Historia perfum zaczyna się w starożytności. Naturalne aromaty czerpane z olejków eterycznych i przypraw były zapachową ozdobą już wtedy. Pełniły też funkcje w niektórych rytuałach religijnych, a w średniowieczu stanowiły praktyczne rozwiązanie na niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Chociaż sama branża perfumeryjna rozwinęła się niesamowicie, proponując ciągle nowe sposoby destylacji czy niezwykle oryginalne mieszanki zapachów, wiele osób w swoich perfumach nadal poszukuje delikatnych, naturalnych woni. Dlaczego?
Co nas tak przyciąga do naturalnych zapachów, jeśli na świecie powstaje coraz to więcej nowych aromatów? W perfumach inspirowanych przyrodą jest coś kojącego. Taki rodzaj kompozycji dobrze odzwierciedla zapachy, które czujemy w kontakcie z naturą. Idealnie nadają się dla osób, które nie przepadają za sztucznymi i intensywnymi nutami, które tak często możemy spotkać ostatnio w perfumach. Świetnie też sprawdzą się jako codzienny dodatek. Miły aromat, którym możemy odświeżyć się w ciągu dnia. Na rynku znajdziemy wiele marek, które skupiają się na tworzeniu takich zapachów, przykładowo Giardino Benessere. W swoim opisie nawiązują do szlachetnych i naturalnych esencji, ale też do najstarszej wyrafinowanej sztuki perfumeryjnej. W ten sposób pozostają blisko z naturą, historią i światem. Giardino Benessere mają w swojej ofercie zapachy mniej i bardziej wyraziste. Drzewo sandałowe w połączeniu z cytrusami, czy aromaty paczuli z wanilią i lawendą. Mają również specjalną osobną kolekcję, której zapachy i nazwy inspirowane są mitologią, prawem natury i siłą dawnych tytanów. Perfumy z historią nie tylko świetnie podziałają na nasz zmysł węchu, ale pozwolą nam pomarzyć o dawnych czasach. Kto nie chce się czasami poczuć jak bóg czy bogini?
Perfumy inspirowane przyrodą często składają się z naturalnych olejków, ekstraktów roślinnych, owoców czy przypraw. Opierają się na „świecie kwiatów”. Ich bogactwo i różnorodność pomaga na wynalezienie wielu kompozycji zapachowych. Intensywniejszych, takich jak róża czy lilia, albo delikatniejszych, jaśminowych czy lawendowych. Popularne są też bardziej męskie i charakterystyczne nuty drzewne i cytrusowe nuty. Wszystkie te zapachy, przez swoje naturalne występowanie w przyrodzie, bardzo dobrze grają ze sobą nawzajem. Dlatego dużo osób decyduje się na kupienie paru flakoników. W zależności od okazji możemy zastosować zapachy indywidualnie albo połączyć je ze sobą, we własną, charakterystyczną tylko dla nas mieszankę.
Naturalne perfumy świetnie mogą odzwierciedlać klimat nadchodzącej pory roku. Niech kadzidełka i świąteczne zapachowe świeczki zamienią się na perfumy. Te jeszcze lepiej oddadzą charakterystyczne zapachy i emocje. Zimą możemy rozejrzeć się za aromatem pomarańczy, goździków albo cynamonu. Mała buteleczka perfum, albo ich próbka świetnie nada się do prezentu. Na wiosnę poszukajmy czegoś kwiatowego, morskiego i delikatnego. Latem warto wybrać delikatny, orzeźwiający zapach cytrusów. A na rozpoczęcie jesieni fajnie jest znaleźć bardziej ziołowe i ogrzewające wonie.