Zamknij

Wszystko na temat aranżacji ogrodu

00:00, 18.04.2021 | materiały patnera

Aranżacja własnego ogrodu wcale nie jest takim prostym zadaniem. Trzeba odpowiednio dopracować każdy elementy, aby wszystko tworzyło spójną całość. Ogrody można urządzić w wielu stylach. Istotne jest także dobranie odpowiednich roślin oraz dekoracji do ogrodu. Istnieją jednak uniwersalne zasady, które przydają się podczas aranżacji każdego ogrodu. Więcej na ten temat dowiecie się poniżej.

W jakim miejscu zaaranżować swój ogród?

Zielony teren możesz tak naprawdę zaprojektować w dowolnym miejscu na swojej działce. Wszystko zależeć będzie od Twoich potrzeb. Jeśli dom przylega z jednej strony od drogi, hodowanie owoców czy warzyw koniecznie będzie po drugiej stronie domu, gdzie będą one osłonięte od kurzu oraz zanieczyszczeń.

Przed posadzeniem roślin w ogrodzie, warto sprawdzić, jakie nasłonecznienie występuje na naszej działce. Koniecznie jest również sprawdzenie gleby oraz narażenia na wiatr. Ważne jest więc dobranie odpowiednich roślin do swoich warunków. Drzewa raczej sadź w większej odległości od domu, ponieważ rosną one nie tylko wzwyż, ale także wszerz.

Ogród przydomowy zazwyczaj pełni funkcję reprezentacyjną. Jego aranżacja musi być więc bardzo dobrze przemyślana. Żadna roślina nie może utrudniać poruszania się. Jest to szczególnie ważne, jeżeli będziemy wjeżdżać do naszej posesji samochodem. Warto więc na początku uwzględnić ścieżki w ogrodzie oraz drogę, po której będzie poruszał się pojazd. Wiele osób obecnie decyduje się na posadzenie bylin, iglaków oraz wytrzymałych krzewów. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że mocno ograniczysz tym rozwój chwastów w ogrodzie.

Jak zaaranżować mały ogród?

Aranżacja małego ogrodu ( https://brzozowisko.com/ ) nie jest prostym zadaniem. Wymaga ona pomysłowości, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. W każdym ogrodzie koniecznie muszą się znaleźć alejki, które prowadzić będą do drzwi frontowych oraz do garażu. Jak więc urządzić swój mały ogród?

Przede wszystkim warto ograniczyć się do paru gatunków roślin. Nie ma co przesadzać, ponieważ nie będziemy mieli miejsca, aby posadzić je w odpowiednich od siebie odległościach. W małych ogrodach nie będzie także miejsca na duże drzewa i potężne krzewy, dlatego warto się zdecydować na ich mniejsze wersje. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie roślin o drobniejszych liściach i małych kwiatach. W tle możemy posadzić kwiaty o niebieskich liściach, których kolor będzie optycznie powiększał naszą przestrzeń.

W małych ogrodzie idealnie pasują pnącza. Dzięki nim można obsadzić ogrodzenie lub poprowadzić pędy po ścianach domu. Architekturę ogrodową powinniśmy utrzymać w jasnych barwach. W ten sposób żaden element nie będzie przytłaczający dla reszty. Mały ogród powinien być zaaranżowany na kształt kolach. Można się także opierać na skośnych liniach.

Najważniejsze w takich ogrodach to postawienie na minimalizm. Dzięki niemu jesteśmy w stanie idealnie wykorzystać dostępną przestrzeń, która przecież nie jest tak duża. Pamiętajmy o tym, że ogród ma służyć przede wszystkim do odpoczynku i rekreacji, dlatego dopasujmy jego aranżację do naszych potrzeb.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%