Zamknij

Jaki wpływ na naukę języka angielskiego ma rodzic dziecka?

19:54, 01.04.2022 | .
Skomentuj

Jako rodzic masz ogromny wpływ na to, jak przebiega nauka angielskiego Twojego dziecka. Oczywiście nie nauczysz się języka angielskiego za swoje dziecko,, natomiast wiele Twoich wyborów i zachowań może przełożyć się na tempo i atmosferę tej nauki.

Świadomie obrany kurs

Wybór kursu angielskiego dla dziecka to odpowiedzialność rodzica. Warto oczywiście wziąć pod uwagę lokalizację, łatwy dojazd, odległość od szkoły, natomiast na pierwszym miejscu powinna stać przede wszystkim merytoryka. Szukając kursu angielskiego w Sopocie, znaleźć możesz na przykład taką ofertę: https://earlystage.pl/pl/szkola/sopot

Program nauczania gwarantuje Twojemu dziecku skuteczną naukę przez zabawę (uzasadnioną zarówno względami psychologicznymi, jak i neurodydaktycznymi). Doświadczona kadra, profesjonalni lektorzy, wykorzystanie w programie najnowszych koncepcji nauczania – to wszystko ma znaczenie. Znaczenie będzie mieć także rezygnacja z tradycyjnego modelu oceniania czy schematu nagrody i kary. Dziecko, szczególnie na wstępnym etapie nauki (przedszkolnym, wczesnoszkolnym) może z powodu tradycyjnych metod oceniania stracić zapał do nauki, czy zablokować się – a taką niechęć trudno potem odwrócić. Może również wpaść w pułapkę motywacji zewnętrznej, czyli w tym przypadku uczenia się języka tylko dla uzyskania najlepszej oceny. Wybór szkoły angielskiego powinien być więc maksymalnie przemyślany.  

Wsparcie bez presji

Dorośli dzisiaj doskonale zdają sobie sprawę, jak cenna jest znajomość języków obcych. Niestety ta świadomość czasami sprawia, że oczekujemy od naszych dzieci nauki za szybko, jesteśmy zbyt wymagający. Jeśli na etapie przedszkola dziecko ewidentnie nie wykazuje zainteresowania angielskim – odpuśćmy. Nie wymagajmy niczego na siłę, szczególnie na tak wczesnym etapie. Chcemy wspierać dziecko, chcemy pomagać, ale nie wymuszać. Jeśli nie w przedszkolu, to może zainteresowanie pojawi się na początku szkoły i wtedy będzie okraszone entuzjazmem i gotowością do podejmowania wyzwań. 

Dodatkowa stymulacja

Wybór szkoły angielskiego w Tczewie może okazać się stosunkowo prosty: https://earlystage.pl/pl/szkola/tczew. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że rola rodzica nie kończy się na wyborze kursu i kontrolowaniu postępów dziecka. Wybierając bajki po angielsku, zachęcając do wspólnego śpiewu, a z czasem i tłumaczenia piosenek po angielsku, bawiąc się w gotowanie w języku obcym albo uruchamiając ten język przy tworzeniu konstrukcji z klocków Lego, stymulujesz dziecko dodatkowo, naturalnie, bez budowania sztucznej presji. Oswajasz z językiem, czynisz naturalnym środkiem komunikacji, kolejnym obok języka ojczystego. Taka postawa i zaangażowanie w nauczanie dziecka języka angielskiego może się okazać bezcenne. Nie bez znaczenia z pewnością okażą się także wspólne wyjazdy za granicę, kiedy to (znów na luzie i bez presji) możesz zachęcić do podejmowania pierwszych rozmów z cudzoziemcami, nawet jeśli na początku miałaby to być tylko prośba o wodę. To wszystko możesz zrobić. Nie musisz, ale możesz. To zdecydowanie lepsza forma zaangażowania niż rozliczanie dziecka z tego, czego już się nauczyło.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%