Zamknij

Noże składane – wybierz dobrze, a nie pożałujesz

09:30, 05.11.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:30, 05.11.2024

Noże składane to najpopularniejsza klasa wśród amatorów aktywności outdoorowych. Niewielkie, lekkie, bezpieczne i funkcjonalne mają naprawdę wiele zastosowań i wcale nie muszą wiele kosztować, żeby zaspokoić potrzeby użytkownika. Ale na jakich cechach warto się skupić przy wyborze?

Wielkość – nie tylko długość

Wielkość noża jest istotna. Im mniejszy, tym łatwiej będzie go nosić, ale tutaj zbyt daleko posunięta miniaturyzacja może przełożyć się na ograniczenie funkcjonalności. Nieco cięższy nóż będzie często lepiej leżał w ręce i dawał stabilniejsze oparcie. Warto też spojrzeć na długość ostrza – często u nasady tak naprawdę nóż nie jest w ogóle zaostrzony, a ten centymetr w przypadku 8-centymetrowej klingi będzie robił różnicę. 

Materiały to podstawa

Jeśli chodzi o materiał, to kluczowe jest przede wszystkim to, z czego wykonane jest ostrze. W większości przypadków będzie to stal, ale stop stopowi nierówny. Im bardziej miękka stal, tym łatwiej nóż naostrzyć, ale też będzie się szybciej tępił. Niektóre modele mają ostrza pokryte dodatkowymi warstwami, które mają a to je utwardzać, a to zapobiegać odbłyskom światła, a to chronić przed rdzą i zabrudzeniami. 

Co zaś tyczy się rękojeści, to tutaj już decydują kwestie czysto subiektywne. Ważne jest tylko to, żeby była ona odpowiednio mocna, by zapewnić stabilne oparcie dla dłoni w każdej pozycji. A czy będzie to metal, kompozyt czy drewno, to już mniej istotne, szczególnie jeśli nóż nie będzie używany codziennie w trudnych warunkach.

Czy typ noża ma znaczenie?

Noże składane mogą być umownie dzielone na wiele typów: noże ratownicze, dla grzybiarzy, taktyczne, turystyczne i tak dalej. Te klasy jednak nie są ściśle zdefiniowane i często wyznaczenie granic między nimi może być niemal niemożliwe. O ile więc poszukiwania warto zacząć od określonego typu, to później dobrze jest też sprawdzić inne rodzaje. Cechami, które będą decydowały o przyporządkowaniu do konkretnych klas, będzie wielkość ostrza, dodatkowe ostrze do cięcia pasów, typ zakończenia ostrza. Wszystkie te czynniki są ważne, jeśli nie należy się sztywno trzymać typologii. Nie jest ważne, jak producent klasyfikuje dany nóż, ale to, w jakim stopniu odpowiada on indywidualnym potrzebom użytkownika.

Marka producenta i dystrybutora

Czy marka producenta noża ma decydujące znaczenie? Nie, a przynajmniej w większości przypadków nie powinna. Niekiedy jednak stanowi najlepsze przybliżenie pozwalające oszacować jakość, ale tutaj warto też po prostu skorzystać z dobrego sklepu – w tych najlepszych po prostu nie będą dostępne noże niskiej jakości. Znów – to pojęcie płynne, bo najlepszy nóż składany dla grzybiarza dla survivalowca będzie niewiele wart, ale oferta jest tak bogata, że i tak trzeba sporą część już na starcie odrzucić – wybierając lepszego dystrybutora, można liczyć na to, że ktoś, kto się na temacie zna bardzo dobrze, już to zrobił, budując sensowną ofertę sklepu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%