Drabiny magazynowe stanowią grupę konstrukcji będących jednym z podstawowych elementów wyposażenia niemal każdego magazynu bądź hali produkcyjnej – nierzadko uznaje się ich obecność jako niezbędną do tego, by poszczególne procesu zachodzące w halach mogły przebiegać bezpiecznie i prawidłowo. Współcześnie produkowane konstrukcje wykonuje się w większości z myślą o zapewnieniu maksymalnej wygody użytkownika, a przy tym wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas prac na wysokościach. Oczekuje się od nich zarówno lekkości, jak i kompaktowości, przez co najczęstszym wyborem są zwłaszcza modele aluminiowe, łączące w sobie wspomniane wcześniej cechy. Wytrzymałe, stabilne oraz odporne na uszkodzenia, znacząco ułatwiają pracę.
Obecnie rynek oferuje nam szereg różnego rodzaju drabin magazynowych, które różnią się między sobą zarówno typem konstrukcji, jak i dodatkowymi elementami jakie zostały w niej zastosowane. Aby jednak móc w pełni korzystać z zalet jakie oferuje drabina magazynowa, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi czynności zarówno przed użyciem sprzętu, w trakcie, a także po zakończeniu prac.
Przed przystąpieniem do pracy z drabiną magazynową należy dokładnie zweryfikować to, w jakim jest stanie wizualnym – skontrolować wgniecenia, a także pęknięcia. Dobrze jest także zaobserwować czy drabina nie posiada żadnych poluzowanych części, a także czy stopnie zawierają elementy antypoślizgowe. W przypadku gdy drabina posiada kółka, wskazana jest ich kontrola, a także sprawdzenie mechanizmu blokującego ich ruch. Dopiero po tym można przejść do użytkowania drabiny. Aby jednak proces ten był bezpieczny, wymagane jest stabilne ustawienie drabiny na równej, poziomej powierzchni, a także przestrzeganie maksymalnego, dopuszczalnego obciążenia określonego przez producenta. Warto, w miarę możliwości, używać obu rąk do obejmowania poręczy drabiny podczas wchodzenia oraz schodzenia; pozwoli to zminimalizować ryzyko utraty równowagi i upadku. Pozostając w kwestiach stabilności, równie ważnym aspektem jest zachowanie szczególnej uwagi, a przy tym także równowagi podczas pracy na drabinie magazynowej; unikaj nadmiernego wychylania się czy sięgania w daleko niedostępne miejsca. Pamiętaj, że nawet praca na niewielkich wysokościach okraszona jest niebezpieczeństwem. Po zakończeniu skorzystania z drabiny magazynowej sprawdź jej stan techniczny, a także zakomunikuj ewentualne uszkodzenia. Równie ważne jest także wyczyszczenie powstałych w trakcie pracy zabrudzeń, a także umieszczenie drabiny w miejscu dedykowanym do jej przechowywania. To właśnie te praktyki zapewnią bezpieczną obsługę drabiny magazynowej, wpływając na przedłużenie jej żywotności, a przy tym także znaczące obniżenie kosztów napraw. W efekcie sprzęt będzie służył Ci latami!
Wszystkie działania w przestrzeniach magazynowych wymagają od przebywających tam osób niemałej ostrożności, a przy tym także precyzji w działaniu. Jednym ze sposobów zapewniających bezpieczne miejsce pracy, a przy tym gwarantujące ciągłość operacji, jest adekwatne wyposażenie obiektu, odpowiadające panującym w nim warunkom, jak i indywidualnym potrzebom w zakresie częstotliwości danych zadań, jakie wykonywane są na wysokości. Mówiąc konkretniej: dobre drabiny magazynowe to wręcz podstawa. Bez nich trudno byłoby bowiem jakkolwiek wyobrazić sobie prace na wysokości. Różnego typu drabiny magazynowe dostępne są na stronie internetowej firmy HIGHER – sklep.drabiny.info. To bardzo ważne, by decydować się na zakup konstrukcji pochodzącej z renomowanego źródła, prosto od sprawdzonych producentów. Wtedy będzie się miało pewność co do spełniania przez sprzęt określonych norm, a także jego wytrzymałości, będącej cechą która ma szczególne znaczenie podczas prac magazynowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz