Zamknij

Tani kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

21:36, 24.05.2022 . Aktualizacja: 21:36, 24.05.2022
Skomentuj

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, po który co roku sięgają setki tysięcy Polaków. Nie jest sztuką wziąć kredyt, ale wybrać ten odpowiedni do potrzeb i domowego budżetu.

  1. Tani kredyt gotówkowy, czyli jaki?
  2. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania
  3. Pozostałe cechy kredytu gotówkowego

Kredyty gotówkowe, szczególnie te na niskie sumy, udzielane są niekiedy na dowód, a więc bez konieczności przedstawienia w banku dokumentów dotyczących zatrudnienia lub wysokości zarobków. Z ułatwioną procedurą można spotkać się najczęściej w banku, w którym kredytobiorca posiada już rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Tani kredyt gotówkowy, czyli jaki?

Dobry kredyt to tani kredyt - od tej reguły rzadko zdarzają się wyjątki. Cechą charakterystyczną kredytu gotówkowego jest oprocentowanie, na podstawie którego naliczane są odsetki. Odsetki te stanowią wynagrodzenie banku za pożyczenie kredytobiorcy pieniędzy i w wielu przypadkach ich wysokość określana jest już na początku, jeszcze przed podpisaniem umowy. Im niższe oprocentowanie kredytu gotówkowego, tym mniej kosztuje kredyt.

Odsetki to jednak nie jedyne koszty, jakie trzeba ponieść, pożyczając pieniądze w banku. Każdy kredyt, zarówno ten zaciągany w placówce stacjonarnej, jak i kredyt gotówkowy online, jest obarczony również kosztami pozaodsetkowymi. Składa się na nie prowizja i marża banku, a nierzadko również ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy przez kredytobiorcę lub jego śmierci. Obliczenie wysokości tych kosztów leży po stronie banku, ponieważ w każdym sposób wyliczenia jest inny.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Żeby móc dobrze wybrać kredyt gotówkowy, trzeba porównać ze sobą poszczególne oferty banków. W tym pomoże porównywarka kredytów gotówkowych http://kredytnakazdycel.plAby dobrze zrozumieć wartość przedstawionych w niej ofert, trzeba pamiętać o RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO to wskaźnik, który każdy bank ma obowiązek podawać do ofert kredytowych. Wskazuje jak wysokie koszty ponosi kredytobiorca w ciągu roku, zaciągając dany kredyt. Najtańszy kredyt gotówkowy to ten, który ma najniższe RRSO. Warto też pamiętać, że elementem składowym tego wskaźnika jest szacowana zmiana wartości pieniądza w czasie, a więc uwzględnia on szacunkową inflację.

Pozostałe cechy kredytu gotówkowego

Aby dostać kredyt gotówkowy, kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową. Ta obliczana jest przez analityków bankowych na podstawie informacji przedstawionych we wniosku oraz dokumentów dostarczonych przez wnioskodawcę. Wniosek o kredyt gotówkowy najlepiej złożyć jedynie w banku, w którym rzeczywiście warto wziąć kredyt. Aby to ustalić, dobrze przejrzeć wcześniej ranking kredytów gotówkowych i sprawdzić, która oferta jest godna zainteresowania. Ważnymi elementami są:

  • całkowity koszt kredytu, na który składają się odsetki oraz koszty pozaodsetkowe,
  • RRSO,
  • całkowita kwota kredytu, a więc kapitał podstawowy z uwzględnieniem kredytowanych kosztów,
  • wysokość oprocentowania,
  • okres kredytowania.

Porównywarki kredytów gotówkowych umożliwiają porównanie ofert kredytów o tych samych parametrach, a więc na tę samą kwotę i okres kredytowania. Łatwo więc sprawdzić, która z nich jest potencjalnie najlepsza.

Od wyboru oferty kredytu do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej, kredytobiorcę dzieli tylko jeden krok - złożenie wniosku w banku. W wielu bankach można złożyć wniosek online, bez wychodzenia z domu, i w ten sam sposób sfinalizować umowę.

Zatem każdy, kto szuka taniego kredytu, powinien zacząć od rankingu kredytów gotówkowych i porównać ze sobą najlepsze oferty. Trzeba jednak pamiętać, że przedstawione tam dane mają charakter poglądowy, a konkretną ofertę można uzyskać w wybranym banku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%