Jak wspomniano wcześniej, nebulizacja stanowi zabieg medyczny, który opiera się na aplikowaniu preparatów leczniczych w formie chłodnej mgiełki, przy pomocy nebulizatora lub inhalatora. Warto jednak podkreślić, że nebulizacja i inhalacja, choć bywają używane jako synonimy, w praktyce są to dwa różne zabiegi. Inhalacja bowiem polega na aplikowaniu leku pod postacią gorącej pary wodnej. Potocznie jednak używa się je zamiennie. Jest to metoda dość popularna w ostatnim czasie, ze względu na efektywność, jaką ze sobą niesie dla pacjenta.
Stosuje się ją w leczeniu chorób układu oddechowego, ale z powodzeniem sprawdza się także w profilaktyce po dłuższych chorobach oraz w okresach wzmożonej zachorowalności, np. na jesień i w zimie. Działanie nebulizacji uzależnione jest oczywiście od wyboru określonych produktów leczniczych. Co istotne, z powodzeniem może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Warto podkreślić również, że zabiegi takie stosują lekarze, ale również możliwe jest samodzielne wykonywanie nebulizacji w zaciszu domowym.
Inhalator – do czego służy i kiedy warto z niego korzystać? Jakie są rodzaje inhalatorów i który najlepiej się sprawdzi? Wśród dostępnych inhalatorów, dostępnych jest 5 różnych rodzajów: inhalatory pneumatyczne, ultradźwiękowe, membranowe, ciśnieniowe z dozownikiem, a także proszkowe. Każdy z nich wyróżnia się inną specyfiką działania.
Pneumatyczny wytwarza parę wodną czy aerozol przy pomocy gumowego wężyka. Nadaje się on do stosowania wszystkich leków. Ultradźwiękowy - jak sama nazwa wskazuje, zamienia lek w aerozol przy pomocy ultradźwięków. Są one stosunkowo ciche, ale dość sporych rozmiarów. Z kolei inhalator membranowy charakteryzuje się cichym działaniem i wysoką wydajnością. Ciśnieniowy posiada specjalną fajkę, a odpowiednio dobrany mechanizm wytwarza aerozol. Inhalator proszkowy działa podobnie jak ciśnieniowy.
Odpowiednia inhalacja oraz nebulizacja powinna opierać się o wybór odpowiedniego sprzętu. Kiedy lekarz przepisze leki do nebulizacji, można zakupić odpowiedni inhalator. W tym celu warto obejrzeć: inhalatory na wapteka.pl. Szeroki wybór profesjonalnych produktów gwarantuje, że każdy znajdzie odpowiedni sprzęt zgodny z oczekiwaniami. Wśród dostępnych inhalatorów, dostępnych jest 5 różnych rodzajów: inhalatory pneumatyczne, ultradźwiękowe, membranowe, ciśnieniowe z dozownikiem, a także proszkowe.
Jeśli mamy już lek i odpowiedni inhalator, można przejść do właściwego procesu inhalowania chorego. Należy pamiętać, aby nebulizację wykonywać zawsze w pozycji siedzącej. Oddechy powinny być normalne, warto co chwilę jednak wziąć głęboki oddech i chwilę go przytrzymać, następnie zrobić głęboki i spokojny wydech. Takie działanie wzmocni skuteczność wdychanego leku. Przydatną wskazówką może okazać się wybór ustnika, zamiast maseczki. Aby wykonać prawidłową nebulizację u dzieci, najlepiej jednak sięgnąć po maseczkę, a ustnik zastosować wówczas, gdy dziecko będzie w stanie z niego korzystać.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz