorów.
Program wydarzenia
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne - (58) 340 66 00. W razie niesprzyjającej pogody program wydarzenia może ulec zmianie.
Kiedy: 18 czerwca, godz. 20.30
Gdzie: Opera Leśna, ul. Stanisława Moniuszki 12
Wstęp: 69 zł
Bilety: kliknij i sprawdź.
Po przerwie wywołanej pandemią Muchy wracają do grania na żywo. Naturalnie najbardziej żywym miejscem są zawsze sopockie LASY. Proponujemy Wam koncert jednej najbardziej wpływowych formacji gitarowych XXI wieku na polskiej scenie muzyki rockowej!
Debiutancki album „Terroromans” z 2007 roku zapewnił Muchom mocne wejście do branży muzycznej oraz wiele nominacji i nagród. Na ich dorobek artystyczny składa się ponad siedemset koncertów na klubowych i festiwalowych scenach (m.in. Opener i Off), cztery albumy studyjne, specjalna płyta live z Jarocina oraz muzyka do filmu. Twórczość Much porównywana jest do takich zespołów jak: Arctic Monkeys, Franz Ferdinand, Interpol czy The Smiths.
Kiedy: 20 czerwca, godz. 18:00
Gdzie: Sopoteka – filia Biblioteki Sopockiej, ul. Tadeusza Kościuszki 14 (Sopot Centrum poziom +1)
Wstęp: Wolny.
Sztuka Petera Asmussena o przemijaniu i powtarzalności ludzkich losów. Widzimy cały czas ten sam pokój, przez który kolejno przewijają się różne osoby. Mijają lata, ludzie się zmieniają, posadzone za oknem drzewo rośnie coraz wyżej - ale tak naprawdę nic się nie zmienia. Powracają te same sytuacje, te same lęki i krzywdy, te same typy ludzkie, co zostaje podkreślone przez to, że każdy aktor gra trzy postaci. Każda z nich jest inna, ale tak naprawdę wszystkie zachowują się według podobnego schematu. Dwie pierwsze części pokazują rozpad małżeństwa w wyniku wkroczenia osób z zewnątrz: kochanki i Obcego. Trzecia zdaje się stanowić podsumowanie, ma w niej nastąpić moment pogodzenia, ale nic takiego się nie dzieje, wiemy, że błędne koło będzie trwać. To gorzka opowieść o tym, jak trudno wyzwolić się ze scenariusza, który przygotował nam los.
(źródło opisu: www.adit.art.pl/sztuki/pokoj-ze-sloncem)
Obsada
Aktorzy Teatru Wybrzeże: Magdalena Boć, Katarzyna Dałek, Piotr Łukawski, Krzysztof Gordon
Opis projektu Teatr przy Stole:
Teatr Przy Stole jest projektem, który od lat gromadzi miłośników teatru. W nowym sezonie widowisko zmienia swoje miejsce i przenosi się do Sopoteki – największej filii Biblioteki Sopockiej. Projekt tworzony jest we współpracy z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Koordynatorką comiesięcznych spotkań i prelegentką jest teatrolog i profesor Uniwersytetu Gdańskiego Małgorzata Jarmułowicz. Opiekę reżyserską nad projektem sprawuje Krzysztof Gordon, a do czytania sztuk zapraszani są aktorzy Teatru Wybrzeże. Na każde wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.
Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.
Chcesz zapoznać się z pełnym kalendarzem wydarzeń w Sopocie? Sprawdź zakładkę Co? Gdzie? Kiedy?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz