Zamknij

Jak uniknąć problemów z zębami?

09:51, 07.11.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:54, 07.11.2024
Skomentuj materiały partenra materiały partenra

Zdrowy i piękny uśmiech to nasza wizytówka. I choć stan jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i jakości życia, często odkładamy wizyty kontrolne „na później”. Tymczasem najczęstszych problemów stomatologicznych na ogół możemy uniknąć. W tym artykule o nich opowiemy i podpowiemy, co zrobić, by chronić zęby przed próchnicą, zapaleniem dziąseł i nadwrażliwością.

Próchnica – najczęstsza choroba zębów

Próchnica to najpowszechniejszy problem stomatologiczny, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Powstaje w wyniku działania obecnych w jamie ustnej bakterii, które przekształcają cukry w kwasy. Te z kolei niszczą szkliwo, prowadząc do osłabienia struktury zęba i tworzenia się ubytków. Jej przyczyny to między innymi:

  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej – niedokładne mycie lub pomijanie nitkowania prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej;
  • nadmiar cukru w diecie – częste spożywanie słodkich napojów i przekąsek stwarza odpowiednie warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę.
  • niedobór fluoru – gdy nie dostarczamy zębom odpowiedniej dawki fluoru, narażamy szkliwo na osłabienie i szybszy rozwój bakterii.

Aby zapobiegać próchnicy, dbajmy o codzienną higienę jamy ustnej. Aby to robić, należy dokładnie szczotkować zęby, korzystać z nici dentystycznej i specjalnych płynów antybakteryjnych. Włączmy również dietę bogatą w produkty o dużej zawartości witamin i minerałów, a z codziennego jadłospisu wykreślmy słodycze i gazowane napoje. Pamiętajmy także o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, by ocenić stan uzębienia i przeprowadzić profesjonalne czyszczenie. Pozwoli nam to wykryć nawet najmniejsze ubytki i szybko je wyleczyć.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł to częsty problem, objawiający się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem podczas szczotkowania. U jego podstaw leży odkładanie się płytki bakteryjnej, która z czasem zmienia się w twardy kamień. Jeśli schorzenie nie zostanie w porę wykryte, może doprowadzić do powstawania ropni, cofania się dziąseł, a nawet przedwczesnej utraty zębów.

Dbanie o dziąsła zaczyna się od codziennej higieny jamy ustnej. Dokładne czyszczenie jamy ustnej to jednak nie wszystko – powinniśmy także systematycznie odwiedzać gabinet dentysty. Regularne wykonywanie skalingu pozwoli nam pozbyć się złogów kamienia poddziąsłowego, do których nie dotrzemy za pomocą zwykłej szczoteczki. Z kolei piaskowanie wygładzi powierzchnię zębów i zabezpieczy przed ponownym gromadzeniem się osadów.

Zapalenie przyzębia i paradontoza – jak unikać poważnych chorób dziąseł?

Zapalenie przyzębia oraz paradontoza to zaawansowane choroby, które wynikają z nieleczonego zapalenia dziąseł. Przewlekła infekcja uszkadza tkanki podtrzymujące zęby, co może skutkować ich rozchwianiem, a w końcu – utratą. Nieleczona paradontoza wpływa również na stan zdrowia całego organizmu, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia. Aby zadbać o zdrowie dziąseł, należy:

  • używać szczoteczki o miękkim lub średnim włosiu;
  • myć zęby tak, by nie podrażniać dziąseł (dokładnie, lecz delikatnie);
  • stosować nić dentystyczną, by dotrzeć do trudno dostępnych obszarów;
  • dbać o zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy, białko oraz kwasy omega-3.

Wybity i ukruszony ząb – co robić w nagłych przypadkach?

Nagłe urazy zębów mogą przytrafić się nam w najmniej spodziewanej sytuacji – podczas upadku, treningu czy nagryzienia twardego pokarmu. Żeby uratować ząb i uniknąć powikłań, musimy działać szybko. Zarówno po wybiciu, jak i ukruszeniu zęba, natychmiast udajmy się do stomatologa.

W przypadku wybicia zabierzmy ze sobą ząb w pojemniku z mlekiem, śliną lub solą fizjologiczną. Przed włożeniem do pojemnika, nie płuczmy zęba pod bieżącą wodą i nie dotykajmy jego korzeni. Zwiększymy w ten sposób szansę na jego ponowne umieszczenie w jamie ustnej.

Po ukruszenia się zęba również postarajmy się przynieść go do dentysty. Stomatolog oceni, jak poważne jest ukruszenie, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie. W zależności od stopnia ułamania może to być nałożenie specjalnej kompozytowej plomby, korony lub licówki.

Inne problemy stomatologiczne – nadwrażliwość, erozja zębów, wady zgryzu

Na nasze zdrowie i codzienny komfort może wpływać wiele problemów stomatologicznych. Gdy nasze zęby reagują bólem na zimne, gorące, słodkie lub kwaśne pokarmy i napoje, najprawdopodobniej mamy do czynienia z nadwrażliwością. To przypadłość spowodowana odsłonięciem zębiny, przez co kanaliki zębowe silnie reagują na wszelkie bodźce zewnętrzne. Na szczęście nadwrażliwość możemy leczyć poprzez łagodzące pasty, płukanki, wypełnienia i powłoki ochronne.

Jednym z czynników prowadzących do nadwrażliwości, jest erozja zębów. To proces, w którym szkliwo stopniowo osłabia się poprzez działanie kwasów zawartych w pożywieniu. Aby zapobiegać erozji, powinniśmy znacznie ograniczyć kwaśne napoje, soki owocowe i cytrusy. Zaopatrzmy się też w pasty o dużej zawartości fluoru, które pomogą nam wzmocnić zęby i ochronić je przed dalszymi uszkodzeniami.

Dużym problemem mogą być także wady zgryzu, prowadzące do nadmiernego ścierania się zębów, bólu stawów skroniowo-żuchwowych i trudności w mówieniu. Nieprawidłowy zgryz często utrudnia również zachowanie higieny i dotarcie do przestrzeni międzyzębowych. I choć leczenie ortodontyczne to długotrwały proces, bez wątpienia warto się na nie zdecydować.

Profilaktyka jako klucz do zdrowych zębów i dziąseł

Lepiej zapobiegać, zamiast leczyć – profilaktyka to klucz, który pomoże nam zachować zdrowe i mocne zęby przez długie lata. Codzienne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej pozwoli nam uniknąć bólu zębów, przewlekłych schorzeń dziąseł i skomplikowanych zabiegów. Nie zapominajmy również o regularnych kontrolach u dentysty. W Nawrocki Clinic kompleksowo opiekujemy się uśmiechami naszych pacjentów, dzięki czemu możemy wcześnie wykryć i wyleczyć wszelkie problemy stomatologiczne. Zapobiegamy w ten sposób poważnym powikłaniom w przyszłości.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AgataAgata

0 0

Dużą rolę odgrywa tu profilaktyka. Nie jem słodyczy, colę zastąpiłam cisowianką, myję zęby 2-3 razy dziennie, nitkuję je, co pół roku jestem na kontroli u dentysty i nie mam nawet śladu próchnicy. 19:12, 12.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%