Zamknij

Kiedy najlepiej montować okno dachowe – przed czy po położeniu pokrycia?

Artykuł sponsorowany + 14:36, 01.07.2025 Aktualizacja: 14:37, 01.07.2025
Skomentuj

Montaż okna dachowego powinien być przeprowadzany przez fachowców, ponieważ jakość prac instalatorskich decyduje o bezpieczeństwie i komforcie na poddaszu oraz bezproblemowej eksploatacji okna. Montaż okien dachowych warto ponadto zaplanować w dogodnym momencie, by uniknąć zbędnych komplikacji i zadbać o maksymalną szczelność dachu.

Na czym polega poprawny montaż okna dachowego?

Montaż okna dachowego to procedura, która musi gwarantować nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim szczelne i stabilne połączenie okna z elementami konstrukcyjnymi dachu. Poprawny montaż okien połaciowych wymaga więc m.in. zamocowania ościeżnicy do łat montażowych, wypoziomowania okna oraz precyzyjnego uszczelnienia i ocieplenia okna dachowego, a następnie wykończenia wnęki okiennej od wnętrza i od strony dachu. Ze względu na konieczność zachowania dużej dokładności prac oraz ich poziom trudności zaleca się, by montaż okien dachowych przeprowadzać w określonej kolejności, tj. zachowując porządek prac, który ułatwi prace instalatorskie i pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia nieszczelności.

Kiedy przeprowadzić montaż okna w połaci dachu?

Montaż okna dachowego najlepiej jest zrealizować razem z montażem pokrycia dachowego a przed ociepleniem i wykończeniem poddasza. Ograniczy to do minimum ryzyko powstania nieszczelności i przecieków, a także zdecydowanie ułatwi i przyspieszy prace. Montaż okna dachowego jednocześnie z instalacją pokrycia umożliwia ponadto dokładniejszą izolację termiczną dachu. Nie oznacza to jednak, że okna dachowe nie mogą być zainstalowane poprawnie w istniejącym już dachu. Montaż okna dachowego po ułożeniu pokrycia dachowego nadal będzie możliwy, ale bywa wówczas bardziej czasochłonny i skomplikowany, zwłaszcza w przypadku pokrycia innego niż popularne dachówki. Prace montażowe należy wówczas rozpocząć od usunięcia pokrycia w miejscu montażu okna i przygotowania odpowiednio dużego otworu pod okno dachowe. Należy przy tym pamiętać, by podczas wycinania otworu w membranie dachowej pozostawić zapas umożliwiający wywinięcie jej na łaty i połączenie z uszczelniającą folią paroprzepuszczalną montowaną wokół okna. Ponieważ szczelność i termoizolacyjność okien dachowych mają kluczowe znaczenie, warto zdecydować się na zastosowanie gotowych kołnierzy montażowych oferowanych przez niektórych producentów okien dachowych. Zapewniają one idealne dopasowanie do danego okna, ale też kształtu i wysokości zastosowanego rodzaju pokrycia dachowego.

O czym warto pamiętać, planując montaż okien dachowych?

Zgodnie z obowiązującym prawem montaż okien dachowych może w niektórych wypadkach wymagać uzyskania pozwolenia na budowę (przebudowę). Przypominają o tym eksperci marki Dakea w artykule: Montaż okien dachowych – pozwolenie czy zgłoszenie? Dakea to producent okien dachowych do wszystkich typów pomieszczeń oraz akcesoriów do nich. Wnioskowanie o pozwolenie na montaż okien jest o tyle ważne, że montaż okna dachowego bez wcześniejszej zgody urzędników, gdy pozwolenie jest wymagane przez przepisy, może skutkować posądzeniem o samowolę budowlaną i koniecznością demontażu osadzonego w dachu okna. Warto więc zapoznać się ze wspomnianym artykułem, by uniknąć zbędnych kłopotów.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%