Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na wykład poświęcony niezwykłemu człowiekowi renesansu, akademikowi o skłonności do hazardu, Girolamo Cardano. Wykład wygłosi profesor Artur Ekert z University of Oxford. Art Inkubator zaprasza 25 maja o godzinie 18.00.
Girolamo Cardano, któremu poświęcony będzie wykład, był uczonym i hazardzistą, człowiekiem renesansu. Odkryte przez niego podstawowe prawa rachunku prawdopodobieństwa i algebry liczb zespolonych, dziś stanowią dwa najważniejsze filary teorii kwantowej. Spotkanie poprowadzą dr Michał Eckstein i prof. Paweł Horodecki. Obowiązują zapisy.
Profesor Artur Ekert jest wybitnym fizykiem zajmującym się przetwarzaniem informacji w ramach teorii kwantowej, zawodowo związanym z University of Oxford & National University of Singapore. Ukończywszy studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie obronił doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim, z którym pozostaje związany do dziś. Oprócz tego jest założycielem i dyrektorem Centrum Technologii Kwantowych na Narodowym Uniwersytecie Singapurskim. Prof. Ekert dokonał przełomowych odkryć, które stały się podstawą teorii informacji kwantowej – nowej dziedziny nauki na styku fizyki i informatyki. W szczególności opracował on, w 1991 roku, pierwszy protokół kryptograficzny bazujący na łamaniu nierówności Bella. Za swoje osiągnięcia prof. Ekert uzyskał szereg prestiżowych nagród, m.in. Maxwell Prize and Medal, Hughes Medal oraz Fellow of the Royal Society.
Organizatorzy: Goyki3 ArtInkubator oraz Fundacja na rzecz Badań Interdyscyplinarnych.
Współpraca: Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej oraz Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (Uniwersytet Gdański).
Źródło: Urząd Miasta Sopotu
[ZT]13141[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz