Zamknij

Jak dbać o skórę dziecka?

14:14, 11.05.2022 | .
Skomentuj

Skóra dzieci, zwłaszcza niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia jest bardzo delikatna, wrażliwa, narażona na podrażnienia i infekcje. Wymaga specjalnej pielęgnacji.

Kosmetyki

Do podstawowych elementów pielęgnacji skóry dziecka należy oczyszczanie i nawilżanie. Odpowiednio dobrane kosmetyki pomagają zatrzymać wodę w skórze. Tworzą na jej powierzchni ochronny film utrzymujący odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry. 

Do pielęgnacji skóry maluchów trzeba stosować specjalne kosmetyki dla dzieci kupione np. w bee.pl. Są stworzone z myślą o najmłodszych. Wspierają barierę ochronną skóry i chronią skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. 

Wybierając kosmetyki zawsze należy zwracać uwagę na ich skład. Im krótsza lista składników, tym lepiej. Źle dobrane kosmetyki niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie lipidowej warstwy ochronnej, a to powoduje nadmierne wysuszenie skóry i uszkadza barierę naskórka. 

Ochrona przed szkodliwymi czynnikami

Każdego dnia należy chronić skórę dziecka przed wysokimi i niskimi temperaturami, przed promieniami UV, wiatrem i wysoką wilgocią, przed otarciami i odparzeniami. Niemowlęta, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu, a starsze dzieci nie powinny wychodzić na słońce bez odpowiedniej ochrony – kremu z filtrem i czapeczki lub kapelusika. 

Kąpiel

Ważnym elementem pielęgnacji skóry dziecka jest kąpiel. Nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Temperatura wody do kąpieli powinna wynosić 33-35 stopni. Podczas mycia należy unikać tarcia skóry, gdyż to dodatkowo może ją podrażnić. Podczas suszenia również nie powinno się pocierać skóry ręcznikiem, najlepiej delikatnie, punktowo przykładać ręcznik do skóry. Przed suszeniem można nawilżyć skórę dziecka oliwką. 

Podczas kąpieli mamy okazję, żeby dokładnie przyjrzeć się skórze dziecka. Należy zwrócić uwagę na wszelkie zmiany. Na skórze dzieci często pojawiają się odparzenia spowodowane noszeniem pieluszki. Sposobem na zapobieganie odparzeniom jest częste przebieranie dziecka i odpowiednie nawilżanie skóry. Sucha skóra jest bardziej podatna otarcia i odparzenia. Profilaktycznie należy używać kremu na odparzenia. 

Ubranka z naturalnych materiałów

Skóra dziecka powinna swobodnie oddychać. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na materiały, z których uszyte są ubranka. Należy unikać tkanin sztucznych, syntetycznych, a wybierać tkaniny naturalne takie, jak bawełna czy bambus. Do prania ubranek dziecięcych należy używać delikatnych środków specjalnie do tego przeznaczonych. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%