Historia polskiej waluty jest długa, mimo że od dawna jest już z nami polski złoty, nie było tak wcale od zawsze. W dzisiejszym materiale przyglądniemy się temu, jaka jest historia walut obowiązujących i będących w obiegu w Polsce przed PLN-em.
Choć większość z nas może nie pamiętać, że zanim pojawił się polski złoty w obiegu były inne monety i banknoty, tak właśnie było. Do dziś niektórzy posiadają stare nominały, jednak - co ważne, nie są one już nigdzie akceptowalne. Ciekawostką może być fakt iż jeszcze w okresie kiedy to polski złoty - nie mylić z aktualną walutą polski nowy złoty był w obiegu, nominały banknotów były ogromne. podstawowe produkty za które obecnie płacimy kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, potrafiły kosztować miliony.
Było to wynikiem bardzo wysokiej inflacji, ale niestety tak wysokie kwoty były mówiąc wprost nie były poręczne i praktyczne do użytku. Panująca hiperinflacja nie była możliwa do zwalcznenia, dlatego też rządzący zdecydowali się na denominację, nadając nowego walucie zbliżona nazwę, którą posługujemy się do dnia dzisiejszego - PLN (Polski Nowy Złoty).
Przed polskim nowym złotym, czyli obecnym PLN-em polską waluta był polski złoty, wciąż pamiętany przez niektórych z nas. Wcześniejszą złotówkę w roku 1995 zastąpił PLN, czyli polski nowy złoty. Denominacja odbyła się po kursie 1:10 000.
Duży wpływ na kryzys polskiego złotego i wysoką inflację odegrała II wojna światowa, zajęcia naszego kraju przez Niemcy oraz sowieckie wpływy. Banknoty które były w obiegu do czasu przejęcia kraju Niemcy zostały ostemplowane a wszystkie znaki i symbole narodowe zostały usunięte. Po zakończeniu drugiej wojny światowej polski złoty wrócił do obiegu, ale z uwagi na mocne zależności i powiązania polska waluty została uzależniona od rubla radzieckiego. Spowodowało to znaczące osłabienie kursu złotego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aktualnych walutach krajów w tym Polski, sprawdzać bieżące notowania i wiadomości z rynku walutowego, nie przegap najnowszych publikacji i prognoz dotyczących tego tematu. Śledź FXMAG i podążaj za najnowszymi danymi -kurs złotego wiadomości.
Marka polska funkcjonowała do roku 1924, która została zastąpiona polskim złotym. W 1923 roku kiedy mieliśmy do czynienia z hiperinflacją konieczne było wprowadzenie większych zmian. Z uwagi na kryzysy z jakimi borykała się wówczas nasz kraj nowe pieniądze były drukowane bez pokrycia, nominały marki polskiej występowały w obiegu od pół marki do nawet 10 milionów. Rozbieżność była naprawde wysoka, co skłoniło rządy do prowadzenie zmian. Zmianą tą był polski złoty. Marki były emitowane przez Polską Krajową Kasę Pożyczkową waluta funkcjonowała od roku 1917.
Wcześniej na terenach polski posługiwano się jeszcze różne waluty, takie jak denary, grosze, tymfy, boratynki czy flornety (dukaty). Ówcześni polacy nie długo nie mogli zaakceptować banknotów, niewyobrażalnym było iż realne pieniądze wykonane z metali mogą zostać zastąpione kawałkiem papieru i mieć tę samą wartość.