Zamknij

Wakacje kredytowe? Nadpłać kredyt i zyskaj!

23:11, 17.09.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23:11, 17.09.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Wakacje kredytowe to „ukłon” rządu w stronę kredytobiorców. Mają one na celu ułatwienie im spłacania zobowiązania i odciążenie domowego budżetu w czasie obowiązywania wysokich stóp procentowych. Kupiłeś nieruchomość w Trójmieście na kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, jak optymalnie wykorzystać wakacje kredytowe? Zobacz, co warto zrobić.

Wakacje kredytowe – czym są?

Zgodnie z badaniami z sierpnia 2023 jeden metr kwadratowy nieruchomości w Gdyni kosztuje średnio 10 000 zł. W Sopocie uśredniona cena jest jeszcze wyższa, bo sięga aż 16 500 zł. To niemałe kwoty, dlatego wiele osób marzących o nowym lokum decyduje się na sfinansowanie go kredytem hipotecznym. Często jest to jedyna dostępna możliwość, dlatego inwestorów nie zniechęcają nawet wysokie stopy procentowe.

Przeczytaj więcej tutaj: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/gdynia/.

Rząd postanowił nieco ulżyć kredytobiorcom, dlatego w lipcu 2022 roku wprowadził ustawowe wakacje kredytowe. Jest to odgórnie ustanowiony program, który nakłada na wszystkie banki obowiązek umożliwienia kredytobiorcom zawieszenia spłaty rat. Mogą to zrobić cztery razy w ciągu roku (po jednej racie w każdym z kwartałów). Co to dla Ciebie oznacza?

Jeśli masz kredyt hipoteczny, możesz wstrzymać odprowadzanie czterech rat w roku. Sam decydujesz, który miesiąc w każdym z kwartałów będzie dla Ciebie wakacjami kredytowymi. Co bardzo istotne, takie prawo dotyczy klientów każdego banku. Program jest narzucony odgórnie, co oznacza, że żaden kredytodawca nie może odmówić Ci zawieszenia rat.

Nie ma znaczenia, gdzie wziąłeś kredyt hipoteczny – ustawowe wakacje kredytowe przysługują w każdym banku.

Musisz jednak spełnić dwa warunki, by skorzystać z takiego udogodnienia:

zawarłeś umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,

Twoja umowa zakończyła się 31 grudnia 2022 r. lub w późniejszym terminie.

Wakacje kredytowe są bezpłatne, czyli nie musisz ponosić żadnych opłat manipulacyjnych ani innych kosztów.

Czy warto korzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe z pewnością są ogromnym ułatwieniem dla osób, których budżet domowy jest bardzo napięty. Wstrzymanie rat pozwala na przywrócenie płynności finansowej i uregulowanie sytuacji życiowej. Czy opłaca się na to decydować, jeśli nie masz problemów ze spłatą zobowiązania?

Eksperci są zgodni – warto korzystać z wakacji kredytowych, nawet jeśli Twoja sytuacja finansowa jest zadowalająca. Jest tak dlatego, że  zawieszając ratę, nie zapłacisz nawet o złotówkę wyższego kredytu. Jedyną niedogodnością jest wydłużenie okresu kredytowania. Dłuższy czas spłacania jest jednak niewielką uciążliwością w porównaniu do korzyści, jakie daje odroczenie rat.

Ogromną zaletą skorzystania z wakacji kredytowych jest możliwość nadpłacenia kredytu bez obniżania poziomu życia i obciążania domowego budżetu. Na czym to polega?

Nadpłata kredytu podczas wakacji kredytowych – jak to działa?

Równowartość odroczonych rat podczas wakacji kredytowych warto oszczędzać, a następnie nadpłacić pożyczkę większą sumą. Pozwala to na skrócenie okresu kredytowania, czyli na zmniejszenie kosztów związanych z zaciągnięciem pożyczki. 

Możesz także zdecydować się na nadpłatę, której konsekwencją będzie obniżenie miesięcznej raty, a czas trwania zobowiązania pozostanie taki sam. To rozwiązanie jest jednak uważane z mniej opłacalne. Wcześniejsza spłata kredytu to zawsze rozsądny wybór dla osób, które mogą sobie na to pozwolić. 

Nadpłata kredytu pozwala Ci wybrać jedną z dwóch opcji: zmniejszenie raty lub skrócenie okresu spłaty, czyli obniżenie kosztu całego zobowiązania. Oba scenariusze oznaczają dla Ciebie zysk.

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny?

Przyjrzyj się, jak to zrobić na przykładzie Santander Bank Polska. W tym przypadku chęć nadpłacania zobowiązania możesz zgłosić w aplikacji mobilnej, przez Internet lub w placówce. W banku wystarczy podejść do okienka i wyjaśnić pracownikowi, jaki jest cel Twojej wizyty. Doradca przeprowadzi Cię przez cały proces.

Jeśli natomiast chcesz zlecić nadpłatę przez aplikację lub stronę internetową, należy:

wejść w kartę produktu, czyli kredytu hipotecznego,

wybrać okno „Spłać ratę”,

wpisać kwotę,

kliknąć „Dalej” i wykonać przelew. 

Wszystko odbywa się szybko i sprawnie.

W Santander, w przeciwieństwie do niektórych innych banków, nie musisz składać wniosku o nadpłatę kredytu hipotecznego. Wystarczy po prostu zgłosić chęć wpłaty określonej sumy, a bank uwzględniając nadpłatę, przygotuje dla Ciebie nowy harmonogram spłat.

Jeśli skontaktujesz się z doradcą, będziesz mógł wybrać, czy nadpłata kredytu ma obniżyć wysokość rat, czy skrócić okres spłaty (zmniejszyć liczbę rat). Zwykle znacznie bardziej opłacalna jest druga opcja.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/nadplata-kredytu-hipotecznego-w-santander-bank-polska/

Pamiętaj – każdy bank musi umożliwić Ci nadpłacenie rat, ale poszczególne instytucje mogą to robić na własnych warunkach. Upewnij się więc, jak to wygląda w Twoim przypadku. Ogólną zasadą jest to, że nie wystarczy po prostu przelać dodatkowych pieniędzy na rzecz banku. Zawsze należy zgłosić taką chęć w formie wniosku lub w innej – przewidzianej przez daną instytucję.

Nie wiesz, jak zacząć nadpłacać kredyt hipoteczny? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie wytycznych na stronie Twojego banku lub kontakt z jego przedstawicielem, jeśli coś jest dla Ciebie niejasne.

Nadpłacenie zobowiązania zawsze Ci się opłaca. Warto to zrobić, jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić. Wakacje kredytowe są na to idealnym momentem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%