Zamknij

Jakie materiały do nauki angielskiego warto wybrać? Przewodnik po dostępnych zasobach

11:36, 04.09.2024 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:37, 04.09.2024
Skomentuj

Nauka języka angielskiego stanowi wyzwanie dla wielu uczniów w naszym kraju. Często okazuje się, że uczęszczanie na lekcje czy kurs językowy nie wystarcza. Kluczem do sukcesu może być wybór odpowiednich materiałów do nauki angielskiego. Dzięki optymalizacji narzędzi i treści Twoja edukacja językowa będzie bardziej przyjemna, a także efektywna. Warto zatem poznać najlepsze dostępne zasoby – zarówno te płatne, jak i darmowe.

Przegląd najlepszych materiałów do nauki angielskiego

Niezależnie od tego, czy uczysz się samodzielnie, czy też uczęszczasz na indywidualne lekcje w kategorii korepetycje angielski, wiedza na temat materiałów do nauki języka może okazać się bardzo przydatna. Poznaj najlepsze rodzaje treści edukacyjnych, wraz z ich praktycznymi przykładami.

Książki i podręczniki

Książki do nauki angielskiego to tradycyjna metoda, która wciąż ma wielu zwolenników. Może być skuteczną metodą rozwijania umiejętności językowych, pod warunkiem że praca z tekstem będzie systematyczna. Oto kilka polecanych podręczników na różnych poziomach zaawansowania:

  • Początkujący: „First Steps In English”, dr Henryk Krzyżanowski (intensywny kurs języka angielskiego z 480 minutami nagrań na 6 płytach CD).
  • Średnio-zaawansowany: „Angielski. Konwersacje dla średnio zaawansowanych. Poziom B1-B2”, Richard Brown, Carmen Vallejo, David Waddell (120 różnych konwersacji, ponad 1000 wyrażeń i konstrukcji, a także 1500 pytań do tekstów).
  • Zaawansowany: „Target. Angielski. Słownictwo dla zaawansowanych”, Katarzyna Zimnoch, Katarzyna Kępińska, Kevin Hadley (ponad 2000 zwrotów i słówek wymaganych na poziomie C1-C2).

Aplikacje do nauki angielskiego

Cyfryzacja edukacji sprawia, że coraz więcej materiałów do nauki można znaleźć online. Przodują w tym aplikacje językowe, a także specjalistyczne platformy, wśród których należy wyróżnić:

  • BUKI School: portal ogłoszeniowy z korepetycjami online i stacjonarnymi, która wspierana jest przez natywną platformę do prowadzenia lekcji indywidualnych.
  • Busuu: aplikacja na telefon, która jest świetną alternatywą dla popularnego Duolingo, gdyż w jasny sposób tłumaczy zawiłości gramatyki, leksyki i fonetyki.
  • italki: serwis internetowy, z którego chętnie korzystają bardziej zaawansowani uczniowie; można tu znaleźć native speakera angielskiego do konwersacji online.

Materiały audio i wideo

Sięgnięcie po treści audio oraz wideo może być perfekcyjnym uzupełnieniem klasycznych metod nauki. W ten sposób uczeń ma szansę osłuchać się z językiem, a także poprawić umiejętność rozumienia ze słuchu. Sięgnij po następujące przykłady:

  • Podcasty: np. „BBC Learning English”, który oferuje treści dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.
  • Filmy i seriale: oglądaj anglojęzyczne seriale i filmy z angielskimi napisami, aby uczyć się jednocześnie fonetyki i zapisu wyrazów.
  • YouTube: np. „Learn English with EnglishClass101.com”, gdzie znajdziesz praktyczne filmiki dotyczące gramatyki i słownictwa.

Gry i ćwiczenia interaktywne

Wielu ekspertów od edukacji podkreśla, że nauka przez zabawę ma zbawienny wpływ na zapamiętywanie nowego materiału. Dotyczy to również nauki języka angielskiego, więc warto wprowadzić do nauki takie propozycje:

  • Quizlet: aplikacja z quizami, która może sprawdzić się w nauce nowych słówek i wyrażeń w formie interaktywnych fiszek.
  • Scrabble: popularna gra słowna, w którą grać można na planszy lub przez Internet, ćwiczyć przy tym poprawne słownictwo.
  • Gry RPG: gry fabularne mogą oferować sporo dialogów z użyciem różnych akcentów i stylu wypowiedzi, co wpływa na polepszenie umiejętności językowych.

Kryteria wyboru – jakie materiały do nauki angielskiego wybrać?

Mając tyle różnych opcji do wyboru, nie warto stawiać wszystkiego na jedną kartę. Znacznie lepiej jest sięgnąć po kilka narzędzi i materiałów edukacyjnych, których implementacja okaże się kluczem do sukcesu. Dobierając odpowiednie opcje, zwróć uwagę na poniższe wskazówki:

  • Preferencje edukacyjne: jeżeli szybciej uczysz się ze słuchu, sięgnij po podcasty. Jeśli jesteś wzrokowcem, wykorzystaj podręczniki i filmy.
  • Poziom zaawansowania: uważnie dobieraj poziom materiałów językowych do swoich osobistych doświadczeń, aby uniknąć zbyt trudnych lub zbyt łatwych treści.
  • Cele osobiste: określ, po co w ogóle chcesz uczyć się języka angielskiego – w celach zawodowych, podróżniczych, a może hobbystycznych?

Podsumowanie

Materiały do nauki angielskiego możesz dobrać perfekcyjnie pod swoje własne oczekiwania i preferencje. Różnorodność dostępnych treści – od książek, przez aplikacje, po gry i interaktywne ćwiczenia – pozwoli Ci na skuteczną imersję językową. Wszechstronny sposób poznawania języka ułatwi Ci przyswajanie wiedzy, a także pozwoli Ci bardziej zaangażować się w naukę.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%