Zamknij

Jak dobrze wybrać wózek bliźniaczy?

11:58, 27.05.2021 | R.C
Skomentuj

Dobry wózek bliźniaczy to taki, który zmieści się w przejściu, windzie lub na korytarzu w domu. A do tego będzie miał na tyle niską wagę, by w razie konieczności można było go wnieść po schodach. Powinien mieścić się również w samochodowym bagażniku – oczywiście po złożeniu. Gondole lub siedziska spacerówek mogą być obok siebie, lub jedno za drugim. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając wózek bliźniaczy?

Wózki bliźniacze mają takie same funkcje jak wózki pojedyncze. Jednak ich zakup jest nieco trudniejszy. Pojedyncze wózki, nawet te największe, mieszczą się bez problemu w każdym przejściu. A z wózkami bliźniaczymi już tak łatwo nie jest.

Przed wyjściem na zakupy warto dokonać pomiarów

A więc, przed wybraniem się na zakupy warto zmierzyć szerokość klatki schodowej, głównych drzwi wejściowych, a nawet bagażnika. A wszystko po to, by się podczas pierwszego spaceru nie okazało, że wózek jest ogromny, a wykonanie nim jakiegokolwiek manewru na przykład w klatce schodowej jest niemożliwe.

Waga wózka ma znaczenie

Warto również wziąć pod uwagę wagę wózka – im niższa, tym lepiej. Użytkując wózki bliźniacze, bez względu na to, czy to w wersji spacerowej, czy też z gondolami, są sytuacje, w których nie da się uniknąć przenoszenia wózka lub wniesienie po schodach. Rodzic, który najczęściej będzie używał wózka, powinien móc wygodnie go obsługiwać bez względu na okoliczności. Dlatego jego waga jest niezwykle ważna. Warto doliczyć do niej też ciężar dzieci ale też wagę akcesoriów, typu kocyk, śpiworek, poduszka. A nawet torbę, która będzie również nieodzownym elementem wspólnych spacerów. A wszystko po to, by lepiej ocenić możliwości fizyczne rodziców. Pusty wózek może ważyć na przykład 15 kg. Więc z wysiłkiem, ale da się go wnieść do mieszkania po schodach. Jednak z dziećmi ten ciężar wzrośnie do 30, a nawet 40 kg. A wówczas wniesienie takiego pakunku po schodach z zachowaniem bezpieczeństwa dzieci, może być niemożliwe.

Wózek bliźniaczy w opcji „jeden za drugim”

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj wózka. Można wybrać model, w którym siedzisko ustawia się jedno za drugim. Wówczas zmieści się on w większości przejść. Jednak jest bardzo długi – nawet ok. 150 cm. Wchodząc do windy, może się okazać, że jest ona za krótka. Dodatkowo podczas użytkowania takiego modelu w wersji spacerowej, jedno dziecko zawsze obserwuje plecy siedziska przed sobą. Nie jest to komfortowa pozycja. I w przyszłości może zniechęcać małego pasażera do wspólnego spacerowania. W niektórych wózkach do pozycji leżącej rozkłada się tylko jedno siedzisko – tylne. Co również może być sporą niedogodnością. Gdyż tylko jedno dziecko podczas spaceru będzie mogło spać w pozycji, która jest zgodna z anatomią – z płaskimi plecami.

Wózek bliźniaczy jeden za drugim w praktyce jest często mniej skrętny i zwinny niż model z siedziskami obok siebie. Będzie się nim trudniej manewrowało na wąskich powierzchniach, lub w zatłoczonych miejscach.

Do największych zalet wózka w opcji jeden za drugim należy spokojny sen dzieci. Jedno drugiemu nie ma możliwości przeszkadzać, ponieważ podczas spaceru się nie widzą. Spacerówka dla bliźniaków jeden za drugim ma jeszcze jedną zaletę - zazwyczaj można zakupić wózek w opcji z jednym siedziskiem lub gondolą i stosować wózek jako pojedynczy. To ogranicza koszty na start a pozwala na dużą elastyczność. 

Siedziska w wózku obok siebie

Drugą, równie popularną formą wózka bliźniaczego jest ustawienie gondoli lub siedzisk obok siebie. Niestety i to rozwiązanie nie jest idealne. Jednak każdy rodzic powinien wybrać model, który najlepiej spełni jego oczekiwania.

Łatwiejsze manewrowanie

Podczas spaceru, dzieci, które siedzą obok siebie, cały czas mają z sobą kontakt. Jednak, gdy jedno dziecko zaśnie, drugie może mu przeszkadzać, wybudzając z drzemki. Takie wózki łatwiej podjeżdżają na krawężniki i lżej się nimi manewruje. Zmieszczą się w windzie, jednak problem może pojawić się w przejściach węższych niż standardowe, na przykład w tych, które mają 70-80 cm szerokości.

W tym przypadku każde siedzisko jest niezależne. Można je ustawić w dowolnej pozycji – również leżącej. Każde dziecko ma swoją przestrzeń, której nikt nie zakłóca. A rodzic podczas spaceru może obserwować dwoje dzieci w tym samym stopniu.

Jak widać, wózki bliźniacze są nieco trudniejsze w obsłudze niż zwykłe wózki dziecięce. Nie wszystko jest w nich tak oczywiste jak w przypadku wózków dla jednego dziecka. Trzeba przewidzieć wiele sytuacji, które w przyszłości są w stanie uniemożliwić powrót ze spaceru do domu. Nawet wjechanie po standardowym podjeździe dla wózków może okazać się problematyczne. A wszystko dlatego, że koła mają inny niż standardowy rozstaw, a długość wózka może skutecznie utrudnić złamanie się nim na zakręcie.

Operator bliźniaczego wózka musi wykazać się wyjątkową przewidywalnością oraz zaradnością. Oczywiście przyda się również dobra kondycja fizyczna, która pozwoli spacerować bez zadyszki. Ale to z pewnością przyjdzie samo – z czasem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%