Zamknij

Samochód zastępczy z OC sprawcy - jak możemy go uzyskać?

15:29, 14.07.2021 R.C Aktualizacja: 15:29, 14.07.2021
Skomentuj

Zdarzyło Ci się kiedyś być uczestnikiem kolizji drogowej? Jeśli tak, wiesz z pewnością, jak łatwo doprowadzić do stłuczki. Często zdarzają się one w wyniku sytuacji, na którą nie mamy kompletnie wpływu, na przykład gwałtownego hamowania kierowcy z przodu. Na szczęście większość tego typu wypadków kończy się zaledwie drobnymi zadrapaniami na lakierze czy odpadniętym zderzakiem, ale czasem mocniejsze zderzenie może sprawić, że Twój samochód nie będzie zdatny do użytku przez wiele dni. Jak się wówczas zachować? Czy możliwy jest wynajem auta zastępczego z OC sprawcy? 

Kiedy możliwe jest uzyskanie samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Ubezpieczyciel zobowiązany jest do naprawy Twojej szkody wyrządzonej w wyniku zdarzenia drogowego. Szkoda ta rozumiana jest nie tylko w kontekście kosztów naprawy samochodu, ale także kosztów wynajmu samochodu zastępczego w sytuacji, gdy jest Ci on naprawdę potrzebny - na przykład gdy dojeżdżasz nim do pracy, rozwozisz dzieci do szkoły itp. Zatem jeśli Twój samochód w wyniku zdarzenia drogowego musi na wiele dni pozostać w warsztacie, powinieneś otrzymać samochód zastępczy z wypożyczalni współpracującej z ubezpieczycielem. Do wynajmu auta zastępczego nie musisz nic dopłacać - jako poszkodowany nie musisz nawet brać udziału w rozliczeniach finansowych między wypożyczalnią, a ubezpieczycielem. Nie musisz także wpłacać żadnych kaucji ani spełniać żadnych wymagań, aby uzyskać auto. 

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?

Masz dwie możliwości: samodzielny wybór wypożyczalni lub zdanie się na ubezpieczyciela. W tym pierwszym przypadku musisz zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot kosztów, przedstawiając odpowiednie faktury. Nie możesz jednak oczywiście wynająć sportowego Cabrioleta w miejsce swojego starego Opla - ubezpieczyciele wskazują na maksymalne ceny wynajmu pojazdu w zależności od klasy samochodu. 

Łatwiejszą opcją jest zdanie się na ubezpieczyciela i skierowanie się do wskazanej przez niego wypożyczalni, która w formie bezgotówkowej wypożyczy Ci auto na określoną ilość dni. Nie zapomnij jedynie zabrać ze sobą swojego dowodu osobistego, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Przygotuj też na wszelki wypadek dane polisy i dokumenty przesłane Ci przez ubezpieczyciela. 

Samochód zastępczy a szkoda całkowita

Z auta zastępczego z OC sprawcy możesz korzystać swobodnie do momentu, w którym Twój własny samochód będzie już gotowy do użycia po wizycie u mechanika. Ubezpieczyciel zobowiązany jest zwrócić koszty związane z wynajmem za ten okres. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą, tzn. gdy uzna, że naprawa Twojego auta jest nieopłacalna, ponieważ koszty naprawy przewyższają koszty samochodu. Wówczas również przysługuje ci prawo do skorzystania z pojazdu zastępczego. Możesz nim jeździć od momentu wystąpienia szkody (tj. wypadku) aż do momentu kwalifikacji szkody jako całkowitej i uzyskania odszkodowania. Szkoda całkowita nie jest jednak korzystna dla poszkodowanego, ponieważ ubezpieczyciele często zaniżają realną wartość samochodu i kwoty wypłaty odszkodowania potrafią być dość niskie. Wówczas zakup kolejnego samochodu z własnej kieszeni może być problemowy.   

http://ocetka.pl/szkoda-calkowita-z-oc-sprawcy-a-samochod-zastepczy/

Czy ubezpieczyciel może zażądać zwrotu auta zastępczego?

Jeżeli skorzystałeś z wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela (a nie zapłaciłeś za wynajem samochodu zastępczego z własnej kieszeni licząc na zwrot kosztów) wówczas może się zdarzyć, że otrzymasz żądanie zwrotu auta. Bywa, że ma to miejsce nim minął jeszcze termin odbioru auta z warsztatu. W takiej sytuacji należy się bezwzględnie odwołać i wskazać, że pojazd zastępczy wciąż jest przez Ciebie używany do codziennego funkcjonowania. Można też przedstawić dowody na to, że czas naprawy auta jeszcze nie minął i wciąż stoi ono w warsztacie. Powinno to pomóc w rozwiązaniu problemu. 

Więcej informacji znajdziesz na ocetka.pl

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%