Notariusz to urzędnik państwowy, w którego kancelarii każdy z nas prawdopodobnie pojawi się przynajmniej raz w życiu. Czy wiesz, w jakich sprawach możesz zwrócić się do notariusza? Poniższy tekst na pewno dostarczy Ci podstawowych informacji na ten temat.
Notariusz w Katowicach to zawód zaufania publicznego, regulowany ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie. Zajmuje się on sporządzaniem poświadczeń notarialnych, dokumentów związanych ze sprawami spadkowymi, umowami sprzedaży i kupna nieruchomości, ale też intercyzą.
Każdy zakup lub sprzedaż domu, mieszkania, działki czy samochodu nie może odbyć się bez wizyty w kancelarii notarialnej. Notariusz, jako urzędnik państwowy, ma za zadanie sprawować pieczę nad obrotem aktami prawnymi i tytułami własności. Jest też odpowiedzialny za sporządzanie aktów notarialnych, których treść musi zostać odczytana na głos w obecności obu stron. Co więcej, u notariusza można również podpisać umowę przedwstępną, na przykład wtedy, gdy nabywa się mieszkanie od dewelopera (z rynku pierwotnego).
Te osoby, które wstępują w związek małżeński, a którym zależy na uzyskaniu rozdzielności majątkowej, powinny udać się do notariusza, aby w jego obecności podpisać intercyzę. W chwili podpisania dokumentu każdy z małżonków jest w posiadaniu swojego własnego majątku, którego nie dzieli z drugą stroną. Intercyza to forma rozdzielności dostępna zarówno w przypadku osób, które planują ślub, jak też par, które weszły już w związek małżeński. To warta rozpatrzenia forma zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna z osób prowadzi biznes. Wówczas w przypadku pojawienia się kłopotów finansowych druga strona ma zabezpieczony majątek.
U notariusza można sporządzić zarówno testament, jak też notarialne poświadczenie dziedziczenia. W przypadku tej drugiej sprawy konieczne jest złożenie wizyty w kancelarii notarialnej wszystkich spadkobierców danego spadkodawcy. Nie zawsze jednak notariusz jest w stanie pomóc. W wybranych sytuacjach nieodzowne stanie się złożenie wniosku do sądu. Może się tak zdarzyć, gdy podczas powstawania protokołu dziedziczenia w notariacie nie byli obecni wszyscy spadkobiorcy (ustawowi lub testamentowi). W sytuacji, gdy podczas sporządzania dokumentów w kancelarii nie jest obecny ani małżonek spadkodawcy, ani też jego krewni, a cały majątek jest przekazywany na rzecz Skarbu Państwa bądź gminy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz