Zamknij
REKLAMA

Odpowiednie warunki rozwoju roślinności w domowym akwarium

11:05, 22.11.2021 | .
Skomentuj

Odpowiednie warunki rozwoju roślinności w domowym akwarium

Posiadanie domowego akwarium to ogromna przyjemność, jak również satysfakcja, że własnym sumptem jesteśmy w stanie prowadzić i dbać o małe wodne arcydzieło. Roślinność w naszym akwarium, to zaraz po rybkach jedna z najważniejszych kwestii, która pozwala na tworzenie wyjątkowo unikatowych aranżacji naszego akwarium. O czym należy pamiętać, by stworzyć dla roślinności odpowiednie warunki wzrostu? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Zaczynamy! 

Węgiel 

Nasze rośliny akwariowe do prawidłowego rozwoju i wzrostu wymagają różnorodnych mikro i makro elementów. Potas, azot, magnez, fosfor i inne, możemy naszym rośliną dostarczyć poprzez gotowy nawóz. Sytuacja komplikuje się w przypadku co2 do akwarium. By móc dostarczyć węgiel naszym roślinom musimy wybrać jeden z dostępnych systemów jego dozowania. 

Co2 do akwarium jest konieczne dla wielu gatunków roślin. Bez nich nie jest możliwe gromadzenie wielu substancji odżywczych koniecznych do rozwoju i wzrostu.

Istnieje wiele systemów nawożenia co2 do naszego akwarium, a najpopularniejsze to tzw. bimbrownia, zestawy akwariowe co2 w sprayu, czy zestawy z butlami jednorazowymi bądź butlami ciśnieniowymi. 

Oświetlenie

Kiedy już zaopatrzymy nasze roślinny akwariowe w niezbędne składniki odżywcze, kolejną kluczową kwestią do ich prawidłowego rozwoju i wzrostu jest odpowiedni poziom oświetlenia. 

Oświetlenie led do akwarium, to kompaktowe lampki, które emitują intensywne światło. Ich główną zaletą jest doskonała estetyka - dobrze dobrana, cienka oprawa lampek led jest niemal niewidoczna. Co więcej, oświetlenie led do akwarium, w przeciwieństwie do klasycznego oświetlenia, nie dość, że w pełni zaspokoi wymagania naszych roślin, to wygeneruje spore oszczędności w domowym budżecie. To wciąż nie koniec zalet związanych z wyborem tego rodzaju oświetlenia. Lampki ledowe są o wiele trwalsze w użytkowaniu niż standardowe oświetlenie akwariowe. 

Zestawy akwariowe najczęściej zawierają oświetlenie. Warto zatem zwrócić uwagę na rodzaj lamp załączonych w zestawie. 

Podłoże 

Dobór odpowiedniego podłoża w naszym domowym akwarium również odgrywa niebagatelne znacznie, zwłaszcza dla naszych roślin. Podłoże z samego żwirku będzie dla roślin zbyt jałowe. Warto wybrać podłoże z substratu podżwirowego i żwirku. Wówczas naszym roślinom nie będzie brakowało żadnych substancji odżywczych. Można także pokusić się na gotowe substraty. 

Tak zadbane akwarium domowe będzie cieszyć nasze oko, a dla naszych wnętrz będzie najpiękniejszą ozdobą. 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%