Zamknij

Jak dobrze usytuować kominek domowy?

11:59, 22.08.2021 | materiały partnera

Kominek domowy pełni zazwyczaj dwie funkcje. Ma on skutecznie ocieplać pomieszczenia (czy nawet cały dom), ale liczy się także jego wizualna atrakcyjność. Dlatego najlepiej, jeśli kominek nadawał pomieszczeniu niezwykłego charakteru, a przy tym nie zajmować zbyt wiele miejsca. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie kominka, ponieważ możliwe jest dzięki niemu znacznie obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Kominek zamknięty i otwarty

Trzeba jednak pamiętać, że koszty montażu czy urządzeń potrafią być naprawdę spore. Wszystko zależy od tego, czy musimy remontować pomieszczenie oraz jaki kominek wybieramy. Może on być otwarty oraz zamknięty. Ten pierwszy jest bardziej tradycyjnym rozwiązaniem, które zapewnia kontakt z tańczącymi płomieniami. Jest to jednak kominek niewydajny, ponieważ uzyskujemy tylko 20% ciepła (reszta ucieka kominkiem). Jest to także niebezpieczne rozwiązanie, ponieważ strzelające iskry mogą wznieść pożar, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia budowa takiego kominka.

Kominek zamknięty natomiast zazwyczaj korzysta z wkładów. Mają one różną wielkość, moc, funkcje, obudowę czy cenę. Jest to bardziej efektywny kominek, który jest w stanie ogrzać nawet cały dom, jeżeli podpięta jest pod niego odpowiednia instalacja. Kominki (Opole, Opolskie) zamknięte posiadają szczelną konstrukcję, dzięki czemu są o wiele bezpieczniejsze.

Usytuowanie kominka

Jeżeli zależy nam na tym, żeby kominek był wydajnym źródłem ciepła, konieczne jest jego dobre ulokowanie. Jeżeli decydujemy się na kominek w domu ze stromym dachem, komin powinien znaleźć się w rejonie kalenicy. W ten sposób będziemy mieli gwarancję dobrego ciągu i bezpiecznego używania kominka. Nie wszyscy jednak decydują się na budowę kominka jeszcze przed planowaniem domu.

Kominek często możemy spotkać również w narożnikach pokoju, w ścianach, na tle schodów czy nawet jako wolno stojący obiekt. Kominki w ścianach są bardzo ciekawym rozwiązaniem, ponieważ mogą być one przeszklone z dwóch lub nawet z trzech stron. W ten sposób będzie on widoczny z różnych miejsc w domu i nada niezwykły klimat kilku pomieszczeniom.

Warto zwrócić uwagę na kominki wolnostojące. Mieszczą się one w gotowym obudowaniu, które jest odporne na działanie ognia. Można je umieścić w różnych miejscach czy nawet przenosić je już po ich instalacji. Należy jednak pamiętać, że czasem konieczne jest podłączenie kominka do ciągu kominowego.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w Europie są kominki kaflowe. W Polsce również wzbudzają coraz to większe zainteresowanie, dlatego obecnie rozwijają się pracownie, które produkują ciekawe oraz nowoczesne kafle, kominki i obudowy.

Najlepszym miejscem na kominek domowy jest pokój dzienny, jadalnia, aneks wypoczynkowy, sypialnia czy nawet łazienka. Najczęściej spotkamy kominki w salonie, ponieważ to właśnie w tym miejscu relaksujemy się i spędzamy dużo czasu. Kominek w jadalni również jest ciekawym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu możemy stworzyć naprawdę ciepły i przyjemny klimat. Podobnie jest w przypadku kominka w sypialni oraz łazience.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%