Zamknij

Historia i ewolucja systemów bezpieczeństwa w motoryzacji. Jakich rozwiązań możemy oczekiwać w przyszłości?

artykuł sponsorowany + 14:30, 18.01.2024 Aktualizacja: 14:36, 18.01.2024
Skomentuj

Troska o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa ułatwiają poruszanie się samochodem w ruchu drogowym, chroniąc zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia zdarzenia, minimalizując przy tym skutki kolizji. Jak zmieniały się systemy bezpieczeństwa i jakich innowacji możemy oczekiwać w przyszłości?

Czym są systemy bezpieczeństwa?

Branża motoryzacyjna stawia na nieustanne innowacje i ulepszanie istniejących technologii. Konkurencja panująca między producentami pojazdów zachęca do stosowania nowoczesnych asystentów jazdy. Samochodowe systemy bezpieczeństwa możemy podzielić na dwa rodzaje: bierne i czynne. Elementy bierne mają na celu zmniejszenie skutków zaistniałych zdarzeń. Wśród najpopularniejszych rozwiązań możemy wymienić m.in. poduszki powietrzne oraz pasy bezpieczeństwa.

W nowych samochodach możemy korzystać jednocześnie z aktywnych systemów bezpieczeństwa, których zadaniem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadku lub kolizji. Systemy ułatwiają prowadzenie auta oraz motywują do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Mogą obejmować wiele technologii zwiększających widoczność, monitorujących koncentrację oraz ułatwiających prowadzenie samochodu na długich trasach. W zachowaniu bezpieczeństwa kluczowe znaczenie mają także elementy konstrukcyjne pojazdu.

Jakie były pierwsze systemy bezpieczeństwa?

Początki rozwoju systemów bezpieczeństwa sięgają już przełomu XIX i XX wieku. Pierwsze rozwiązania były stosunkowo proste i koncentrowały się na podstawowej ochronie kierowców i pasażerów. Jednym z najważniejszych momentów w historii motoryzacji był rok 1922, kiedy wprowadzono pierwsze hydrauliczne układy hamulcowe, które zapewniały większe bezpieczeństwo jazdy niż mechaniczni poprzednicy. W latach 30. XX wieku wprowadzono także pierwsze pasy bezpieczeństwa mające chronić użytkowników w razie kolizji i wypadku.

Ważną rolę w rozwoju systemów bezpieczeństwa odegrała firma Volvo, która w 1959 roku wprowadziła trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Tzw. bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa skuteczniej stabilizują nasze ciała w przypadku wystąpienia nagłego zderzenia z innym obiektem. W latach 60. firma dodatkowo ulepszyła konstrukcję deski rozdzielczej, co miało chronić przed kontuzjami głowy, twarzy i klatki piersiowej. Wśród innych pierwszych systemów bezpieczeństwa stosowanych przez producentów możemy wymienić kierunkowskazy, lusterka boczne oraz światła hamowania.

Jakie są najpopularniejsze samochodowe systemy bezpieczeństwa?

Ciągłe eksperymenty i innowacje sprawiają, że niemal każdego roku możemy cieszyć się nowymi udogodnieniami. Projektanci nieustannie pracują nad tworzeniem nowych systemów oraz ulepszaniem już tych istniejących. Współcześnie ogromne ułatwienie stanowi ADAS, czyli zaawansowane systemy wspomagania. Najczęściej obejmują one system awaryjnego hamowania oraz asystentów utrzymania pasa ruchu. Ciekawym rozwiązaniem jest także monitorowanie poziomu zmęczenia kierowcy oraz rozpoznawanie znaków, w tym ograniczeń prędkości.

System ADAS opiera swoje działanie na licznych czujnikach i kamerach, rozmieszczonych w różnych częściach samochodu. Dzięki temu pozwalają one na lokalizowanie potencjalnych zagrożeń, o których na bieżąco informują kierowców. Prowadzący pojazd może liczyć m.in. na wykrywanie przeszkód podczas cofania i parkowania, monitorowanie martwego pola oraz informacje w przypadku przekroczenia prędkości. Zastanawiasz się, jak zwiększyć poziom codziennego bezpieczeństwa? Na pewno można to osiągnąć, ubezpieczając kierowcę i podróżnych w razie wypadku komunikacyjnego na Warta.pl.

Jakich innowacji systemów bezpieczeństwa możemy oczekiwać w przyszłości?

Wiele ekspertów motoryzacji stara się przewidzieć, jakich udogodnień możemy oczekiwać w przyszłości. Zakładają m.in. możliwość wykorzystania podczerwieni, która pozwoli na zachowanie lepszej widoczności w przypadku wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych. Wiele osób zwraca również uwagę na rolę detektorów zwierząt oraz systemy autopilota, z którego można będzie korzystać w awaryjnych sytuacjach. Projektanci opracowują przy tym automatyczne powiadamianie służb ratunkowych o wypadkach.

W codziennej trosce o bezpieczeństwo jazdy warto korzystać z dodatkowych ubezpieczeń samochodu dostępnych na Warta.pl. Odpowiednio dopasowana polisa ochroni Cię przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń oraz zapewni niezbędne wsparcie na miejscu zdarzenia.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%