Zamknij

Kolorowanki do druku - gdzie znaleźć?

10:19, 15.07.2021 | R.C
Skomentuj

Kolorowanki online to świetna metoda na zorganizowanie czasu zarówno dla młodszych jak i dla starszych dzieci. W sieci można znaleźć darmowe kolorowanki dla dzieci, które wspomogą rozwój dziecka i zajmą mu czas. Niektóre z nich mogą nawet wspomóc proces nauki pisania.

Na stronach internetowych typu kolorowanki.net.pl można znaleźć proste kolorowanki do druku - figury geometryczne czy postaci ulubionych bohaterów bajek (takich jak Kraina Lodu, Hello Kitty, Bob budowniczy czy Świnka Peppa), które zachęcą dzieci w młodszym wieku i poprawią ich koordynację wzrokowo-ruchową. Starsze dzieci zainteresować powinny z kolei szczegółowe wzory, które nadają się dla dzieci w każdym wieku - a nawet i dla dorosłych.

Darmowe kolorowanki a nauka pisania

Kolorowanki to świetne rozwiązanie dla dzieci, które dopiero uczą się pisania. Wybór kolorowanek do druku jest bardzo duży - a co najważniejsze, można pobrać je całkowicie za darmo. Kolorowe kredki i malowanki w różnych kolorach zachęcą dziecko do pisania literek - a różne barwy sprawią, że łatwiej będzie mu je zapamiętać.

Zalety kolorowanek w każdym wieku

Choć kolorowanki są raczej domeną dzieci - zarówno chłopców, jak i dziewczynek, posiadają liczne zalety, które zazwyczaj... sprawdzą się nawet i u dorosłych. Zaliczają się do nich:

Poprawa zdolności motorycznych u dzieci i dorosłych

Podczas wykonywania malowanki trzeba prawidłowo trzymać kredki, poruszać nimi i zmieścić się perfekcyjnie w określonym obszarze, co znacznie wpływa na rozwój zdolności motorycznych. Czym mniejszy obszar do kolorowania, tym bardziej zdolności się poprawiają.

Stymulowanie kreatywności oraz wyobraźni a kolorowanki

W zależności od rodzaju kolorowanek, malowanie może przebiegać zgodnie ze wzorem lub zupełnie inaczej. Słońce w czerwieni lub fioletowe morze to dowód kreatywności. Nawet, jeśli rzeczywiste barwy są inne, tego rodzaju eksperymenty czy mieszanie kolorów dobrze wpływają na wyobraźnię i kreatywność.

Uczenie się kolorów poprzez kolorowankę

Nauka barw, kształtów czy proporcji to również kolejne z zalet, jakie mają kolorowanki.

Nauka pisania a kolorowanie

Kolorowanki dla dzieci uczą trzymania kredki i odkładania jej na miejsce, a do tego właściwej koordynacji. Temperowanie kredek wspomaga z kolei motorykę. Takie czynności ułatwią sprawne posługiwanie się długopisem.

Kolorowanki a cierpliwość i skupianie uwagi

Dokładne wypełnienie kolorowanki wymaga dużo czasu, pracy oraz cierpliwości, co jest doskonałym treningiem koncentracji. Aby do niego zachęcić, można wybrać na przykład kolorowanki z ulubionych gier - https://kolorowanki.net.pl/fortnite/ lub bajek.

Pewność siebie a kolorowanki

Umiejętność pomalowania kolorowanki do końca i satysfakcja, która wiąże się z ukończeniem zadania podbudowuje pewność siebie - tym bardziej, jeśli towarzyszy temu radość rodzica i otrzymana od niego pochwała. Kolorowanie uspokaja i relaksuje, co jest dodatkową zaletą.

Kolorowanki a wyrażanie emocji

Każda osoba wyraża emocje w inny sposób. Można to także doskonale zrobić poprzez kolorowanie. Wybór kolorów ma wartość terapeutyczną oraz pozwala w sposób twórczy wyrazić siebie.

Nauka poprzez zabawę

Rysowanie jest także doskonałą metodą nauki - a przy tym doskonałą zabawą. Nie od dzisiaj wiadomo, że szczególnie małe dzieci bardzo dobrze uczą się poprzez zabawę. To świetna metoda, aby nauczyć dziecko rozpoznawać znaki drogowe - https://kolorowanki.net.pl/znaki-drogowe/ czy liczby.

Jak zachęcić dzieci do kolorowania?

Na początku najlepiej zaznajomić dziecko z procesem kolorowania. Jeśli nie lubi kredek, zaproponuj mu farbki czy węgiel drzewny lub kredę. Wyjdź z dzieckiem na plac zabaw i namaluj wspólnie kredą klasy lub inną grę. Wspólne rysowanie może okazać się świetną zabawą a także... przenieść rodzica w czasie. Po tym warto wydrukować kolorowanki z motywem, który pasuje do wieku dziecka i jego preferencji. Jakie są inne metody?

  • Kup znikopis. Zapewne każde dziecko chciałoby choć przez chwilę poczuć się magikiem. Przednia zabawa, zaskoczenie i zachęcenie do rysowania gwarantowane.
  • Przygotuj razem z dzieckiem... jadalne farby. Pozwól maluchowi malować przy pomocy rąk. Wykonanie jadalnych farb nie jest skomplikowane - wystarczą Wam: woda, mąka oraz kolorowy sok z warzyw lub owoców. Opcjonalnie możecie także użyć jogurtu i barwników spożywczych. W tak przygotowanych farbach można moczyć dłonie lub pędzle. Malowanie warto zacząć od podsunięcia dziecku czystej kartki arkusza - niech poniesie go fantazja. Można także wydrukować kolorowanki z gotowymi wzorami.
  • Stwórzcie kolorowanki samodzielnie. Wystarczy zakup papieru w rulonie oraz namalowanie na nim wielkoformatowej kolorowanki, która będzie przedstawiać... co tylko przyjdzie Wam do głowy.
  • Domowa galeria prac to także doskonały pomysł, aby zachęcić dzieci do kolorowania. Każdy maluch będzie chciał stworzyć dzieła, którymi będzie się mógł pochwalić. Możecie je oprawić czy powiesić na lodówce na magnesy. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie rysunków na prezent dla dziadków, chrzestnych czy rodzeństwa

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%