Zamknij

Kto musi, a kto powinien prowadzić księgi rachunkowe?

artykuł sponsorowany + 08:45, 12.03.2021 Aktualizacja: 08:46, 12.03.2021

Pełna rachunkowość, czyli rozliczenie w formie ksiąg rachunkowych, to najbardziej precyzyjny, a przy tym najbardziej skomplikowany system ewidencyjny. Tę formę rozliczenia może wybrać każda firma, ale niektóre po prostu muszą, gdyż spoczywa na nich obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jeśli to zlekceważą, mogą spodziewać się dotkliwej kary. Sprawdź, kto musi prowadzić księgi rachunkowe i co powinny one zawierać.

Co to są księgi rachunkowe?

Księgi rachunkowe, nazywane również księgami handlowymi, to chronologiczne i uporządkowane zestawienie wszystkich zapisów księgowych. Przedstawiają one saldo i obroty generowane przez firmę, a także pokazują wszystkie należące do niej aktywa i pasywa. W skład ksiąg rachunkowych wchodzą:

  • dziennik, w którym zapisywane są wszystkie prowadzone operacje gospodarcze zgodnie z chronologią,
  • księga główna, czyli zbiór wszystkich wykorzystywanych przez firmę kont syntetycznych ujmujących zapisy zbiorcze, np. rozliczenia z kontrahentami, ewidencje wynagrodzeń pracowniczych, faktury i paragony dotyczące zakupu i sprzedaży,
  • zestawienie obrotów i sald księgi głównej, zestawienia sald ksiąg pomocniczych,
  • księga pomocnicza będąca uzupełnieniem zapisów księgi głównej,
  • wykaz aktywów i pasywów, czyli tzw. inwentarz.

Kto musi prowadzić księgi rachunkowe i czym grozi uchylenie się od tego obowiązku?

Pełen wykaz podmiotów, które muszą prowadzić księgi rachunkowe, znajduje się w ustawie o rachunkowości. Jednak obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów od początku działalności mają:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki akcyjne,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółki komandytowe,

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych mają również:

  • spółki cywilne,
  • spółki jawne,
  • spółki partnerskie,
  • osoby fizyczne, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy przekroczyły 2 mln euro.

Przedsiębiorca, który osiąga niższe obroty, również może prowadzić pełną księgowość, lecz nie ma takiego obowiązku. Jeśli jednak się na to zdecyduje, musi poinformować o tym Urząd Skarbowy w rocznym zeznaniu podatkowym.

Każdy, kto musi prowadzić księgi rachunkowe, lecz tego nie robi, naraża się kary. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może zostać potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Przedsiębiorca, który ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, a uchyla się od tego, działając w sposób umyślny, może otrzymać karę grzywny lub karę do lat dwóch pozbawienia wolności, łącznie z karą zapłacenia grzywny.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych – Kiedy otworzyć i zamknąć księgi rachunkowe?

Księgi rachunkowe prowadzić można w formie tradycyjnej lub w formie elektronicznej. Najważniejsze, aby robić to rzetelnie, prawidłowo i systematycznie.

Księgi rachunkowe należy otworzyć nie później niż w ciągu 15 dni od:

  • rozpoczęcia prowadzenia działalności,
  • chwili, gdy przedsiębiorstwo przekroczyło limit przychodu i dołączyło do firm, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • rozpoczęcia postępowania upadłościowego i likwidacji firmy,
  • pierwszego dnia następnego roku obrotowego.

Księgi rachunkowe należy zamknąć nie później niż w ciągu 3 miesięcy od:

  • zakończenia działalności, w tym jej sprzedaży lub likwidacji,
  • zmiany formy prawnej,
  • dnia zakończenia roku obrotowego.

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że zamknięcie ksiąg rachunkowych oznacza, że nie można dokonywać w nich żadnych nowych zapisów.

Komu można zlecić prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Pełna rachunkowość wiąże się z większą ilością obowiązków, niż przy prowadzeniu Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, lecz zapewnia klarowny i przejrzysty obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca uzyska więcej informacji na temat działalności swojej firmy. Chodzi przede wszystkim o informacje dotyczące majątku, prowadzonych inwestycji, należności, kosztów, zobowiązań, przychodów czy wyników finansowych poszczególnych obszarów.

Księgi rachunkowe może prowadzić dział księgowości w siedzibie firmy lub też uprawniona do tego firma zewnętrzna, np. biuro rachunkowe Techtax z Gdyni. Prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga doskonałej znajomości przepisów i pogłębionej wiedzy z zakresu księgowości, dlatego najlepiej pozostawić to ekspertom. Współpraca z biurem rachunkowym Techtax to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w małym, jak i średnim przedsiębiorstwie, które nie potrzebuje jeszcze zatrudniać księgowej na etat. Będzie to dla przedsiębiorcy duża pomoc, tym bardziej że biuro Techtax świadczy usługi w rozszerzonym zakresie.

Przekazując księgowość w ręce specjalistów z biura rachunkowego, przenosimy na nich obowiązek prowadzenia księgowości i całej dokumentacji finansowej naszego przedsiębiorstwa. Biuro Techtax zajmuje się m.in. prowadzeniem ksiąg rachunkowych, dokonywaniem rozliczeń podatkowych, sporządzaniem i składaniem deklaracji oraz reprezentowaniem firmy przed urzędami państwowymi. Specjaliści zadbają także o kadry i płace oraz porządek w dokumentacji firmowej. Dopilnują również, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami. Rozpoczynając współpracę z biurem rachunkowym, należy w ciągu 15 dni powiadomić Urząd Skarbowy o miejscu prowadzenia ksiąg rachunkowych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%