Fundacja „Sport na Zdrowie” powstała w roku 2011 i od tego czasu opracowuje i prowadzi innowacyjne programy edukacyjne, terapeutyczne i rehabilitacyjne, które opierają się na połączeniu rehabilitacji, aktywności fizycznej, szeroko pojętej edukacji prozdrowotnej oraz wykorzystaniu naturalnej solanki ze źródła św. Wojciecha w Sopocie w terapii chorób cywilizacyjnych.
Od 2014 roku Fundacja Sport na Zdrowie prowadzi jedyny w Polsce Ośrodek Terapii, Edukacji i Aktywizacji Sportowej. Misją ośrodka jest innowacyjne podejście do chorób cywilizacyjnych wśród dzieci m.in. astma, choroby alergiczne, atopowe zapalenie skóry, otyłość i wady postawy. Fundacja, w procesie rehabilitacji i terapii dzieci z ww. chorobami, wdraża kompilację zajęć sportowych, rehabilitacyjnych i edukacyjno-terapeutycznych oraz zasobów naturalnych w postaci sopockiej solanki. Fundacja Sport na Zdrowie jest również członkiem Rady Inteligentnej Specjalizacji Pomorza, działającej w obszarze "Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia”.
W 2021 roku Fundacja otrzymała dotację ze Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2020 na realizację inwestycji Budowa Ośrodka „Sopocki Port Zdrowia”. Specjalizacja ośrodka w kierunku profilaktyki i rehabilitacji chorób cywilizacyjnych przy pomocy bogactw naturalnych (sopocka solanka i klimat) jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie w tym względzie. Całkowita wartość inwestycji (roboty budowlane + wyposażenie) – 13.438.734 PLN.
W ramach projektu budowy powstanie nowa infrastruktura służąca rozwojowi turystyki zdrowotnej i uzdrowiskowej w postaci ośrodka wyposażonego w 2 baseny solankowe, kriokomorę, pijalnię wód solankowych, sale rehabilitacyjne i dydaktyczne, gabinety lekarskie i zabiegowe. Wprowadzane będą nowe, innowacyjne usługi rehabilitacyjne oparte m.in. o bieżnie wodne oraz o system monitorowania aktywności mięśniowej. Usługi realizowane w Sopockim Porcie Zdrowie oparte będą m.in. o kontrakty z PFRON, NFZ i innych dostępnych źródeł publicznych.
Nowy ośrodek powstanie w strefie uzdrowiskowej A, przy ul. Bitwy pod Płowcami 55. Działka będzie dzierżawiona od Gminy Miasta Sopotu.
Grupami docelowymi, które skorzystają na realizacji projektu są m.in. dzieci i młodzież, osoby z niepełnosprawnościami, osoby dorosłe, w tym starsze, turyści i kuracjusze, a także mieszkańcy Sopotu.
Realizacja projektu przyniesie następujące korzyści w otoczeniu społeczno-gospodarczym:
Rozpoczęcie realizacji projektu odbędzie się w formie konferencji w dniu 4 lutego 2022 roku o godz. 12.00 w Hotelu Marriott w Sopocie.
Wydarzenie realizowane będzie w formule otwartej online dla lokalnej społeczności oraz w formule zaproszeń dla lokalnych przedstawicieli władzy oraz przedsiębiorców z branży medycznej oraz mediów. Będzie promowane poprzez stronę internetową ośrodka zdrowia i fundacji oraz poprzez imienne zaproszenia.
Celem konferencji jest m.in. zakomunikowanie startu projektu wspieranego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2020 oraz zaprezentowanie obecnym merytoryki projektu, jego oczekiwanych efektów oraz wpływu na lokalne otoczenie.
Źródło: Fundacja "Sport na Zdrowie"
[ZT]9946[/ZT]
SPSRdsON22:21, 03.02.2022
Zgłaszamy konieczność konsultacji inwestycji z osobami z niepełnosprawnościami najbardziej znacznymi i ich opiekunami. Inwestycja powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców Sopotu i o tym powinnismy rozmawiać i konsultować na etapie projektowania. Prosimy o kontakt z Powiatową Społeczną Radą ds Osób Niepełnosprawnych w Sopocie w celu zweryfikowania standardów dostępności dla każdego użytkownika w tym osoby ze szczególnymi potrzebami. Czekamy na kontakt. Pozdrawiamy
Fasola09:20, 04.02.2022
W którym miejscu to cudo ma powstać?
0 1
Przy hotelu Marriott w Sopocie