Zamknij

O czym należy pamiętać wykupując ubezpieczenie oc pojazdu?

14:34, 23.05.2022 | materiał partnera

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to jedno z najczęściej wybieranych ubezpieczeń. Nic w tym dziwnego. Ubezpieczenia te stanowią obowiązek każdego kierowcy, a ich brak może skutkować bardzo dotkliwymi karami finansowymi. Ze względu na fakt, iż ubezpieczenia OC mają zawsze ten sam zakres, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się, wkładając w to trochę energii, znaleźć znacznie tańszą alternatywę. Na co zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenie OC pojazdu?

Po pierwsze - pamiętaj zawsze o tym, by samochód był ubezpieczony

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej samochodu to jeden z tych przykrych wydatków, który musimy ponieść każdego roku bez względu na to, czy jesteśmy wytrawnymi kierowcami wykonującymi tysiące kilometrów miesięcznie, czy raczej nasz samochód służy nam tylko krótkim wypadom do pobliskiego supermarketu. Najczęściej w momencie wykupienia ubezpieczenia zastanawiamy się, w jaki sposób maksymalnie obniżyć jego cenę. Jednak mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, z czym wiąże się brak takiego ubezpieczenia.

Jeśli kierowca nie zdecyduje się wykupić aktualnego ubezpieczenia OC lub co gorsza, datę obowiązywania starej umowy ubezpieczenia, potencjalne konsekwencje spotkają nas bez względu na kontrolę policji. Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny, stanowiący bazę danych o samochodach zarejestrowanych na terenie Polski błyskawicznie wychwyci brak ważnego ubezpieczenia i wyślę nam wezwanie do zapłaty kary. A jest ona niemała. Za 14 dni braku OC kierowca będzie musiał zapłacić nawet 6020 złotych. 

Jak wybrać najtańsze OC?

Ubezpieczenia OC Gdańsk oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeń różnią się przede wszystkim ceną. Istnieje kilka czynników, które w dużej mierze wpływają na cenę naszego ubezpieczenia, jednak nawet pomijając te czynniki, koszt ubezpieczenia oferowany przez różne towarzystwa znacznie różni się od siebie. Dlatego też w obszarze wyboru OC nie ma miejsca na przyzwyczajenia. Nawet jeśli dane ubezpieczenie było z nami przez wiele lat, warto sprawdzić, co do zaproponowania mają inne firmy ubezpieczeniowe. Proste porównanie ofert OC u agenta pokaże nam, jak łatwo jest zmniejszyć cenę rocznego ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych. 

Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia?

Jeśli zależy nam na możliwie jak najniższym ubezpieczeniu, będziemy musieli wykazać u ubezpieczyciela, że jesteśmy kierowcami godnymi zaufania. W wielu przypadkach to właśnie dane na temat naszej historii jazdy, naszych danych personalnych i naszego samochodu determinują finalną ceną, jaką zaproponuje nam ubezpieczyciel. W tym wszystkim ważne jest, by z jednej strony podawać tylko prawdziwe informacje, ale by jednak działały one na naszą korzyść. Przykładem, którym z pewnością zainteresują się nowo upieczeni kierowcy, jest możliwość ustanowienia dodatkowego właściciela w postaci doświadczonego kierowcy.

Jeśli będziemy dzielić własność do samochodu z rodzicem lub innym, doświadczonym pod względem jazdy członkiem rodziny, jego zniżki OC przejdą również na nas, co w praktyce oznacza znaczne niższą cenę ubezpieczenia. 

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%