Zamknij

Folia grzewcza zwykła i grafenowa - poznaj najważniejsze różnice

10:09, 11.02.2021 R.C Aktualizacja: 10:20, 11.02.2021
Skomentuj

Folia grzewcza na podczerwień to innowacyjny rodzaj niezwykle elastycznego promiennika podczerwieni, który idealnie nadaje się do stworzenia systemu ogrzewania podłogowego czy ściennego. Czym różni się folia zwykła od tej grafenowej?

    Na rynku spotkać można wiele różnych rodzajów folii, które przede wszystkim różnią się budową i rodzajami materiałów wykorzystanych do ich stworzenia. Warto jednak zauważyć, że najważniejszy w folii grzewczej jest element, dzięki któremu dochodzi do powstawania oporu elektrycznego. I tutaj właśnie wracamy do pojęcia folia grzewcza zwykła i folia grzewcza grafenowa. Jak bardzo różnią się budową i która z nich jest wydajniejsza? Czym pokryta jest jedna i druga, aby mogły przekazywać promieniowanie podczerwone? I jak dokładnie działa ten rodzaj ogrzewania podłogowego czy ściennego?

Ogrzewanie powierzchniowe z folią grzewczą

    Ogrzewanie powierzchniowe to coraz częściej wybierany rodzaj ogrzewania w nowo budowanych domach. Wykorzystanie ścian czy podłóg do ogrzania pomieszczeń to znakomity pomysł, jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni i nie lubimy widocznych na ścianach grzejników. Oczywiście ogrzewanie powierzchniowe może być wodne, ale także elektryczne. W tym drugim przypadku mowa między innymi o wykorzystaniu promieniowania podczerwonego, które jest bezpieczne dla zdrowia i dodatkowo skutecznie pomaga zniwelować miesięczne opłaty za prąd. Ogrzewanie podczerwienią polega na przekazywaniu ciepła jedynie organizmom żywym i przedmiotom. Oznacza to, że powietrze nie zmienia swojej temperatury, dzięki czemu zdecydowanie w mniejszym stopniu podrażnia górne drogi oddechowe. Ponieważ przy takim ogrzewaniu nie dochodzi do konwekcji, czyli poruszania materii, kurz i pył nie zostają pobudzone do ruchu i tym samym nie przyczyniają się do pojawienia się kaszlu czy kataru.

Folia grzewcza na podczerwień to z pewnością jeden z szybszych sposobów na stworzenie systemu ogrzewania podłogowego. Na rynku spotkać można jednak liczne rodzaje tego typu promiennika. Na jakie różnice warto zwrócić uwagę?  

Różnice między folią grzewczą zwykłą i grafenową

    Folia grzewcza na podczerwień to rodzaj niezwykle cienkiego i elastycznego promiennika podczerwieni zbudowanego z warstwy PET czy warstwy folii laminowanej. Najważniejszy jednak element to ten, dzięki któremu dochodzi do powstawania oporu elektrycznego. Zwykłe folie grzewcze zazwyczaj są pokryte różnymi rodzajami pasty węglowej. W przypadku grafenowej folii grzewczej mamy do czynienia z grafenowymi elementami grzejnymi. Dlaczego jest to takie ważne? Grafen, czyli płaska struktura składająca się z atomów węgla, to jeden z najlepszych przewodników ciepła i elektryczności. Choć obie folie są wykorzystywane bardzo często, to właśnie ta druga cechuje się znacznie lepszą emisją cieplną i wyższym współczynnikiem konwersji. Właśnie te dwie właściwości sprawiają, że jest ona w eksploatacji tańsza, choć ma wyższą cenę zakupową. Ceny zestawów z potrzebnymi do montażu akcesoriami w przypadku zwykłej folii grzewczej rozpoczynają się już od około 320 złotych za m2. Zestaw z folią grafenową kosztować będzie około 360 złotych za m2.

Czy folia grzewcza to dobre rozwiązanie? Z pewnością ma wielu zwolenników, którzy doceniają jej innowacyjny działanie, prosty montaż i niewielkie koszty zakupu.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ZdzisiekZdzisiek

0 0

to ile tego grafenu jest w tej folii skoro grafen obecnie sprzedaje się za 50$ do 200$ za gram? 15:35, 09.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%