Zamknij
REKLAMA

Piękny stół na boże narodzenie

20.11, 13.11.2022 . Aktualizacja: 20.11, 13.11.2022
Skomentuj

Boże narodzenie to szczególny czas. W wielu domach przygotowania do wieczoru wigilijnego rozpoczynają się wiele tygodni przed datą wigilii. Odpowiednia stołowa zastawa, elegancki obrus i serwetki, sztućce i wszelkie ozdoby to istotne elementy, których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Dobrze jest wszystko wcześniej szczegółowo zaplanować.

Jedyna taka kolacja w roku

Kolacja wigilijna to szczególny posiłek bez względu na to, czy do stołu zasiada dwadzieścia osób, czy też tylko dwie. Każdy najmniejszy starannie dobrany szczegół decyduje o wyjątkowości tego posiłku tak samo, jak przygotowane na tę okazję potrawy. Tradycja nakazuje by była ich odpowiednia ilość. Jednak nie trzeba być koniecznie wiernym tradycji, żeby chcieć tego wieczoru zjeść posiłek w wyjątkowej atmosferze. Nawet skromna kolacja wigilijna zjedzona w blasku świec i na specjalnie na tę okazję przygotowanej zastawie stołowej pozostawi po sobie niezapomniane wrażenie.  

Odpowiednio przygotowany stół

Odpowiednio przygotowany i przyozdobiony świąteczny stół to dodatkowa zachęta do spędzenia przy nim czasu. Jeśli kolacja ma potrwać do późnych godzin wieczornych to każdy element, który zjawi się na stole powinien nie tylko sprawiać, że nastrój będzie wyjątkowy, ale też zapewniać komfort biesiadnikom. Odpowiednia ilość talerzy, talerzyków, naczyń na napoje i sztućców pozwoli delektować się kolejnymi potrawami i napojami w pełni. Pięknie udrapowana serwetka przy każdym nakryciu sprawi, że całość wyda się wyjątkowo elegancka, a posiłek szczególnie wykwintny.

Obrus w roli głównej

Pierwszym ważnym elementem, jaki zdobi stół jest oczywiście obrus. Na co dzień w wielu domach rzadko używany, w dni świąteczne króluje na stole jak za swoich najświetniejszych czasów. Biały obrus to zawsze dobry wybór na wyjątkowe okazje, jednak święta bożego narodzenia to czas kolorów. Czerwień, zieleń, srebro, nawiązujące do zimowej pory i wreszcie odcienie złota – kojarzące się z obfitością i luksusem – to kolory zimowych świąt. Obrus w jednym z tych kolorów będzie doskonałym tłem dla zastawy stołowej w kolorze białym lub kremowym. Odpowiednio dobrane dodatki sprawią, że całość będzie stanowiła idealną kompozycję.

Szczegóły, które mają znaczenie

Odpowiednia zastawa stołowa, szkło i sztućce, połyskujące przy każdym nakryciu można dobrać w zależności od indywidualnych upodobań. Jeśli kocha się kolory można wybrać żywe odcienie czerwieni i zieleni i całość skomponować w podobnej tonacji. Bez względu na wybraną kolorystykę dobrze jest pamiętać, że o tym, jaki uzyska się efekt zadecydują szczegóły

  1. Odpowiednio dobrane świece
  2. Stroik świąteczny – jeden duży lub kilka mniejszych
  3. Drobne „upominki” dla biesiadników przy ich nakryciach – na przykład w postaci pierniczków lub cukierków
  4. wszelkie elementy dodające blasku i cieszące oczy – serwetki, wstążki czy ozdobne figurki.

Wyjątkowe ozdoby stołu

Przyozdabiając świąteczny stół można oddać się całkowicie wenie twórczej i posłużyć własną fantazją. Sięgając po Inspiracje Ferrero można zdecydować się na dodatki w złocie, wykorzystując jako ozdobę i słodki akcent po kolacji uwielbiane przez wszystkich czekoladki, które nie tylko mają wyjątkowy smak, ale także wygląd cennych klejnotów. Świąteczne obrączki do serwetek czy piękne świeczniki to gotowe pomysły na ozdobienie stołu. Jednak prawdziwą wartość mają te wymyślone samodzielnie i przygotowane w najprostszy sposób.

Przewiązanie zestawu sztućców przy każdym nakryciu ozdobną wstążką, w którą wplecie się zieloną gałązkę, ładna ozdoba obok talerza w postaci bombki lub paczuszki ze słodkościami, wycięte z ozdobnego papieru imiona biesiadników czy wiele innych to drobiazgi, które sprawiają radość i wprowadzają w świąteczny nastrój.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%