Zamknij

Czym jest ortodoncja?

23:48, 28.11.2020 R.C Aktualizacja: 23:48, 28.11.2020
Skomentuj

Piękny, równy, biały uśmiech jest marzeniem wielu osób. Różne wady zgryzu sprawiają, że wygląd twarzy daleki jest od ideału. Naturę można poprawić, korzystając z pomocy ortodonty, czyli stomatologa, którego specjalizacją są wady zgryzu. Ortodoncja, najprościej rzecz ujmując, zajmuje się prostowaniem zębów. Współczesna ortodoncja zajmuje się leczeniem narządu żucia. Leczenie ortodontyczne poprawia estetykę uśmiechu, likwiduje wady zgryzu i pojedyncze nieprawidłowości w uzębieniu.

Nie tylko piękny uśmiech

Ortodoncja w społecznej świadomości utożsamiana jest z poprawą estetyki uśmiechu. Jest to jeden z celów leczenia ortodontycznego, ale nie jedyny. Ortodonta pomaga w przywróceniu właściwych funkcji szczęki, takich jak odgryzanie i rozdrabnianie pokarmu, czy poprawa wymowy. Tymczasem prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapobiega schorzeniom przyzębia, pomaga przy problemie przeciążenia i stłoczenia zębów, poprawia wymowę i sprawia, że człowiek znów chce się uśmiechać.

Ogólny przebieg leczenie ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów i jest rozłożone w czasie. Pierwsze spotkanie rozpoczyna się konsultacją polegającą na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, badaniu wewnątrz i zewnątrz ustnym, wykonaniu zdjęć rtg oraz pobraniu wycisku. Dysponując wynikami badań, lekarz ustala plan leczenia i zakłada aparat ortodontyczny ruchomy lub stały. Rodzaj aparatu dobierany jest w zależności od zdiagnozowanej wady zgryzu. W trakcie noszenia aparatu konieczne są wizyty kontrolne, co 4-6 tygodni. W stosownym momencie następuje zdjęcie aparatu ortodontycznego, po czym następuje leczenie retencyjne, którego celem jest zapewnienie utrzymania efektu osiągniętego dzięki noszeniu aparatu.

Brak ograniczeń wiekowych

Cechą współczesnej ortodoncji jest brak ograniczeń wiekowych do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Muszą być spełnione dwa warunki: wada zgryzu i obecność zdrowych zębów i tkanek przyzębia. Czas rozpoczęcia leczenia zależy głównie od rodzaju wady. Niektóre wady zgryzu u dzieci nie wymagają specjalistycznego leczenia, ponieważ wada pewnym stopniu ulega samoregulacji wraz ze wzrostem i rozwojem. Z drugiej strony istnieją wady zgryzu, które wymagają leczenia od wczesnego dzieciństwa do zakończenia dojrzewania. W razie zauważenia wady zgryzu u dziecka konieczna jest wizyta u ortodonty, który określi rodzaj wady i metody korekty. Większość wad zgryzu u dzieci ujawnia się w momencie zmiany uzębienia z mlecznego na stałe. U najmłodszych możliwości leczenia ortodontycznego są większe niż u dorosłych, a sama terapia daje lepsze efekty ze względu na wzrost kości.

Problemów z zębami nie należy się wstydzić. Wystarczy im zaradzić i zgłosić się do stomatologa lub ortodonty. Piękny uśmiech można przywrócić i to bez bolesnych operacji. Ortodoncja daje wiele możliwości, a jej efektem są proste zęby i estetyczny uśmiech. Można też zapomnieć o pojedynczych ubytkach, czy szparach między zębami. Zysk jest oczywisty- zdrowy zgryz.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%