Zamknij

Co się dzieje po odstawieniu glutenu?

14:41, 24.07.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:42, 24.07.2024

Czy odstawienie glutenu faktycznie powinno być celem każdego, jak mówią niektórzy dietetycy? Jasne, że nie. Dla wielu osób gluten może być niemal całkowicie neutralny. Jednak wśród nas są też osoby, które borykają się z alergią lub nietolerancją pokarmową właśnie w stosunku do glutenu. Sprawdź, czy Ty również powinieneś zmienić sposób żywienia. Przekonaj się też, co się dzieje po odstawieniu glutenu.

5 objawów, które wskazują na to, że powinieneś odstawić gluten

Nie wiesz, czy powinieneś zdecydować się na dietę bezglutenową? Na początku przeanalizuj, czy masz do czynienia z tymi objawami, które często wskazują na to, że lepiej się przebadać i ostatecznie wyeliminować gluten z diety.

  • Nawracające problemy trawienne – często masz problem z bólem brzucha, wzdęciami, a nawet z biegunką czy zaparciami? Być może to sygnały od Twojego organizmu, że należy wyeliminować gluten. Dobrym rozwiązaniem wtedy może być dieta bezglutenowa zamówiona na stronie internetowej zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/sopot/. Usługi cateringowe to dobry wybór na początku, gdy od razu nie wiesz, czym zastąpić tradycyjne produkty spożywcze z glutenem.
  • Uczucie zmęczenia – jeśli śpisz ok. 7-8h dziennie, a i tak czujesz się ciągle zmęczony, to znak, że warto wykonać badanie związane z nietolerancją glutenu i w kierunku niedoborów witamin oraz minerałów.
  • Trądzik i inne problemy skórne – to kolejne częste objawy, że warto odstawić gluten.
  • Częste bóle głowy – wbrew pozorom, aby pozbyć się migreny, warto przyjrzeć się swojej diecie, gdyż odstawienie glutenu może również okazać się pomocne.
  • Wzdęty brzuch i zmiany wagi – nagłe przybieranie na wadze lub chudnięcie, a także częste uczucie wzdęcia mogą wskazywać na dolegliwości, które wiążą się z koniecznością wyeliminowania glutenu z diety.

Co się dzieje z twoim ciałem po odstawieniu glutenu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dla wielu osób gluten może nie stanowić żadnego problemu. Jednak, jeśli zaobserwowałeś u siebie przynajmniej kilka z powyższych objawów, w takim razie koniecznie udaj się do internisty, który następnie skieruje Cię na badania oraz w razie potrzeby do specjalistów – alergologa, gastroenterologa oraz dietetyka.

Najczęściej gluten należy odstawić w przypadku celiakii, nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten oraz w przypadku alergii na pszenicę. 

Rezygnując z glutenu w przypadku chorób autoimmunologicznych takich jak właśnie celiakia, możemy zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości. Dlatego coraz więcej osób, które borykają się z celiakią lub nietolerancją glutenu, decyduje się skorzystać z diety pudełkowej, np. dostępnej na stronie https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/gdynia/

Warto zwrócić uwagę także na to, że istnieją choroby oraz dolegliwości, przy których rezygnacja z jedzenia glutenu również może pomóc w złagodzeniu dokuczliwych objawów. Najczęściej wskazywane są takie choroby jak IBS, czyli zespół jelita drażliwego, Hashimoto czy zapalenie tarczycy.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%