Pusta faktura to jedno ze znaczących zagrożeń podatkowych, na które mogą natknąć się przedsiębiorcy. Dokument ten nie odzwierciedla stanu faktycznego, przez co bardzo często można spotkać się z określeniem jakim jest „fikcyjna faktura”. To, co je charakteryzuje to fakt, że zostały wprowadzone do obiegu, chociaż dostawa towarów czy poświadczenie usług opisane na fakturze nie miało nigdy miejsca.
Dokument ten jest ściśle związany z firmanctwem, sposobem uchylenia się od obowiązku uiszczenia podatku poprzez posługiwanie się cudzymi danymi – głównie w celu zatajenia faktycznej działalności gospodarczej bądź jej rzeczywistych rozmiarów. Zjawisko fikcyjnych faktur regulują określone przepisy prawne, według których nawet w sytuacji, kiedy osoba prawna, jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna wystawi fakturę ze wskazaną kwotą podatku, jest zobowiązana do zapłaty, nawet gdy wcale nie doszło do jakiejkolwiek transakcji.
Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje pustych faktur. Pierwszy typ dotyczy transakcji, które nie miały miejsca w rzeczywistości, drugi stanowią prawdziwe zdarzenia gospodarcze, lecz z udziałem innego podmiotu, natomiast trzeci typ to faktury dokumentujące transakcje z nabywcą, jakie polegają na zatajeniu przez wystawcę danych podmiotu, który wykonał daną usługę bądź dostarczył towar. Niezależnie od rodzaju, wystawianie pustych faktur niesie za sobą szereg konsekwencji, które zostały uregulowane w KK i KKS; ustawy regulują odrębne konsekwencje prawne za wystawianie pustych faktur, wpisujących się w ramy czynu zabronionego. Za wadliwe wystawienie faktury grozi bowiem kara grzywny sięgająca do 180 stawek dziennych (kwoty ustalanej przez sąd, będącej wynikiem dochodów sprawcy, jego warunków osobistych i rodzinnych, a także stosunków majątkowych i możliwości zarobkowych); ponadto, sąd może orzec karę nawet do 720 stawek dziennych lub rok pozbawienia wolności dla osoby wystawiającej lub posługującej się fikcyjną fakturą. Warto mieć świadomość, że możliwe jest nałożenie się na siebie obu kar. Więcej o pustych fakturach można przeczytać na blogu firmy KR Group, od lat zajmującej się między innymi outsourcingiem księgowym i specjalistycznym doradztwem podatkowym w zakresie VAT. Poruszają oni temat odpowiedzialności za puste faktury wystawiane przez pracowników, o których pracodawca nie wiedział z różnych przyczyn.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz