Procedura in vitro pozwala wielu parom, które borykają się z niepłodnością, doczekać się biologicznego potomstwa. To jedna z metod leczenia, którą stosuje się w określonych przypadkach. Kto może skorzystać z in vitro, jak przebiega ta procedura i gdzie zgłosić się po pomoc?
In vitro (ang.in vitro fertilization, IVF) to procedura zapłodnienia pozaustrojowego. Gamety, czyli komórki rozrodcze kobiety i mężczyzny, zostają pobrane od partnerów i połączone poza organizmem kobiety w laboratorium. W ten sposób powstaje zarodek, który po kilku dniach wzrostu w specjalnym inkubatorze zostaje wprowadzony do dróg rodnych kobiety (jama macicy). Zabieg in vitro w określonych przypadkach może przebiegać z wykorzystaniem nasienia dawcy – wskazanie to na przykład nosicielstwo choroby genetycznej przez mężczyznę, czy brak produkcji plemników (azoospermia). Możliwa jest także sytuacja odwrotna, kiedy to komórka jajowa pochodzi od dawczyni. W jakich jeszcze sytuacjach stosuje się zapłodnienie pozaustrojowe?
Wśród najczęstszych sytuacji, kiedy lekarz rekomenduje zapłodnienie metodą in vitro, są:
To tylko wybrane przykłady. Przyczyn niepłodności, które stanowią wskazanie do przeprowadzenia in vitro, może być więcej, mogą one występować w różnym natężeniu i współwystępować jednocześnie. Leczenie niepłodności jest zawsze kwestią indywidualną – to, jakie metody zastosuje lekarz, zależy od wielu czynników.
Procedura in vitro nie w każdym przypadku przebiega tak samo. Zasadniczo jednak możemy wymienić kilka istotnych etapów, które niemal zawsze występują we wskazanej kolejności:
Ostatnim etapem jest wykonanie testu beta hCG (10-11 dni po transferze). To badanie krwi, które pozwala wskazać, czy zarodek zagnieździł się w jamie macicy. Jeśli wynik jest pozytywny, po około tygodniu przeprowadza się dodatkowe badanie USG, dzięki któremu można potwierdzić, że rozwija się ciąża.
Gdy pojawią się problemy z uzyskaniem ciąży, miejscem, do którego należy się udać, jest poradnia leczenia niepłodności. W profesjonalnej klinice tego typu pracują lekarze wielu specjalizacji (między innymi ginekologii i położnictwa, embriologii, endokrynologii, ultrasonografii, chirurgii, a także psychologii). Przykładem są kliniki leczenia niepłodności Gameta, w Gdyni przy ul. św. Piotra 21, a także w Warszawie, Łodzi, Kielcach i Bydgoszczy. Można tu przeprowadzić diagnostykę, wykonać niezbędne badania i podjąć terapię zgodnie ze wskazaniem lekarza prowadzącego. Kliniki Gameta realizują także programy in vitro dofinansowywane z programów samorządowych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz