Jest wędliną, która na stałe zagościła w menu wielu Polaków. Stanowi świetny dodatek do kanapek, zarówno na co dzień, jak i od święta. Może też być doskonałym uzupełnieniem szwedzkiego stołu. Polędwica sopocka. Skąd się wzięła i co ma wspólnego z trójmiejskim kurortem?
Polędwica sopocka jest wędzonką otrzymywaną z polędwicy wieprzowej. Charakteryzuje się złocisto-brązową barwą i delikatnym, soczystym smakiem. Dziś wyroby pod tą nazwą oferują m.in. firmy takie jak Sokołów, Balcerzak, Morliny czy Kraina Wędlin - marka Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka. Swoją własną "sopocką" opracowało nawet Auchan. Nie wszystkie z nich czerpią jednak z oryginalnego przepisu.
Choć dziś próżno szukać w Sopocie zakładów mięsnych, które produkowałyby "sopocką", to właśnie tutaj powstała ta popularna do dziś wędlina. Za opracowanie jej receptury odpowiadało miejscowe laboratorium działające przy nieistniejącym już Zakładzie Produkcji Eksportowej Zakładów Mięsnych w Gdańsku.
"Sopocką" wytwarzano z polędwicy wieprzowej poddanej odpowiedniej obróbce. Zawierała ona warstwę tłuszczu o grubości do pół milimetra. Mięso było peklowane poprzez wprowadzaniu solanki z glukozą przy użyciu specjalnych urządzeń nastrzykowych. Ilość wprowadzanego roztworu nie mogła przekraczać 18% w stosunku do wagi mięsa. Produkt ten był następnie osuszany i smarowany mają jajową. Na koniec mięso jeszcze wędzono i podpiekano.
Kiedy w 1981 roku wprowadzono mięso na kartki, polędwica sopocka uchodziła za produkt 1 kategorii. Była trudno dostępnym dobrem luksusowym. W tamtym czasie jej produkcja odbywała się wyłącznie w trójmiejskim kurorcie.
Polędwicę, a także a inne wyroby mięsne wytwarzano w Sopocie przy ul. Władysława Łokietka 17. Zakład funkcjonował do 1993 roku. Jego ruiny można zaś było oglądać do 2011 roku. Na ich miejscu wybudowano osiedle, zachowując jedynie willę dyrektora zakładu, która została przekształcona na budynek mieszkalny.
Źródła:
[ZT]12562[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz