Zamknij

Jak pozyskiwać energię słoneczną dla domu?

11:22, 14.06.2021 R.C Aktualizacja: 11:22, 14.06.2021
Skomentuj

Słońce to niezwykle potężne źródło energii, która dociera do Ziemi nieprzerwanie przez całą dobę. Bez niej nie byłoby życia na naszej planecie. Ale czy wiesz, że można ją również skutecznie pozyskać i przetworzyć z myślą o dostarczeniu do domu energii elektrycznej oraz ciepła? Dowiedz się, jak to zrobić i przekonaj się, że warto!

Fotowoltaika, czyli jak pozyskiwać słoneczną energię

Najważniejszą technologią, która pozwala wykorzystać potencjał energii słonecznej, jest fotowoltaika. Umożliwia ona przetwarzanie promieniowania słonecznego na prąd elektryczny – dokładnie taki, jaki płynie do Twojego domu z zakładu energetycznego. Jak to możliwe? Kluczem do sukcesu są panele PV, których ogniwa są wykonane z kryształów krzemu. To półprzewodnik, w którym pod wpływem działania słońca dochodzi do wzbudzenia elektronów i wytwarzania prądu. Proces ten zachodzi zawsze, kiedy na ogniwa padają promienie słoneczne. Jest bardzo prosty, a zarazem efektywny. Dlatego z tego źródła OZE korzysta coraz więcej osób.

Na czym polega działanie fotowoltaiki i z czego składa się system?

Wyprodukowanie prądu przez ogniwa PV to dopiero początek procesu. Dlatego warto wiedzieć, że panele, które widzisz na dachach budynków, to nie jedyny komponent instalacji fotowoltaicznej. W praktyce działa to następująco:

  • ogniwa paneli zamontowanych na dachu budynku wytwarzają prąd stały,
  • jest on przesyłany przy pomocy przewodów solarnych do inwertera, gdzie przetwarza się go w prąd zmienny o parametrach takich ja energia z sieci,
  • w tej postaci prąd jest dystrybuowany do urządzeń w domu czy firmie. Jego nadwyżki, za pośrednictwem licznika dwukierunkowego, są przekazywane do zakładu energetycznego i tam magazynowane.

Aby proces odbywał się bezpiecznie, bez zakłóceń i pozwalał na zaspokojenie potrzeb energetycznych budynku, instalacja musi być poprawnie wykonana. - Bardzo ważne jest prawidłowe dobranie komponentów systemu, tak aby moc systemu PV, czyli ilość prądu produkowanego przez ogniwa, nie była ani za mała, ani za duża – wyjaśnia ekspert z firmy Boniterm. - Równie ważne kwestie to wybranie optymalnej pozycji paneli oraz uważne montowanie wszystkich komponentów fotowoltaicznych - dodaje.

Dofinansowania do inwestycji w fotowoltaikę – sposób na obniżenie kosztów

Często można się jeszcze spotkać z opinią, że choć pozyskiwanie energii słonecznej jest opłacalne, początkowe koszty są bardzo wysokie. Rzeczywiście, same ogniwa fotowoltaiczne jak i wszystkie inne komponenty systemu oznaczają niemały wydatek. Jednak warto pamiętać, że praca systemu PV oznacza obniżenie rachunków za prąd nawet o 90%, i to na co najmniej 25 lat! Dlatego wydatek sam w sobie zwraca się bardzo szybko. Opłacalności sprzyjają także dotacje na wykorzystanie energii odnawialnej. Inwestorzy prywatni mają możliwość wykorzystania m.in.:

  • dofinansowania z programu Mój Prąd na pokrycie kosztów kwalifikowanych, czyli np. zakupu materiałów i ogniw PV. Dotacja wynosi do 5 000 zł, a kolejna edycja programu rusza już w lipcu 2021,
  • dotacji z programu Czyste Powietrze,
  • ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT.

W efekcie zwrot kosztu zainwestowania w urządzenia następuje nawet po ok. 5 latach od dokonania zakupu.

Nie tylko energia elektryczna!

Chociaż to fotowoltaika jest najpopularniejszą i najbardziej efektywną technologią pozyskiwania zielonej energii, warto pamiętać, że słońce pomaga produkować także ciepło. Tak zwany solar, czyli kolektor słoneczny jest sposobem na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. To rozwiązanie świetnie współgra np. w pakiecie z fotowoltaiką i pompą ciepła – takie połączenie pozwala niemal zupełnie uniezależnić się od dostawy prądu i ogrzewania z zewnątrz. Dlatego poszukując zielonych rozwiązań do swojego domu, warto zgłębić również ten temat.

Wykorzystaj w pełni słoneczny potencjał – zainwestuj w ekologiczne technologie ze specjalistami

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem korzystania z ogniw PV? To rozwiązanie korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla Twojego portfela. Skontaktuj się z ekspertami Boniterm, którzy pozwolą Ci lepiej zrozumieć ten temat i dobrać technologie, dzięki którym uwolnisz się od podwyżek cen prądu czy ogrzewania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%