Zamknij

W Sopocie powstanie nowy ośrodek leczniczy! To inwestycja za ponad 13 mln zł

11:00, 02.02.2022 P.S. Aktualizacja: 11:06, 07.02.2022
Skomentuj „Sopocki Port Zdrowia” - wizualizacja. Widok od strony ul. Bitwy pod Płowcami / materiały Fundacji Sport na Zdrowie „Sopocki Port Zdrowia” - wizualizacja. Widok od strony ul. Bitwy pod Płowcami / materiały Fundacji Sport na Zdrowie

Fundacja „Sport na Zdrowie” powstała w roku 2011 i od tego czasu opracowuje i prowadzi innowacyjne programy edukacyjne, terapeutyczne i rehabilitacyjne, które opierają się na połączeniu rehabilitacji, aktywności fizycznej, szeroko pojętej edukacji prozdrowotnej oraz wykorzystaniu naturalnej solanki ze źródła św. Wojciecha w Sopocie w terapii chorób cywilizacyjnych.

Od 2014 roku Fundacja Sport na Zdrowie prowadzi jedyny w Polsce Ośrodek Terapii, Edukacji i Aktywizacji Sportowej. Misją ośrodka jest innowacyjne podejście do chorób cywilizacyjnych wśród dzieci m.in. astma, choroby alergiczne, atopowe zapalenie skóry, otyłość i wady postawy. Fundacja, w procesie rehabilitacji i terapii dzieci z ww. chorobami, wdraża kompilację zajęć sportowych, rehabilitacyjnych i edukacyjno-terapeutycznych oraz zasobów naturalnych w postaci sopockiej solanki. Fundacja Sport na Zdrowie jest również członkiem Rady Inteligentnej Specjalizacji Pomorza, działającej w obszarze "Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia”.

„Sopocki Port Zdrowia” - wizualizacja. / Materiały Fundacji Sport na Zdrowie

W 2021 roku Fundacja otrzymała dotację ze Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2020 na realizację inwestycji Budowa Ośrodka „Sopocki Port Zdrowia”. Specjalizacja ośrodka w kierunku profilaktyki i rehabilitacji chorób cywilizacyjnych przy pomocy bogactw naturalnych (sopocka solanka i klimat) jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie w tym względzie. Całkowita wartość inwestycji (roboty budowlane + wyposażenie) – 13.438.734 PLN.

W ramach projektu budowy powstanie nowa infrastruktura służąca rozwojowi turystyki zdrowotnej i uzdrowiskowej w postaci ośrodka wyposażonego w 2 baseny solankowe, kriokomorę, pijalnię wód solankowych, sale rehabilitacyjne i dydaktyczne, gabinety lekarskie i zabiegowe. Wprowadzane będą nowe, innowacyjne usługi rehabilitacyjne oparte m.in. o bieżnie wodne oraz o system monitorowania aktywności mięśniowej. Usługi realizowane w Sopockim Porcie Zdrowie oparte będą m.in. o kontrakty z PFRON, NFZ i innych dostępnych źródeł publicznych.

Nowy ośrodek powstanie w strefie uzdrowiskowej A, przy ul. Bitwy pod Płowcami 55. Działka będzie dzierżawiona od Gminy Miasta Sopotu.

Grupami docelowymi, które skorzystają na realizacji projektu są m.in. dzieci i młodzież, osoby z niepełnosprawnościami, osoby dorosłe, w tym starsze, turyści i kuracjusze, a także mieszkańcy Sopotu.

„Sopocki Port Zdrowia” - wizualizacja. Widok z lotu ptaka. / Materiały Fundacji Sport na Zdrowie

Realizacja projektu przyniesie następujące korzyści w otoczeniu społeczno-gospodarczym: 

 • planowane innowacyjne programy edukacyjne, profilaktyczne, rehabilitacyjne i terapeutyczne przyczynią się do zmiany stylu życia i polepszenia stanu zdrowia korzystających z usług ośrodka, w tym w szczególności: wzrostu świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych na temat znaczenia zdrowego odżywiania w profilaktyce chorób; wzrostu świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych na temat znaczenia sportu w profilaktyce chorób; zmniejszenia problemu otyłości wśród dzieci, młodzieży i dorosłych; zmniejszenia wad postawy wśród dzieci i młodzieży; zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z degeneracją układu kostnego osób dorosłych, w tym osób starszych; zmniejszenia dolegliwości alergicznych, astmatycznych, atopowego zapalenia skóry dzieci, młodzieży i osób dorosłych; poprawy samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi, które ze względu na poczucie inności mają obniżone poczucie wartości
   
 • poprawę pozycji rynkowej i konkurencyjnej Sopotu w obszarze produktów i usług bazujących na lokalnych zasobach naturalnych, 
   
 • wzrost atrakcyjności turystycznej Sopotu dzięki wybudowaniu nowej infrastruktury zdrowotnej i uzdrowiskowej, 
   
 • wzrost atrakcyjności turystycznej regionu jako atrakcyjnej destynacji dla turystów poszukujących aktywnego wypoczynku i różnorodnych produktów i usług pozytywnie wpływających na stan zdrowia,
   
 • wzrost liczby turystów odwiedzających Sopot co zwiększy popyt na usługi lokalne, takie jak: zakwaterowanie, wyżywienie, atrakcje kulturalne - zwiększenie popytu na usługi gastronomiczne, zakwaterowania i kulturalne w pozostałych miasta Trójmiasta, które zwiedzać będą osoby przyjeżdżające do ośrodka,
   
 • wydłużenie sezonu turystycznego w Sopocie, ponieważ turystyka zdrowotna i uzdrowiskowa jest zdecydowanie mniej podatna na letnią sezonowość. 

Rozpoczęcie realizacji projektu odbędzie się w formie konferencji w dniu 4 lutego 2022 roku o godz. 12.00 w Hotelu Marriott w Sopocie.

Wydarzenie realizowane będzie w formule otwartej online dla lokalnej społeczności oraz w formule zaproszeń dla lokalnych przedstawicieli władzy oraz przedsiębiorców z branży medycznej oraz mediów. Będzie promowane poprzez stronę internetową ośrodka zdrowia i fundacji oraz poprzez imienne zaproszenia.

Celem konferencji jest m.in. zakomunikowanie startu projektu wspieranego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2020 oraz zaprezentowanie obecnym merytoryki projektu, jego oczekiwanych efektów oraz wpływu na lokalne otoczenie.

Źródło: Fundacja "Sport na Zdrowie"

[ZT]9946[/ZT]

(P.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

SPSRdsONSPSRdsON

4 0

Zgłaszamy konieczność konsultacji inwestycji z osobami z niepełnosprawnościami najbardziej znacznymi i ich opiekunami. Inwestycja powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców Sopotu i o tym powinnismy rozmawiać i konsultować na etapie projektowania. Prosimy o kontakt z Powiatową Społeczną Radą ds Osób Niepełnosprawnych w Sopocie w celu zweryfikowania standardów dostępności dla każdego użytkownika w tym osoby ze szczególnymi potrzebami. Czekamy na kontakt. Pozdrawiamy 22:21, 03.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

FasolaFasola

0 1

W którym miejscu to cudo ma powstać? 09:20, 04.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

redkacjaredkacja

0 1

Przy hotelu Marriott w Sopocie 11:35, 04.02.2022


0%