Zamknij

Zero cukru – jak zadbać o dobre samopoczucie?

11:38, 12.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:38, 12.02.2024
freepik.com freepik.com

Utarło się przekonanie, że tabliczka czekolady czy garść cukierków może pomóc w chwilach spadku nastroju i przy zwiększonym stresie. Naukowcy konsekwentnie starają się jednak obalić ten mit, przekonując, że cukier nie tylko nie poprawia w żadnym stopniu nastroju, a co więcej, może go wręcz pogorszyć[1]. Okazuje się, że w trosce o samopoczucie oraz, rzecz jasna, zdrowie, zdecydowanie lepiej jest kierować się zasadą: życie bez cukru.

Napoje roślinne i naturalne soku bez cukru – w trosce o zdrowie

Współcześnie cukier jest wszechobecny. Znajdziemy go nie tylko w składzie jogurtów owocowych i soków, ale też w płatkach śniadaniowych, keczupie i innych sosach, przyprawach, przetworach mlecznych czy w gotowych zupach. Każdy z nas spożywa go codziennie, nawet się nad tym nie zastanawiając. A przecież trzeba uwzględnić także wszystkie sytuacje, w których po cukier sięgamy świadomie, racząc się ciastkiem przy kawie czy słodząc herbatę.

Od całkowitego spożycia cukru w dzisiejszym świecie trudno uciec, niemniej warto w miarę możliwości go ograniczać. Kilka lat temu badacze na łamach pisma Neuroscience & Biobehavioral Reviews stwierdzili, że w ciągu godziny od spożycia cukru występuje uczucie zmęczenia i pogorszenie koncentracji. Oczywiście pod uwagę należy też wziąć aspekty zdrowotne: częste spożywanie dużych ilości cukru powoduje zaburzenia w gospodarce lipidowej, co skutkuje stanem zapalnym naczyń. W konsekwencji cukier staje się jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za cukrzycę, otyłość czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Podsumowując: wtedy, gdy mamy wybór, warto decydować się na napoje zero – bez cukru. Obecnie wielu producentów ma na rynku nie tylko naturalne soki owocowe, ale też napoje roślinne i witaminowe pozbawione dodatków cukrowych.

Woda mineralna – najlepsza dla naszego zdrowia

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że choć pozbawione cukru napoje roślinne i witaminowe jak najbardziej są dobrym rozwiązaniem, tym, co przede wszystkim powinniśmy pić w ciągu dnia, jest naturalna woda mineralna. Ludzkie ciało składa się z wody w około 60-70 procentach, a zdrowy dorosły człowiek powinien pić około 1,5-2 litry wody dziennie (podczas letnich upałów jeszcze więcej!). Dietetycy zalecają rozpoczynanie dnia od szklanki wody, a następnie systematyczne picie jej przez cały dzień.

Co więcej, pamiętajmy, że wodę należy pić nie tylko ze względu na nawadnianie organizmu. Woda mineralna może być źródłem wielu składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, potas czy sód. Są one niezbędne dla naszego zdrowia, ale pomagają też utrzymać koncentrację i zapobiec uczuciu zmęczenia czy znużenia.

Napój roślinny i napoje zero w ofercie sklepy Oshee

Szukając sklepu, w którym można zaopatrzyć się w napoje zero bez cukru, warto zapoznać się z ofertą internetowego sklepu Oshee. Woda mineralna, napoje izotoniczne bez cukru, a także napój roślinny – na osheeshop.eu można znaleźć wszystkie te produkty, które sprawiają, że dzień staje się lepszy!

 

[1] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,33517,cukier-nie-poprawia-nastroju.html

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%