Zamknij

Rodzaje kredytów ? podstawowe informacje

10:04, 20.01.2021 R.C Aktualizacja: 10:04, 20.01.2021
Skomentuj

Kredyt to jeden z produktów bankowych, który występuje w wielu odmianach, będą różniły się one od siebie w zależności od przeznaczenia. Czym się pomiędzy sobą różnią?

Zanim sięgniemy po kredyt warto zastanowić się nad tym, w jakim celu chcemy z niego skorzystać. Należy więc zastanowić się, jaki rodzaj kredytu będzie dla nas odpowiedni. W bankach znajdziemy przynajmniej kilka ofert. Określmy więc swoje potrzeby i możliwości finansowe, a pomoże nam to w dokonaniu właściwego wyboru.

Czym jest kredyt bankowy?
Kredyt gotówkowy dostępny w banku zgodnie z definicją, stanowi kwotę pieniędzy, która przeznaczona jest kredytobiorcy przez bank na konkretny cel i czas. Kredytobiorca zobowiązuje się przy tym wykorzystać pieniądze w sposób zgodny z przeznaczeniem oraz zwrócić ją wraz ze wszystkimi opłatami w wyznaczonym terminie. Przy czym umowa kredytu musi zostać zawarta pisemnie pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Jakie są cechy kredytu? Należą do nich celowość, terminowość oraz oprocentowanie. Kredyt musimy natomiast spłacić razem z odsetkami i opłatami, które mu towarzyszą oraz w ustalonym umową terminie. Jakie są rodzaje kredytów, które są dostępne? Kredyty gotówkowe możemy podzielić z jednej strony ze względu na okres kredytowania – kredyty długoterminowe (spłata powyżej 3 lat) oraz kredyty krótkoterminowe (spłata do 12 miesięcy). Możemy też podzielić kredyty ze względu na ich przeznaczenie. Są to kredyt hipoteczny: będący kredytem celowym, który umożliwia zakup nieruchomości w postaci mieszkania, domu, ziemi czy lokalu użytkowego. Kredyt hipoteczny charakteryzuje wysoka maksymalna kwota zadłużenia i długi termin spłaty. Zabezpieczenie kredytu stanowi hipoteka. Kolejny z kredytów to kredyt gotówkowy. Może on zostać przeznaczony na dowolny cel, zaliczamy go do grupy kredytów konsumpcyjnych. Korzystając z tego zobowiązania możemy przeznaczyć pieniądze np. na zakup nowego samochodu czy remont. Okres spłaty w przypadku tego kredytu wynosi zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. Kolejny rodzaj kredytu to kredyt na samochód, jest on kredytem celowym, konsumpcyjnym bo pieniądze, które bank nam pożycza, muszą zostać przeznaczone na zakup pojazdu. Przy czym może być to np. samochód, motocykl czy motorówka, nowe lub używane. Ostatni z kredytów to kredyt konsolidacyjny, również stanowiący kredyt celowy, który umożliwia połącznie kilku zadłużeń finansowych w jedno. W ten sposób możemy uzyskać jedną ratę. Jest to kredyt długoterminowy.

W jaki sposób zabezpieczyć kredyt?
Myślisz o zabezpieczeniu kredytu? Tego rodzaju produkt pozwoli nam z jednej strony na zwiększenie zabezpieczenia kredytu, z drugiej jest to szansa na skorzystanie z atrakcyjniejszej usługi kredytu o niższych kosztach. Czasami bowiem banki oferują w takim przypadku promocje. Kredyt możemy zabezpieczyć albo rzeczowo, albo osobowo. W przypadku zabezpieczenia rzeczowego – mamy na myśli zastawienie mienia, przewłaszczenie, blokadę środków na koncie osobistym, kaucję oraz hipotekę. W przypadku ubezpieczenia osobowego mówimy o ubezpieczeniu kredytu z pomocą oferty firmy ubezpieczeniowej, cesji na rzecz banku, gwarancji bankowej i w końcu poręczenia przez osobę trzecią.

Czego bank wymaga od kredytobiorcy?
Zanim zgłosimy się do banku celem podpisania umowy, przypomnijmy sobie, że bank postawi przed nami szereg wymagań. Bardzo często różnią się one w zależności od wybranego kredytu. Jednak jest wśród nich przygotowanie właściwej dokumentacji. Bank dokona również weryfikacji naszej wiarygodności na podstawie naszej zdolności kredytowej, podda też weryfikacji naszą historię kredytową. Co jeszcze zainteresuje bank? To, ile zarabiamy miesięcznie oraz jak przedstawia się nasz budżet domowy. Konieczne będzie też dostarczenie zaświadczenia o wysokości naszych dochodów i informacja o formie zatrudnienia. Jeśli bierzemy kredyt gotówkowy, bardzo często wystarczy wyciąg z konta bankowego. Do czego bankowi potrzebna jest nasza zdolność kredytowa? Przede wszystkim do tego, by określić, czy stać nas na spłatę zadłużenia w tym kwoty pożyczki oraz dodatkowych kosztów, jak oprocentowanie czy koszty pozaodsetkowe. Dla banku istotna jest także nasza historia kredytowa, która pozwala bankowi określić, czy jesteśmy wiarygodnym klientem, któremu uda się w terminie spłacić zobowiązanie. W tym celu bank korzysta z raportu Biura Informacji Kredytowej. W przypadku zadłużenia, możemy mieć spore problemy z zaciągnięciem kredytu. Na koniec pozostaje zastanowić się nad tym, czy chcemy zaciągnąć pożyczkę w banku, czy w firmie pozabankowej. Chwilówka w parabanku wydaje się być dobrym pomysłem, jeśli chcemy pożyczyć małą kwotę na krótki czas. Maksymalna wartość pożyczki pozabankowej wynosi zazwyczaj kilka tysięcy złotych, a do tego termin spłaty jest bardzo krótki. Dlatego jest to oferta tylko dla wybranych osób. Atutem tego rodzaju pożyczek jest zazwyczaj szybka dostępność oraz większa szansa na otrzymanie pożyczki nawet w przypadku zadłużenia. Parabanki traktują bowiem dawne zadłużenie trochę lżej, niż zwykłe placówki bankowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%