Puzzle dla dzieci obecnie mogą przybierać różne formy. Dostępne są zarówno w tradycyjnej wersji wykonanej z grubej tektury, jak i miękkich sensorycznych materiałów, a także jako puzzle online. Bez wątpienia jednak jest to rozrywka znana i lubiana nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych, która wciąż bawi i uczy nowe pokolenia, dlatego nie powinna zostać zapomniana. Jakie korzyści niesie ze sobą układanie puzzli przez dzieci? Podpowiadamy.
Układanie puzzli to rozrywka, która wciąż rozwija nowe pokolenia i wpływa pozytywnie na ich funkcje poznawcze, a także zdolność logicznego myślenia. Niezależnie od tego czy dziecko układa tradycyjne puzzle, czy puzzle online dostępne na przykład na stronie Puzzle Factory, taka zabawa świetnie wpływa na jego mózg. Dlaczego puzzle uczą logicznego myślenia?
Przede wszystkim ze względu na to, że maluch musi nauczyć się wykonywać poszczególne działania w pewnej kolejności. Oznacza to, że najpierw powinien przeanalizować wybrany obrazek, a następnie zastanowić się, co zrobić, aby go odtworzyć przy użyciu rozsypanych elementów. Z tego powodu puzzle to świetna rozrywka nie tylko dla maluchów, ale również starszych dzieci, ponieważ wybierając trudniejsze obrazki lub układanki, składające się z większej liczby elementów podnosimy poprzeczkę dziecku i zmuszamy go do wytężonego myślenia.
Puzzle to świetny sposób na naukę wytrwałości i cierpliwości, ponieważ zwłaszcza trudniejsze wzory czy układanki składające się z większej liczby elementów wymagają od osoby, która je układa nie tylko logicznego myślenia, ale przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Maluch, chcąc ułożyć obrazek przedstawiający na przykład jego ulubionego superbohatera, postać z bajki, samochód, roślinę, zwierzę czy krajobraz, musi przejść przez poszczególne etapy układania puzzli, aby na końcu zobaczyć gotowy obrazek. Z tego powodu puzzle uczą wytrwałości w dążeniu do celu, a także cierpliwości.
Nierzadko maluch przynajmniej na początku może mieć problem z dopasowywaniem poszczególnych elementów do siebie, przez co układanie puzzli sprawia mu pewne trudności. Cierpliwa nauka i analizowanie swoich błędów, a także realizowanie wcześniej założonego planu, to tylko niektóre korzyści wynikające z układania puzzli przez dzieci.
W odróżnieniu od wielu gier, które mocno stymulują dziecko, przez co później jest ono pobudzone i ma problemy na przykład z zasypianiem, puzzle, o ile są odpowiednio dopasowane do wieku i umiejętności dziecka, pozwalają mu się wyciszyć. Układanie puzzli to doskonała forma zabawy na wyciszenie, gdy dziecko powinno już wypocząć po intensywnym dniu w przedszkolu lub szkole, lecz chce jeszcze się chwilę pobawić przed snem. Puzzle i wszelkie układanki doskonale regulują poziom pobudzenia, relaksują, wyciszają i pomagają w koncentracji uwagi na jednej rzeczy. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dopasować liczbę elementów, a także trudność obrazka do umiejętności malucha, ponieważ w przeciwnym wypadku taka układanka może powodować frustrację, złość i skutek odwrotny do zamierzonego.