Zamknij

Ból kręgosłupa - gdzie się udać, do neurologa czy ortopedy?

08:27, 19.05.2022 | materiał partnera

Ból kręgosłupa jest powszechny u dorosłych. Może to być spowodowane różnymi stanami, takimi jak urazy, problemy zdrowotne lub po prostu zmiany postawy, które wywierają nacisk na mięśnie pleców i nerwy. W niektórych przypadkach może to być spowodowane czymś tak prostym, jak nieprawidłowe podniesienie przedmiotu. Większość przypadków bólu kręgosłupa zniknie dzięki samoopiece, odpoczynkowi i fizjoterapii.

Jaki lekarz pomoże na schorzenia kręgosłupa?

Istnieje wiele różnych rodzajów lekarzy, którzy zajmują się kręgosłupem. Chirurdzy ortopedzi specjalizują się w leczeniu problemów z kościami i mięśniami, podczas gdy neurochirurdzy specjalizują się w poważnych urazach lub stanach kręgosłupa. Lekarz rodzinny może zdiagnozować stan, który wymaga skierowania do ortopedy lub neurologa w celu bardziej specjalistycznego leczenia. Mogą również zwrócić się do fizjoterapeutów po porady dotyczące ergonomii, jak uniknąć kontuzji mięśni pleców.

Podstawowe badania w zakresie leczenia kręgosłupa

Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości na świecie, która w pewnym momencie życia dotyka wielu ludzi. Kręgosłup ma do odegrania fundamentalną rolę w życiu człowieka i dlatego wszelkie zmiany lub wypadki, które mogą wystąpić, mogą skutkować poważnymi problemami fizycznymi.

Kręgosłup może być dotknięty problemami medycznymi, takimi jak osteoporoza, urazy, choroby, a nawet zwyrodnienie spowodowane starzeniem się z upływem czasu. Kręgosłup podtrzymuje ciężar ciała i pomaga chronić ważne narządy przed uszkodzeniem podczas upadku. Odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu równowagi i ruchu.

Jeśli jednak ból kręgosłupa nie ustąpi po leczeniu w ciągu dwóch tygodni lub pojawią się inne objawy, takie jak gorączka lub utrata masy ciała, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania porady na temat dodatkowych badań lub opcji leczenia.

Ile kosztuje leczenie kręgosłupa?

Ból pleców jest powszechnym zjawiskiem w populacji ogólnej, a zakres cen jest różny w zależności od pacjenta. Koszt zabiegów na kręgosłup w dużej mierze zależy od rodzaju zabiegu, który został przepisany przez lekarza. Przedział cenowy może wynosić od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy w zależności od rodzaju leczenia.

Ból kręgosłupa - przyczyny

Przyczyny bólu pleców nie zawsze są jasne. Może to utrudnić leczenie. Plecy mają wiele różnych rodzajów mięśni, dysków, więzadeł i kości. Kiedy wszystkie współpracują ze sobą, pomagają chronić kręgosłup i pozwalają swobodnie się poruszać.

Ból pleców może wystąpić z wielu powodów - od pojedynczego zdarzenia, takiego jak poślizgnięcie się w wannie lub podczas podnoszenia czegoś ciężkiego, po podstawowe schorzenia, takie jak zapalenie stawów lub skurcze mięśni.

Niektórzy ludzie są bardziej narażeni na ból pleców niż inni - na przykład: osoby, które przeszły operację w tym samym obszarze ciała.

Leczenie bólu pleców - od czego zacząć?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas radzenia sobie z bólem pleców jest odpoczynek. Jeśli masz dużo aktywności fizycznej i przyzwyczaisz się do siedzenia przez długie godziny przed laptopem, dobrze byłoby robić przerwy na rozciąganie i chodzić na spacery przynajmniej co godzinę. Spróbuj usiąść na piłce stabilizującej, która pomogłaby wzmocnić mięśnie brzucha i inne mięśnie twojego ciała. Pomoże to w prawidłowym siedzeniu, co odciąży kręgosłup i kręgosłup.

Gabinet fizjoterapii znajdziesz na stronie https://rehab-sopot.pl/

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%