Każdy inwestor zadaje sobie pytanie, który materiał najlepiej będzie nadawał się na pokrycie powstającego budynku. Obecnie na rynku możemy mówić o hegemonii dwóch pokryć dachowych – blachodachówek oraz paneli dachowych na rąbek stojących. Nadszedł czas na ich skrupulatne porównanie.
Branża dekarska nie śpi, czego rezultatem jest fakt, że nigdy nie zostaje w tyle. Czołowi producenci pokryć dachowych dbają o to, by ich produkty wpisywały się w postulaty nowoczesności. Zarówno blachodachówki, jak i panele dachowe na rąbek to rozwiązania nowoczesne, które uciekają od archaicznych skojarzeń. Dziś zestawimy ze sobą te popularne materiały dekarskie.
W tym artykule znajdują się:
Na papierze pokrycie z blachy na rąbek stojący jest znacznie droższe od dachu stworzonego przy użyciu blachodachówek. W praktyce jednak ceny ulegają zrównaniu, ponieważ blachodachówki modułowe są kosztowe zbliżone do rąbka. O czym powinniśmy pamiętać podczas sprawdzania cennika pokryć dachowych? Bardzo ważne jest to, by trzymać się zasady, że cena za metr efektywny daje nam odpowiedź na pytanie o realny koszt pokrycia dachowego. Dzieje się tak, ponieważ blachy instalowane są z zakładem, a co za tym idzie, część zakupionych materiałów nie zostanie wykorzystana. Metr efektywny nie uwzględnia odrzuconych fragmentów, a tylko i wyłącznie materiał użyty podczas montażu. Cenniki firmy Blachy Pruszyński zawierają cenę zarówno za metr całkowity, jak i efektywny, dzięki czemu klienci są zwolnieni z dokonywania samodzielnych obliczeń.
Pod pewnymi względami blachodachówki oraz blachy dachowe na rąbek są tworzone w analogiczny sposób. W przypadku obydwu produktów konstrukcyjną oś stanowi stalowy rdzeń o grubości 0,50 mm (wyjątkiem są panele dachowe o płaskim przetłoczeniu, w których grubość rdzenia może wynosić nawet 0,70 mm). Opisywana wartość znacząco wpływa na koszty związane z materiałem pokryciowym.
Czynnikiem, który również odgrywa istotną rolę w kształtowaniu ceny pokryć dachowych są powłoki ochronne. Bardzo dużo zależy od tego, czy postawimy na ekonomiczny poliester czy najtrwalszy poliuretan. W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy powłoki PURMAT oraz PURLAK, które gwarantują trwałość i skuteczność w działaniu przez długie lata.
Na finalną cenę oddziałuje również proces produkcji. Im bardziej jest zaawansowany, tym materiał pokryciowy jest droższy. Znacznie bardziej złożony jest akt powstawania paneli dachowych na rąbek stojący.
Różnice w kosztach montażu blachodachówek oraz blach dachowych na rąbek są znaczące. Blachodachówki są materiałami dekarskimi, które instalują się bez większego problemu. Stopień skomplikowania prac z nimi możemy uznać za niski. Kompletnym ich przeciwieństwem są panele na rąbek. Choć są one znane dekarskiej rzeczywistości od wielu lat, cały czas pozostają niezbyt przystępne dla fachowców. Rabek jest wymagający oraz oczekuje od dekarzy dużej inwestycji czasu. Rezultatem takiej specyfiki rąbków jest fakt, że ich montaż potrafi być nawet trzy razy droższy od instalacji pokrycia z blachodachówki. Poniżej przedstawiamy tabelę kosztów montażu opisywanych przez nas pokryć dachowych:
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, blacha na rąbek jest znacznie bardziej złożona w montażu niż blachodachówka. Wymaga ona od nas przygotowania specjalnego podłoża pod panel dachowy, co rozszerza czas realizacji projektu. Więcej czasu zajmuje również realizacja obróbek blacharskich dla paneli na rąbek.
Skala wymarzonego projektu wpływa na cenę realizacji pokrycia dachowego. Trzeba mieć na uwadze, że większa ilość załamań oraz znacznie większy stopień skomplikowania połaci będzie oddziaływał na finalny koszt. Potrzebne jest więcej materiału, który posłuży do pokrycia dachu. Większy dach to również więcej akcesoriów. Na cenę wpływa również kształt dachu. Zawsze przy projektach o większej skali droższa jest również robocizna. Duży rozmiar wiąże się z większym nakładem dekarskich prac. Na finalny koszt wpływa również decyzja o tym, czy zastosujemy pełne deskowanie, czy pozostaniemy przy membranie paroprzepuszczalnej. Na szczęście, w przypadku blachodachówek oraz rąbków nie ma potrzeby tworzenia pełnego deskowania. Opisywane przez nas materiały dekarskie nie wymagają również przygotowania, aż tak złożonej więźby dachowej jak w sytuacji, gdy decydujemy się ceramiczne czy betonowe dachówki.
Znacznie bardziej oszczędną opcją będzie renowacja dachu niż tworzenie zupełnie nowego pokrycia. To, który z tych zabiegów nasz czeka w najbliższej przyszłości, dowiadujemy się dzięki fachowej ocenie stanu dachu. Doświadczony fachowiec oceni jaka kuracja okaże się najlepsza dla naszego dachu. Dość często nie ma żadnych przeciwskazań, by podjąć się renowacji pokrycia. Czasami jednak pokrycie jest silnie nadwyrężone i konieczna jest całkowita jego wymiana.