Zamknij

Czym jest Fantasy?

11:34, 04.11.2020 | materiały partnera

Wiele osób słyszało pojęcie Fantasy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak rozbudowanym tematem jest ten gatunek. Często czytelniczy spłycają to do przyjścia do biblioteki czy księgarni i kupna zapytania się sprzedawcy, czy jest fajna książka fantasy. Sam gatunek jest jednak dużo szery i warto poznać podstawowe informacje o nim. Sprawdź, co należy wiedzieć i jak wybierać książki fantasy.

  • Postulatem fantastyki jest, aby pisać o czymś, co nie istnieje, tak jakby to faktycznie istniało.
  • Fantasy może być podzielone na różne gatunki.
  • W księgarniach można znaleźć dużo przedstawicieli tego gatunku.

Sama fantastyka często jest mylona z baśniami czy bajkami.  Główną różnicą jest to, że fantastyka działa według postulatu, aby pisać o czymś, co nie istnieje tak, jakby to naprawdę istniało. Innymi słowy, działania bohaterów są oparte na łańcuchu przyczynowo-skutkowym, który jest taki sam jak w życiu realnym. Bajki oraz baśnie mają w swoim podłożu, że dobre uczynki zawsze spotka nagroda, a ich działania niekoniecznie przyniosą skutek taki, jakby mógłby przynieść w realnym świecie.

Sama fantastyka może być podzielona na szereg różnych gatunków. Przykładowym podziałem jest ten ze względu na tematykę. W tych kategoriach można spotkać książki High Fantasy, które charakteryzują się dużo ilością zdarzeń nieprawdopodobnych. Inną kategorią jest Epic Fantasy, gdzie jako główny bohater jest przedstawiciel specjalnej klasy w swoim świecie, swoistej elity, a wydarzenia, w których bierze udział można przełomowymi dla całego świata. Kolejnym gatunkiem książek fantasy jest Heroic Fantasy. Książki z tego gatunku skupiają się na bohaterze, jego mocy, przygodach i tym, jak działania tej wybitnej jednostki mogą ocalić losy całego świata. Częstym motywem są narodziny bohatera, czyli przekształcenie się zwykłego człowieka, w prawdziwego herosa. Jeszcze innym gatunkiem jest Low Fantasy - w książkach tego typu praktycznie nie występują zdarzenia nadprzyrodzone lub jest ich bardzo mało. Często akcja skupia się na przedstawicielach niższych warstw społecznych. Wspomniany wyżej podział nie jest jedynym, który można wyszczególnić, jednak można go określić jako podział dominujący.

Jeżeli interesują Cię fajne książki fantasy, warto odwiedzić bibliotekę lub księgarnie. Może być to miejsce prowadzone stacjonarnie lub internetowo. Pracownicy takiego miejsca z przyjemnością pomogą Ci znaleźć interesującą książkę. Pomocne również mogą być fora i strony w Internecie, które skupiają czytelników i fanów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA