Zamknij
REKLAMA

Rok 2021 w Bibliotece Sopockiej: 377 wydarzeń i blisko 7,7 tys. uczestników

16:30, 25.01.2022 | P.S.
Skomentuj Koc i Książka - filia Biblioteki Sopockiej
REKLAMA

Ponad 52 tys. wypożyczeń z bibliotecznego księgozbioru, niemal 14 tys. wypożyczeń ebooków i audiobooków. Biblioteka na kółkach, dzięki której książki docierały i docierają wprost do domów czytelników, liczne spotkania autorskie, warsztaty, spektakle dla dzieci, spacery i konwersacje. W 2021 roku w Bibliotece Sopockiej odbyło się 377 wydarzeń, w których wzięło udział 7668 osób. Rok 2022 zapowiada się również bardzo interesująco.

[ZT]11757[/ZT]

Przez cały 2021 rok, pomimo pandemii, Biblioteka Sopocka była otwarta i oferowała swoim czytelnikom dostęp do księgozbioru tradycyjnego (książki, audiobooki) oraz do elektronicznej wypożyczalni ebooków Legimi. W 2021 r. usługa została poszerzona także o audiobooki. Z Legimi skorzystano łącznie 13495 razy. Księgozbiór Biblioteki powiększył się o 7608 pozycji, które wypożyczono 52327 razy. Bibliotekę w ubiegłym roku odwiedziły łącznie 52533 osoby.    

Większa dostępność

1 września Biblioteka uruchomiła dodatkową usługę dla czytelników – Bibliotekę na kółkach, dzięki której dociera do mieszkańców Sopotu, którzy kochają książki i czytanie, ale z różnych powodów życiowych czy zdrowotnych nie mogą wychodzić z domów i w tradycyjny sposób korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Pracownik biblioteki rozwozi zamówione wcześniej książki do domów zgłaszających się czytelników. Dowóz i odbiór książek odbywa się dwa razy w miesiącu – w każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca. Jednym z elementów projektu jest także nauka obsługi czytnika książek elektronicznych, które można bezpłatnie wypożyczyć w Bibliotece.      Od maja 2021 r. w wybranych filiach Biblioteki można znaleźć także różowe skrzyneczki – pojemniki, w których kobiety znajdą artykuły higieniczne potrzebne w trakcie menstruacji. Działania mają na celu wyeliminowanie problemu, jakim jest ubóstwo menstruacyjne, które dotyka tysiące kobiet w całej Polsce.       Biblioteka ma także ofertę skierowaną do osób z doświadczeniem migracyjnym. Pod nazwą „Otwarta przestrzeń” organizowane są wydarzenia dla obcokrajowców takie jak konwersacje w języku polskim „Mówimy po polsku!”, pokazy filmowe czy warsztaty.

Dofinansowania pozabudżetowe

W 2021 roku Biblioteka pozyskała środki Ministra Kultury w kwocie 103 320 zł na realizację trzech projektów: dotyczącego literatury popularnonaukowej, twórczości Stanisława Lema i przeprowadzenia szkoleń dla bibliotekarzy, a dzięki dofinansowaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała 19 210 zł na zakup nowości wydawniczych. Biblioteka została także wybrana do udziału w Programie Rozwoju Bibliotek, którego istotą jest wspieranie bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. Dzięki temu otrzymała niezbędny do pracy sprzęt, ale także szkolenia, opiekę trenerską i szerokie możliwości nawiązania współpracy z bibliotekami w całej Polsce.       Wydarzenia

Każda filia Biblioteki oferuje czytelnikom zróżnicowane tematycznie wydarzenia takie jak spotkania autorskie, warsztaty, spektakle dla dzieci, konwersacje językowe, spacery miejskie, spotkania klubów książki, wystawy i in. W sumie w 2021 odbyło się 377 wydarzeń, w których wzięło udział 7668 osób. Spotkania autorskie w dużej mierze były transmitowane w mediach społecznościowych Biblioteki, by osoby, które nie mają możliwości bezpośrednio w nich uczestniczyć, mogły je śledzić online. Bogatą ofertę kulturalną można znaleźć na stronie Biblioteka Sopocka.

Plany na rok 2022

Jeszcze w styczniu Biblioteka zaproponuje swoim czytelnikom kolejne ułatwienie. Przy wszystkich filiach zostaną umieszczone wrzutnie książek, czyli specjalne skrzynki do których będzie można wrzucić wypożyczone zbiory. Będą czynne całodobowo przez siedem dni w tygodniu.Oferta kulturalna Biblioteki dzięki dofinansowaniu z Budżetu Miasta Sopotu zostanie wzbogacona o działania dla seniorów: pod nazwami „Senior na plus” i „Nasze miasto” Biblioteka planuje organizację 20 spotkań dla seniorów o rozmaitej tematyce: cykl spotkań wokół książek oraz ze specjalistami różnych dziedzin, a także serię spotkań międzypokoleniowych sopockich seniorów z młodzieżą.

Biblioteka otrzymała także dodatkowe środki na rozwinięcie oferty dla dzieci o nowe wydarzenia, m.in. naukę kodowania, spotkania dotyczące edukacji ekologicznej, warsztaty psychologiczne. Wydarzenia będą odbywały się we wszystkich filiach Biblioteki, a przede wszystkim w Minitece, która swoją nową siedzibę, od nowego roku znalazła w wyremontowanej, zabytkowej wozowni przy ul. Jakuba Goyki 1.

Miłośnicy literatury faktu znajdą coś dla siebie w Sopotece. Przez cały rok (z przerwą wakacyjną) realizowany będzie cykl „Czarne fakty” obejmujący spotkania z najlepszymi reportażystami wydającymi swoje książki pod szyldem Wydawnictwa Czarne.           

W styczniku Biblioteka Sopocka we wszystkich swoich filiach za darmo wypożycza elektroniczne czytniki książek. Dzięki współpracy Biblioteki Sopockiej z marką inkBOOK we wszystkich filiach można wypożyczać nowe modele czytników: inkBOOK Calypso oraz inkBOOK Calypso plus. Z usługi mogą korzystać mieszkańcy Sopotu posiadający Kartę Czytelnika, którzy zapoznają się z regulaminem udostępniania czytników. Można go znaleźć na stronie internetowej Biblioteki: regulamin udostępniania czytników. Czytniki są zintegrowane z Legimi, największą w Polsce bazą ebooków i audiobooków, czyli elektroniczną wypożyczalnią książek. Legimi oferuje obecnie ponad 75 tys. tytułów. Biblioteka zapewnia darmowy miesięczny dostęp do wypożyczalni dla sopocian. Zamówienie czytnika jest możliwe w usłudze „Biblioteka na kółkach”, a przeszkolenie z obsługi urządzenia można przejść w każdej filii bibliotecznej.

Wszystkie wydarzenia cykliczne realizowane do tej pory przez filie Biblioteki Sopockiej, takie jak konwersacje językowe, warsztaty pisarskie, Akademie Małego Czytelnika, Bajkowe Spotkania i inne będą w 2022 roku kontynuowane. Biblioteka będzie też nadal kontynuować współpracę z sopockimi placówkami oświaty i zapraszać do udziału w lekcjach bibliotecznych.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

(P.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%