Zamknij

Jak usunąć bakterie z wody pitnej?

08:29, 26.09.2022 . Aktualizacja: 08:29, 26.09.2022
Skomentuj

Po wybudowaniu na działce własnego domu wiele osób decyduje się na wykopanie studni. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy nie ma dojścia do sieci wodociągowej. Ważne jednak, aby przed użyciem takiej wody sprawdzić, czy jest ona zdatna do picia. Czasami problem widać gołym okiem. Woda może być mętna i mało przejrzysta. Jednak dla ludzi najgroźniejsze są mikroorganizmy, których nie widać od razu, nawet gdy woda jest całkowicie przejrzysta i wydawałoby się, zdatna do picia. Warto więc poznać sposoby, dzięki którym będzie można usunąć bakterie z wody pitnej.

Usuwanie bakterii z wody

Przed podaniem sposobów na dezynfekcję wody, warto dowiedzieć się, skąd w ogóle biorą się mikroorganizmy. Głównym powodem pojawiania się bakterii oraz innych zanieczyszczeń w wodzie pitnej jest bliskie sąsiedztwo różnego rodzaju zbiorników z nieczystościami, szamba, itp. Są one zwykle położone bardzo płytko, nic więc dziwnego, że wszelkie bakterie z łatwością dostają się do wody pobieranej ze studni. Dotyczy to jednak w głównej mierze wody pozyskiwanej ze studni powierzchniowych. Nie oznacza to oczywiście, że w wodzie ze studni głębinowej nie występują mikroorganizmy jednak w tych pierwszych spotkać można je rzadziej i w dużo mniejszych ilościach.

Do studni powierzchniowych dostają się mikroorganizmy pochodzące z nieczystości zbieranych w szambie i innych zbiornikach z nieczystościami. Dobrym pomysłem jest, jeszcze przed wykopaniem studni, zasięgnięcie opinii sąsiadów o stan wody w pobliżu działki. Pozwoli to przygotować się lepiej na rezultat badania wody. Gdzie można to zrobić? Najlepszym pomysłem jest udanie się do prywatnego laboratorium lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się, jakie mikroorganizmy żyją w wodzie, a to z kolei pomoże na dobranie odpowiedniej metody na ich usunięcie.

Jak zwalczyć mikroorganizmy w wodzie? — najpopularniejsze metody

Czasami niestety zdarza się, że badanie wykonane w laboratorium wykazuje obecność bakterii w wodzie. W takim przypadku wiele osób zastanawia się, jak usunąć mikroorganizmy w wodzie. Istnieje wiele sposobów, które różnią się przede wszystkim kosztem, jaki musi ponieść właściciel wykopanej studni. Najbardziej powszechną metodą dezynfekcji wody jest zastosowanie podchlorynu sodu, czyli tzw. chlorowanie. Zastosowanie tego środka chemicznego sprawia, że w wodzie zachodzi szereg reakcji, w wyniku których powstaje jod OCl-. Jest środek wysoce utleniający i dezynfekujący. Skuteczność tej metody zależy głównie od poziomu pH. Im jest on wyższy, tym skuteczniejsze będzie chlorowanie. Niestety, wysoki poziom kwasowości wody sprawi, że zyska ona właściwości korozyjne, co będzie szkodliwe dla całej instalacji. Dużym minusem jest również to, że stosowanie podchlorynu sodu może dojść do powstania substancji toksycznych i kancerogennych. Są one trudne do usunięcia. Dlatego też chlorowanie powinno być wykonywane pod okiem eksperta, który zbada stan wody i zadecyduje, czy taką metodę można w ogóle użyć.

Świetnym sposobem na własnoręczne usunięcie mikroorganizmów z wody jest lampa dezynfekcyjna. Jej zasada działania opiera się na naświetlaniu wody promieniami o odpowiedniej długości fal. Promienie UV wpływają bezpośrednio na DNA oraz RNA żyjących w wodzie bakterii i innych mikroorganizmów. Powoduje to zahamowanie ich rozwoju i rozmnażania się. Ponadto stosowanie lampy UV jest niezwykle bezpieczne dla zdrowia człowieka, nie powoduje bowiem powstawania żadnych toksycznych substancji.

Inną, równie skuteczną metodą, jest stosowanie różnego rodzaju filtrów do wody. Na sklepowych półkach można znaleźć różnego rodzaju dzbanki czy butelki filtrujące, które pozwalają cieszyć się czystszą i dobrą wodą prosto z sieci wodociągowej. Akcesoria takie posiada każdy sprawdzony sklep z filtrami do wody, a ich skuteczność jest niezwykle duża. Opierają się one na filtrach węglowych. Jego cząsteczki wychwytują wszelkie drobnoustroje i bakterie, zapobiegając ich przedostawaniu się do wody pitnej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%