Zamknij

Jak produkowana jest pościel?

09:45, 14.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:45, 18.05.2020

Idąc spać, przytulamy głowę do poduszki, przykrywamy się kołdrą i marząc tylko o nocnym wypoczynku, zapadamy w sen. Nie zastanawiamy się w ogóle, w jaki sposób powstała pościel. Zwykle tylko interesuje nas, czy jest wolna od alergenów, czy można ją prać w pralce i czy ma ładny wzór i kolor. Kupując kołdrę i poduszkę, sprawdzamy rodzaj ich wypełnienia i tyle, a przecież cała technologia powstania pościeli jest bardzo ciekawa. Nadmienić należy, iż pod pojęciem pościeli znajdują się nie tylko poduszki i kołdry, ale również poszwy, poszewki i prześcieradła.

Jak powstaje poszwa i prześcieradło?

Proces produkcji poszwy jest taki sam co prześcieradła. Z tą różnicą, iż poszwa dodatkowo musi mieć złączone boki oraz wszyty zamek błyskawiczny lub doszyte guziki i wydziergane dziurki. Zanim powstanie żądany produkt, najpierw musimy postarać się o nici, z których za pomocą krosna utkany zostanie szeroki pas tkaniny. Po zdjęciu z krosna tkanina zostaje sprawdzona przez brakarza, który wychwytuje przerwaną nitkę w strukturze płótna i inne wady. Jeżeli tkanina jest bez skazy, zostaje nawinięta na belę. Bela ta wędruje do farbiarni. Rozrolowana długa płachta, zanurzana jest w kadzi z przygotowanym kolorem do tkanin. Tkanina po nadaniu i utrwaleniu odpowiedniej barwy jest poddawana suszeniu, po czym wędruje do drukarni, gdzie zostaje nałożony na powierzchni płótna wzór. Po tych procesach tkanina jest cięta na żądane kawałki i przechodzi do szwalni, gdzie jest zszywana na poszwę do kołdry, na poduszkę lub ma służyć jako prześcieradło. Gotowa pościel jest poddana prasowaniu. Po tej czynności jeszcze raz sprawdza się, czy nie ma ewentualnych braków, które dyskwalifikowałyby ją do pierwszej klasy i złożona w kostkę wsadzana jest do opakowania. Zanim trafi do naszego domu, przejdzie jeszcze przez hurtownię do detalicznego sklepu, gdzie będziemy mogli ją kupić np. w sklepie https://posciel.to/posciel-140x200.

Kołdry i poduszki oraz ich wypełnienie

Kołdra i poduszka potrzebuje podobnych poszew i poszewek, które nazywają się wsypami i na stałe zostaną zszyte z zawartym w nich wypełnieniem. Do wsyp używana jest mocniejsza tkanina z dużo gęściejszym splotem aniżeli ta wykorzystana do poszwy wierzchniej. Tkanina może mieć kolorowy wzór lub delikatnie tłoczony. Kołdra posiada przeszycia tzw. pikowanie, które ma na celu równomierne rozłożenie wypełnienia w całej kołdrze. Jest wiele różnych wypełnień, których się używa:

- poliestrowe,

- silikonowe kulki,

- włókna silikonowe,

- bawełniane,

- puchowe,

- z pierza,

- półpuchu (połączenie pierza i puchu),

- pestek wiśni,

- gorczycy

- suszonych ziół itp.

Pierwsze trzy rodzaje wypełnienia są syntetyczne, czyli wyprodukowane w fabryce, natomiast pozostałe należą do surowców naturalnych, Pestki wiśni, gorczyca, suszone zioła (chmiel, lawenda) pełnią funkcję terapeutyczną i są wypełnieniem w poduszkach. Ogrzane pestki wiśni i nasiona gorczycy łagodzą bóle, rozgrzewają. Zioła uspokajają i wprowadzają spokojne sny. Pozostałe wypełnienia mają na celu być miękkie, wygodne, poddające się profilowaniu, ciepłe oraz regulujące wilgotność, byśmy po nocnym odpoczynku czuli się wyspani i rześcy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%