Zamknij

Restrukturyzacja małych gospodarstw – co musisz wiedzieć?

14:28, 28.06.2022 . Aktualizacja: 14:28, 28.06.2022
Skomentuj

Nie da się ukryć, że rolnicy mają obecnie sporo problemów – od kryzysu gospodarczego, poprzez susze, aż po ceny, które często uniemożliwiają osiągnięcie zysków. Nic dziwnego, że coraz częściej rolnicy w Polsce są zadłużeni. Czy restrukturyzacja małych gospodarstw może okazać się rozwiązaniem, gdy rolnik zmaga się z problemem niewypłacalności?

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego – najważniejsze informacje

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego jest rozwiązaniem, z którego może skorzystać każdy rolnik prowadzący działalność rolniczą. Należy jednak zacząć od dokładnego określenia problemu – czyli przeanalizowaniu stanu finansów gospodarstwa rolnego oraz określenia, jakie są możliwości spłacenia istniejącego zadłużenia. Pozwoli to na określenie, jaki sposób postępowania restrukturyzacyjnego będzie najbardziej korzystny w przypadku konkretnego przedsiębiorstwa rolnego.

Warto również zastanowić się, czy restrukturyzacja małych gospodarstw jest rozwiązaniem korzystnym i czy warto się na nią zdecydować. Oczywiście wiele zależy tutaj od sytuacji konkretnego gospodarstwa, jednak w przypadku, gdy zadłużenie jest spore, restrukturyzacja może być najlepszym rozwiązaniem. Pozwala ona bowiem na uchronienie majątku, na przykład przed komornikiem. Sam układ, zawarty z wierzycielami, umożliwia między innymi redukcję zobowiązań czy stworzenie korzystnego planu spłat. Rolnik zyskuje też ochronę przed egzekucją – widać więc, że korzyści jest naprawdę wiele. Dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić jako rolnik w tej sprawie: https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-gospodarstwa-rolnego/.

Czy każdy rolnik może złożyć wniosek?

Rolnicy, którzy zmagają się z problemem niewypłacalności z uwagi na duże zadłużenie, często zastanawiają się nad tym, w jakich sytuacjach można złożyć wniosek o restrukturyzację małych gospodarstw. Istotne jest przede wszystkim to, aby rolnik, który chce wnioskować o restrukturyzację, prowadził działalność rolniczą. Osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne jedynie w celu zaspokojenia własnych potrzeb – tzn. na przykład nie sprzedaje produktów – nie może skorzystać z rozwiązania, jakim jest restrukturyzacja małych gospodarstw.

Restrukturyzacja gospodarstwa – od czego zacząć? Od znalezienia pomocy prawnej!

Pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić rolnik planujący restrukturyzację gospodarstwa rolnego, jest stworzenie planu restrukturyzacji. Powinien on zawierać szereg szczegółowych informacji – od analizy bieżących finansów, opracowania koncepcji rozwiązania problemów finansowych i proponowanego harmonogramu planu spłat, aż po określenie możliwości pokrycia zobowiązań.

Co bardzo istotne, rolnik nie musi przygotowywać planu restrukturyzacji samodzielnie. Nawet najbardziej zaawansowana wiedza z zakresu nowoczesnego rolnictwa może okazać się niewystarczająca do tego, aby spełnić szereg wymogów formalnych. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej może w istotny sposób wpłynąć pozytywnie na przeprowadzenie samej restrukturyzacji. Warto więc już na początkowym etapie zadbać o to, aby restrukturyzacja małego gospodarstwa przeprowadzona była prawidłowo – tak, aby jak najszybciej rozwiązać problem niewypłacalności. Więcej o wsparciu prawnym przeczytasz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%