Zamknij

Opłata przygotowawcza - co to jest i ile kosztuje?

16:05, 24.09.2021 R.C Aktualizacja: 16:05, 24.09.2021
Skomentuj

Nie każdy pożyczkobiorca wie, że na zawierane przez niego zobowiązania finansowe składa się szereg czynników, które podwyższają koszty kredytowe. Do takich należy np. opłata przygotowawcza, którą kredytodawca pobiera za czynności związane z weryfikacją klienta i udzieleniem samej pożyczki. Przy jakich pożyczkach konieczne jest uiszczenie opłaty przygotowawczej? Co wpływa na jej wysokość?

1. Kredyt gotówkowy i hipoteczny — co może zwiększyć jego koszt?

2. Ile wynosi opłat przygotowawcza?

3. Co jeszcze warto wiedzieć o opłacie przygotowawczej przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy i hipoteczny — co może zwiększyć jego koszt?

Przed skorzystaniem z oferty banków warto wziąć pod uwagę fakt, że kredyty gotówkowe wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Zaciągnięcie kredytu wymaga często wysiłku nie tylko ze strony osoby zainteresowanej pożyczką, ale także banku i instytucji pożyczkowej. Formalności dotyczą obydwu stron. W trakcie procesu udzielania kredytu lub dobierania oferty pożyczkowej do konsumenta konieczna jest m.in. analiza zdolności kredytowej potencjalnego klienta, weryfikacja dostarczonych formularzy czy stworzenie nowych dokumentów. Koszty poniesione przez bank w czasie przygotowań do udzielenia pożyczki ponoszą kredytobiorcy.

Warto wiedzieć jednak, że opłatą przygotowawczą nie są objęte wszystkie produkty finansowe. Dodatkowego kosztu najczęściej nie poniesiemy np. w przypadku chwilówek czy pożyczek o niskich wartościach. Opłaty spodziewać można się natomiast przy kredytach hipotecznych, gotówkowych oraz samochodowych. Dotyczy to zarówno pożyczek zawieranych stacjonarnie, jak i online.

Zgodnie z prawem, oferta banków powinna zawsze przedstawiać wszystkie związane z kredytem koszty, w tym RRSO czy opłatę przygotowawczą. Zastanawiając się nad zaciągnięciem pożyczki na dowolny cel, warto wziąć to pod uwagę.

Ile wynosi opłat przygotowawcza?

Na opłatę przygotowawczą składają się czynności, które musi wykonać bank przed udzieleniem pożyczki. Najczęściej jest to procedura aplikacyjna, weryfikacja wniosku, przygotowanie pożyczki, sprawdzenie klienta pod kątem zdolności kredytowej i długów, a także samo wydanie pożyczki.

Wysokość opłaty uzależniona jest od konkretnego pożyczkodawcy. Inną cenę zapłacą klienci Alior Bank, a inną banku PKO BP. Oprócz wysokości opłaty, poszczególne firmy pożyczkowe różnią także kryteria, zgodnie z którymi opłata przygotowawcza jest pobierana. Niektóre z instytucji pożyczkowej nie pobierają np. opłaty w przypadku, gdy potencjalny pożyczkobiorca posiada w banku rachunek oszczędnościowy na określoną kwotę.

Warto pamiętać również, że wysokość opłaty przygotowawczej nie jest stała. Cena uzależniona jest najczęściej od wysokości samej pożyczki, nie może przekraczać jednak 25 procent jej całej wartości i jednocześnie 30 procent wartości pożyczki w ujęciu rocznym. Oznacza to, że z opłat przygotowawczych są najczęściej wykluczone kredyty o niskich kwotach.

Więcej informacji na temat opłaty przygotowawczej i kredytów gotówkowych znaleźć można na stronie kredytowo.org, gdzie możesz poznać wymagania kredytowe banków, rankingi, a także inne informacje, które ułatwią podjęcie trafionej decyzji kredytowej.

Co jeszcze warto wiedzieć o opłacie przygotowawczej przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

Opłatę przygotowawczą zapłacimy również wtedy, kiedy nie zdecydujemy się ostatecznie na podpisanie umowy kredytowej.
Więcej na temat opłaty przygotowawczej znaleźć można na stronie https://kredytowo.org/oplata-przygotowawcza-co-to-jest/.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%