Zastanawiasz się nad otwarciem działalności w Wielkiej Brytanii? Od czego należy rozpocząć? Jaką formę prowadzenia firmy wybrać? Na co zwrócić uwagę, aby nie tracić pieniędzy, czasu i nerwów? Zanim zaczniesz działać, poznaj podstawowe możliwości, jakie daje własny biznes na Wyspach Brytyjskich. Pamiętaj, że każdą sytuację należy interpretować indywidualnie, więc w tym zakresie pomocne może się okazać wsparcie doradcy podatkowego.
Na początku dokładnie przeanalizuj swoją sytuację i możliwości. Istotny jest budżet, jakim dysponujesz, ale też plany rozwoju biznesu i specyfika Twojej działalności. Od tych wszystkich kryteriów będzie zależny model prowadzenia działalności oraz forma opodatkowania, jaką wybierzesz.
Pamiętaj, że decyzja podjęta w tym zakresie wpłynie nie tylko na rozwój Twojego biznesu, ale także na koszty i możliwości związane z jego prowadzeniem. Nie warto więc podejmować jej pochopnie – najlepiej skonsultować się z doświadczonym księgowym.
W Wielkiej Brytanii podobnie jak w Polsce możesz wybierać spośród kilku opcji, do których należą:
Najczęściej wybieranymi przez Polaków opcjami są self-employment i LTD. Pierwsza opcja to doskonałe rozwiązanie dla freelancerów. Druga natomiast daje możliwość prowadzenia firmy w UK nawet, gdy nie jesteś rezydentem tego kraju. Co prawda istnieje możliwość zmiany formy działalności, jednak wiąże się to z wieloma dodatkowymi formalnościami, dlatego znacznie lepiej od razu podjąć właściwą decyzję.
Po wyborze odpowiedniej formy działalności musisz też zarejestrować swoją działalność w Companies House (w przypadku spółek) lub HMRC (self-employment), dostarczając dokumenty wymagane przez przepisy. (Uwaga: w zależności od wyboru prowadzenia działalności wymogi w tym zakresie będą się różnić).
Wysokość podatku w Wielkiej Brytanii jest zależna od Twojego przychodu – podatek dochodowy dzieli się na 4 stawki (odpowiednio 0, 20, 40 i 45%). Co więcej, w UK obowiązuje zdecydowanie wyższa kwota wolna od podatku niż w Polsce – 12 500 GBP.
Ubezpieczenie społeczne również zależy od wysokości Twoich zarobków. A jeśli firma osiągnie zysk, należy opłacić 19% podatku CIT. Pozostaje jeszcze VAT, na który obowiązkowo musisz dokonać rejestracji, gdy przekroczysz 85 000 GBP.
Oprócz wspomnianych zwolnień dostępne są również optymalizacje i ulgi, które mogą przysługiwać Ci w zależności od indywidualnej sytuacji. Warto więc zrobić dokładne rozeznanie w tym zakresie, by nie przepłacać ze względu na swoją niewiedzę.
Niewątpliwie drogą do sukcesu jest odpowiednia wiedza. Na własną rękę trudno Ci będzie jednak podjąć w pełni przemyślaną decyzję, dopełnić wszystkich formalności i skorzystać ze wszelkich przysługujących Ci ulg. Żaden poradnik w internecie nie będzie dostosowany ściśle do Twojej sytuacji, a co za tym idzie – nie rozwieje wszystkich Twoich wątpliwości.
Warto więc zdecydować się na wsparcie eksperta. Z pomocą naszego biura podatkowego otworzysz w pełni legalną firmę i unikniesz niepotrzebnego stresu. Przydzielony Ci księgowy pomoże dopełnić wszystkich formalności, wybrać optymalną formę działalności i rozliczyć Twoje podatki. Dzięki optymalizacjom i rozwiązaniom dostosowanym do Twoich preferencji, zaoszczędzisz pieniądze, unikniesz kar i zyskasz cenny czas, który ze spokojną głową możesz poświęcić na rozwijanie swojego biznesu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz